Lavrovův muž promluvil o mírových rozhovorech. Ukrajina se mu vysmála
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin dnes v televizním rozhovoru vybídl Ukrajinu k mírovým jednáním, ale bez jakýchkoliv podmínek a „na základě té reality, která existuje“. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak vzápětí nabídku označil za další důkaz, že jednání nyní nemají smysl, Rusko se nehodlá vzdát okupovaných ukrajinských území a že jedině vítězství Ukrajiny ve válce zajistí mír v Evropě.
„Ano, klasik praví, že jakékoliv válečné akce končí jednáním, a přirozeně jsme už řekli, že budeme k takovým rozhovorům ochotni. Ale jen k rozhovorům bez předběžných podmínek (a) na základě té reality, která existuje, k rozhovorům se zřetelem na cíle, které jsme veřejně oznámili,“ prohlásil ruský diplomat.
Takové prohlášení podle Podoljaka svědčí jen o tom, že o jednání s Kremlem nemůže být řeči. „Kreml ve své pravidelné rétorice o míru a jednáních prohlašuje, že neopustí (okupovaná) ukrajinská území a neponese odpovědnost za své zločiny. Je to další důkaz, že o jednání nemůže být řeči. Jedině vítězství Ukrajiny, anebo válka v Evropě neskončí a Rusko zločinně ovládne svět,“ napsal Podoljak na twitteru.

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

Podle zprávy nezávislých ruských médií Meduza a Mediazona z 5. července bylo od zahájení úplné invaze na Ukrajinu zabito kolem 120 000 ruských vojáků.

Ukrajina zaútočila na rafinerii v ruském Krasnodarském regionu.

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

Další blíže nespecifikované výbuchy v blízkosti města hlásí Cherson. „Zůstaňte v bezpečí,“ vyzvaly obyvatele úřady. Město na pravém břehu Dněpru ruští okupanti obsadili 2. března 2022. Pod jejich kontrolou zůstalo do 9. listopadu téhož roku, kdy Rusové ustoupili před postupující ukrajinskou protiofenzifou. Od té doby je opět pod kontrolou ukrajinských sil. Řeka město odděluje od okupovaného území.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval USA a Německu za pomoc s posilováním protiletecké obrany v zemi. „Naši lidé neustále trpí ruským terorem. Jen v tomto týdnu Rusko použilo více než 600 řízených leteckých bomb, více než 60 bezpilotních letounů “Šahed„ a téměř 40 raket různých typů,“ napsal. Ke skutečnému překonání teoruru však podle něj Ukrajina potřebuje další konkrétní kroky. „Příští týden budeme s našimi partnery na takových opatřeních pracovat - přípravy již probíhají,“ dodal prezident.

Ropný sklad v obci Pavlovskaja v ruském Krasnodarském kraji podle očitých svědků stále hoří. Zařízení v noci zasáhl bojový dron.

Britský premiér Keir Starmer znovu zopakoval svou podporu bránící se Ukrajině v boji proti ruské agresi. „Hlavní povinností mé vlády je bezpečnost a obrana, naše podpora NATO a Ukrajině je neochvějná,“ řekl na tiskové konferenci po úvodním jednání nového kabinetu.

Na Náměstí nezávisloti v Kyjevě proběhlo poslední rozloučení s britským dobrovolníkem Peterem Fouchem. Bylo mu 49 let, na Ukrajině pomáhal jako zdravotník. Padl 27. června během své práce na východní Ukrajině. Byl zakladatelem charitativní organizace, která poskytuje vozidla, drony a další potřeby ukrajinským vojákům.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruští vojáci dostali pod plnou kontrolu vesnici Sokil v Doněcké oblasti. Ukrajinská strana zatím informaci nekomentuje

Jednu oběť na životě si vyžádalo ruské ostřelování ukrajinské obce Odradokamianka v Chersonské oblasti. Podle místních úřadů šlo o muže ve věku 46 let. Obec se nachází na pravém břehu Dněpru poblíž zničené přehrady Nová Kachovka. Koryto řeky v místě tvoří i frontovou linii.

Německo trvá na „vážné a upřímné diskusi,“ s maďarskými představiteli kvůli včerejší návštěvě premiéra Viktora Orbána v Moskvě. Ta si vysloužila kritiku vrcholných představitelů Evropské unie, které tento půlrok Maďarsko předsedá. Šéf diplomacie sedmadvacítky Josep Borrell zdůraznil, že to je bilaterální návštěva bez mandátu EU. Cestu zkritizovala i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž politika „appeasementu“, tedy ústupků či usmíření, Putina nezastaví. Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó navíc zrušil schůzku se svou německou kolegyní Annalenou Baerbockovou plánovanou na pondělí. Na rozhorčení německé strany reagovalo maďarské ministerstvo tiskovým prohlášením. „Důvod je čistě technický, nikoliv politický,“ píše se v něm. Maďarská strana prý věří v brzké uskutečnění schůzky v náhradním termínu.

Ve městě Oděsa jsou hlášeny výbuchy. Rusové směrem na ukrajinské město podle nezávislých zdrojů odpálili balistickou raketu z okupovaného Krymu. Bezpečnostní systém vyslal obyvatelům varování: „Hrozba útoků balistickými raketami z jihu!“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že od začátku války provedla země s Ruskem již 53 výměn válečných zajatců. „3 310 našich lidí je již doma na Ukrajině se svými rodinami,“ oznámil na sociální síti X. Zároveň poděkoval všem, kteří hledají cesty, jak dostat Ukrajince ze zajetí. Rusko podle něj nezadržuje jen vojáky, ale i civilisty včetně dětí.

Ruští vojáci zřejmě odpálili balistickou řízenou střelu z okupovaného Krymu. Raketa pravděpodobně míří na jihoukrajinské letovisko Oděsa. Tvrdí to kanál Monitor na sociální síti Telegram, který se specializuje na monitoring válečných aktivit.

Podle serveru Ukrajinska pravda jsou škody na energetické infrastruktuře v Sumské oblasti, která se nachází na severovýchodě země u hranic s Ruskem. V regionu jsou hlášeny výpadky v dodávkách elektrického proudu. Ukrajinská energetická společnost Ukrenerho informuje o poškození energetického zařízení v Sumské oblasti. Ukrajinské úřady zatím v souvislosti s těmito útoky nehovoří o obětech nebo zraněných.

Ukrajina hlásí noční útoky bezpilotních letounů na své území. Ukrajinské letectvo dnes ráno informovalo o sestřelení 24 z celkových 27 ruských dronů. „Obráncům nebe se tuto noc podařilo zasáhnout 24 ‚šáhedů‘ v Dněpropetrovské, Poltavské, Záporožské, Chersonské, Charkovské, Doněcké, Sumské, Černihivské, Vinnycké, Kyjevské, Kirovohradské a Mykolajivské oblasti,“ uvedly ukrajinské vzdušné síly na platformě Telegram. Kde zaútočily zbylé tři drony typu Šáhed, letectvo neuvádí.

Nově zvolený britský premiér Keir Starmer slíbil ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že Londýn bude nadále podporovat Ukrajinu, která se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Informovala o tom kancelář ministerského předsedy na svém webu. Zelenskyj na síti X napsal, že státníci spolu mimo jiné projednali přípravu stoleté dohody o partnerství mezi zeměmi.
Starmer se úřadu ujal v pátek poté, co jeho Labouristická strana zvítězila ve čtvrtečních parlamentních volbách. Zelenskyj byl jedním z prvních světových státníků, kteří novému premiérovi Británie pogratulovali. Později napsal, že se šéfem nové vlády hovořil v den jeho nástupu do úřadu, a vyjádřil vděčnost za příslib v pokračování podpory Londýna Kyjevu.
Experti amerického Institutu pro studium války po rozboru návštěvy maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskvě poznamenávají, že Putin využil schůzky k tomu, aby se vymezil proti jakémukoli vyjednání příměří, a vyjádřil svůj závazek ke „konečnému“ ukončení války, což by mu umožnilo dosáhnout jeho cíle, kterým je zničení ukrajinské státnosti.
Vůdce Kremlu řekl, že dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou by neměla vést k dočasnému příměří, protože by to Ukrajině umožnilo přeskupit a znovu vyzbrojit, a že Rusko je pro „úplné“ ukončení konfliktu. Analytici však upozorňují, jak jeho výroky a požadavky neustále dokazují, Putin nechce souhlasit s ničím jiným než s destrukcí ukrajinské státnosti a identity.
Dobré ráno, vážení čtenáři.
Nejméně pět mrtvých a osm raněných si vyžádal ruský útok na město Selydove ve východoukrajinské Doněcké oblasti. Na telegramu to večer uvedl šéf oblastní správy Vadym Filaškin, podle kterého ruská armáda na město nedaleko frontové linie svrhla dvě naváděné letecké pumy. Pumy poškodily 15 domů, na dvě desítky automobilů, čtyři obchody a průmyslový podnik, napsal Filaškin a vyzval, aby lidi neotáleli s evakuací. „V Doněcké oblasti se nikdo nemůže cítit bezpečně,“ uvedl.
Vpád ruských vojsk na Ukrajinu na rozkaz prezidenta Vladimira Putina před 353 dny rozpoutal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si vyžádal podle odhadů desítky tisíc lidských životů a miliony lidí vyhnal z domovů. Rusko se pokusilo anektovat další čtyři ukrajinské regiony, podobně jako dříve Krym, ale svět tyto anexe neuznává a ukrajinská vojska při své protiofenzívě část okupovaných území osvobodila.
Návrh rezoluce, který Valnému shromáždění OSN předložili přívrženci Ukrajiny v předvečer ruského vpádu, zdůrazňuje nezbytnost dosáhnout míru, který by zajistil „svrchovanost, nezávislost, jednotu a územní celistvost“ Ukrajiny, píše ruská redakce BBC. Jednání VS OSN o Ukrajině by mělo pokračovat 22. února a už následující den by se mělo hlasovat o návrhu, který podle diplomatů dostaly všechny členské státy s výjimkou Ruska a Běloruska. Dokument také vybízí k okamžitému a úplnému stažení ruských jednotek z ukrajinského území v mezinárodně uznávaných hranicích, k úplné výměně zajatců, osvobození všech nezákonně uvězněných osob a k návratu násilně deportovaných osob do vlasti.