Lavrovův muž promluvil o mírových rozhovorech. Ukrajina se mu vysmála
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin dnes v televizním rozhovoru vybídl Ukrajinu k mírovým jednáním, ale bez jakýchkoliv podmínek a „na základě té reality, která existuje“. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak vzápětí nabídku označil za další důkaz, že jednání nyní nemají smysl, Rusko se nehodlá vzdát okupovaných ukrajinských území a že jedině vítězství Ukrajiny ve válce zajistí mír v Evropě.
„Ano, klasik praví, že jakékoliv válečné akce končí jednáním, a přirozeně jsme už řekli, že budeme k takovým rozhovorům ochotni. Ale jen k rozhovorům bez předběžných podmínek (a) na základě té reality, která existuje, k rozhovorům se zřetelem na cíle, které jsme veřejně oznámili,“ prohlásil ruský diplomat.
Takové prohlášení podle Podoljaka svědčí jen o tom, že o jednání s Kremlem nemůže být řeči. „Kreml ve své pravidelné rétorice o míru a jednáních prohlašuje, že neopustí (okupovaná) ukrajinská území a neponese odpovědnost za své zločiny. Je to další důkaz, že o jednání nemůže být řeči. Jedině vítězství Ukrajiny, anebo válka v Evropě neskončí a Rusko zločinně ovládne svět,“ napsal Podoljak na twitteru.

Švédské bojové vozidlo pěchoty CV-90 je ve výzbroji ukrajinské 21. mechanizované brigády.
Patří mezi nejrychlejší BVP, dosahuje rychlosti až 70 km/h. Jeho pancéřování spolehlivě chrání posádku před nepřátelskou palbou, zatímco kanón ráže 40 mm dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost až 3 km. Informuje o tom Obrana Ukrajiny na síti X.

Ukrajina poslala Moskvě návrh na další rozhovory v příštím týdnu, uvedl prezident Zelenskyj. Dodal, že je zapotřebí učinit maximum k dosažení příměří.

Prezident Volodymyr Zelenskyj 19. července oznámil aktualizované složení Ukrajinské rady národní bezpečnosti a obrany.

Ruští vojáci 19. července na výcviku k zdokonalení svých bojových dovedností na jednom z výcvikových prostorů na blíže neurčeném místě na Ukrajině. Podívejte se na fotky níže.

Ukrajinské město Pavlohrad v Dněpropetrovské oblasti zažilo krušnou noc i ráno.

Ruské údery v několika regionech za posledních 24 hodin zabily nejméně sedm lidí a dalších 28 bylo zraněno, uvedly 19. července ukrajinské regionální úřady. Informuje o tom ukrajinský deník The Kyiv Independent na síti X.

Toto jsou orientační odhady ruských bojových ztrát k 19. červenci, které uvádějí Ozbrojené síly Ukrajiny.

Rusko na Ukrajinu přes noc vyslalo více než 30 raket a 300 bezpilotních letounů, uvedl podle agentury Reuters prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj. Ruské ministerstvo obrany naopak podle ruskojazyčného serveru BBC hlásí sestřelení 87 ukrajinských dronů.
Moskva odstupuje od dohody o vojenské spolupráci s Německem. Ruský premiér Michail Mišustin 18. července podepsal nařízení o odstoupení Moskvy od dohody o vojensko-technické spolupráci s Německem. Informoval o tom ukrajinský deník The Kyiv Independent na síti X.

Jihoukrajinská Oděsa se ocitla pod rozsáhlým dronovým útokem ruských sil. Útok si vyžádal nejméně jednu oběť na životě, informoval dnes brzy ráno na telegramu starosta přístavního města u Černého moře. Nejméně jedna vícepodlažní obytná budova se podle něj při útoku ocitla v plamenech.
Starosta Oděsy Hennadij Truchanov uvedl, že na město směřovalo nejméně 20 dronů.
Vpád ruských vojsk na Ukrajinu na rozkaz prezidenta Vladimira Putina před 353 dny rozpoutal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si vyžádal podle odhadů desítky tisíc lidských životů a miliony lidí vyhnal z domovů. Rusko se pokusilo anektovat další čtyři ukrajinské regiony, podobně jako dříve Krym, ale svět tyto anexe neuznává a ukrajinská vojska při své protiofenzívě část okupovaných území osvobodila.
Návrh rezoluce, který Valnému shromáždění OSN předložili přívrženci Ukrajiny v předvečer ruského vpádu, zdůrazňuje nezbytnost dosáhnout míru, který by zajistil „svrchovanost, nezávislost, jednotu a územní celistvost“ Ukrajiny, píše ruská redakce BBC. Jednání VS OSN o Ukrajině by mělo pokračovat 22. února a už následující den by se mělo hlasovat o návrhu, který podle diplomatů dostaly všechny členské státy s výjimkou Ruska a Běloruska. Dokument také vybízí k okamžitému a úplnému stažení ruských jednotek z ukrajinského území v mezinárodně uznávaných hranicích, k úplné výměně zajatců, osvobození všech nezákonně uvězněných osob a k návratu násilně deportovaných osob do vlasti.