Schůzka amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Fumia Kišidy vyvolala pozdvižení v Rusku. Asi nejhlasitěji ji komentoval bývalý ruský prezident, expremiér a nynější místopředseda bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Ten se nechal slyšet, že Kišida „hanebně podlézá Spojeným státům“ a následně japonskému premiérovi doporučil, aby se rituálně vykuchal, píše deník The Guardian.
Biden a Kišida spolu jednali v pátek, den na to přišel Medveděvův výrok, který se zařadil po bok dalším jeho bizarním tvrzením. Kišida na sobotní tiskové konferenci slova ruského politika nijak nekomentoval. Medveděv je prominentní spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, v minulosti býval považován za prozápadního ruského činitele. Po těchto postojích však už nejsou ani stopy, Medveděv je tvrdým zastáncem kremelské propagandy a Putina samotného.
A co Medveděva tak pobouřilo na setkání Bidena s Kišidou? Pravděpodobně toto jejich společné prohlášení: „Jednoznačně prohlašujeme, že jakékoli použití jaderné zbraně Ruskem na Ukrajině by bylo aktem nepřátelství proti lidskosti a nebylo by žádným způsobem ospravedlnitelné.“ V sobotu Kišida dodal, že summit G7, který se koná v Hirošimě v květnu, ukáže silnou vůli národů zachovat mezinárodní řád a zákony zvláště s ohledem na ruský vpád na Ukrajinu.
Medveděv se nechal slyšet, že poznámka o jaderném útoku svědčí o paranoie vůči Rusku. „Asi zapomněl na stovky tisíc Japonců, kteří shořeli v atomovém pekle v Hirošimě a Nagasaki,“ komentoval dál Medveděv. Exprezident pokračoval tím, že místo toho, aby se Kišida dožadoval „amerického pokání“, japonský premiér ukázal, že je dalším „služebníčkem“ Američanů. Vše zakončil tím, že Kišida svou „hanbu může očistit jedině rituálem seppuku“. To je forma sebevraždy, v češtině známá také jako harakiri, právě vykucháním – muži si při rituálu prořízli břicho samurajským mečem.
Nejméně 37 lidí bylo dnes zraněno při bombardování Charkova, uvedl starosta Ihor Terechov. Hustě osídlenou čtvrť města na východě Ukrajiny, které leží jen několik desítek kilometrů od hranic s Ruskem, podle starosty přes den zasáhly dvě ruské řízené letecké bomby, každá o váze 250 kilogramů. Poškodily podle něj desítky budov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsoudil nálet jako naprosto nesmyslný z vojenského hlediska a vybídl partnery k další podpoře Ukrajiny, která se brání ruské agresi čtvrtým rokem.
„V tu chvíli byli venku lidé. Je zázrak, že nikdo nezahynul,“ napsal starosta na sociální síti. Mezi raněnými jsou podle něj i děti.
Při náletu utrpěly škody dvě desítky obytných budov, 17 paneláků a tři rodinné domky. Exploze rozbily více než 600 oken. Sedm aut shořelo, dalších 18 je poškozeno. Škody utrpěl také textilní podnik, kancelářská budova městského podniku a sklady. Škody na elektrické síti slibují energetici opravit a ještě do večera obnovit dodávky elektřiny.
Představitelé Evropské unie na dnešním summitu v Pekingu vyzvali Čínu, aby pomohla prosadit příměří na Ukrajině a přiměla Rusko k jednání.
„Právě jsem schválil text návrhu zákona, který zaručuje skutečné posílení systému právního řádu na Ukrajině, nezávislost protikorupčních úřadů a také spolehlivou ochranu systému právního řádu před jakýmkoli ruským vlivem nebo zasahováním,“ ohlásil Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj . „Je důležité, že zachováváme jednotu. Je důležité, že zachováváme nezávislost. Je důležité, že respektujeme postoj všech Ukrajinců a jsme vděčni každému, kdo je s Ukrajinou,“ dodal prezident.
V úterý ukrajinský parlament schválil a prezident Zelenskyj podepsal zákon, podle kterého budou národní protikorupční úřad NABU a speciální protikorupční prokuratura SAP podléhat generálnímu prokurátorovi, kterého jmenuje šéf státu. Tento krok vyvolal největší protesty v ulicích Kyjeva a dalších ukrajinských měst za dobu ruské invaze do země i kritiku ze strany Evropské komise i představitelů členských zemí EU.
Zelenskyj ve středečním večerním projevu oznámil, že předloží parlamentu nový zákon, který bude splňovat „všechny normy pro nezávislost protikorupčních institucí“
Zobrazit celý online