Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Putinův muž Medveděv ztrácí nervy: Rituálně se vykuchejte, radí premiérovi

Autor: Darina Jíchová, swp - 
16. ledna 2023
11:43

Schůzka amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Fumia Kišidy vyvolala pozdvižení v Rusku. Asi nejhlasitěji ji komentoval bývalý ruský prezident, expremiér a nynější místopředseda bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Ten se nechal slyšet, že Kišida „hanebně podlézá Spojeným státům“ a následně japonskému premiérovi doporučil, aby se rituálně vykuchal, píše deník The Guardian.

Biden a Kišida spolu jednali v pátek, den na to přišel Medveděvův výrok, který se zařadil po bok dalším jeho bizarním tvrzením. Kišida na sobotní tiskové konferenci slova ruského politika nijak nekomentoval. Medveděv je prominentní spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, v minulosti býval považován za prozápadního ruského činitele. Po těchto postojích však už nejsou ani stopy, Medveděv je tvrdým zastáncem kremelské propagandy a Putina samotného.

A co Medveděva tak pobouřilo na setkání Bidena s Kišidou? Pravděpodobně toto jejich společné prohlášení: „Jednoznačně prohlašujeme, že jakékoli použití jaderné zbraně Ruskem na Ukrajině by bylo aktem nepřátelství proti lidskosti a nebylo by žádným způsobem ospravedlnitelné.“ V sobotu Kišida dodal, že summit G7, který se koná v Hirošimě v květnu, ukáže silnou vůli národů zachovat mezinárodní řád a zákony zvláště s ohledem na ruský vpád na Ukrajinu.

Medveděv se nechal slyšet, že poznámka o jaderném útoku svědčí o paranoie vůči Rusku. „Asi zapomněl na stovky tisíc Japonců, kteří shořeli v atomovém pekle v Hirošimě a Nagasaki,“ komentoval dál Medveděv. Exprezident pokračoval tím, že místo toho, aby se Kišida dožadoval „amerického pokání“, japonský premiér ukázal, že je dalším „služebníčkem“ Američanů. Vše zakončil tím, že Kišida svou „hanbu může očistit jedině rituálem seppuku“. To je forma sebevraždy, v češtině známá také jako harakiri, právě vykucháním – muži si při rituálu prořízli břicho samurajským mečem.

14:20
Dnes

Gubernátor Rostovské oblasti na jihozápadě Ruska nařídil na hranici s okupovanou částí Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny zřídit pětikilometrovou „zvláštní zónu“. V ní má platit podobný režim jako dříve v pohraničním pásmu, napsal dnes na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na gubernátorovo nové nařízení.

13:45
Dnes

Během dnešní vlny útoků v Charkovské oblasti došlo ke zranění osoby v obci Dergači. Počet obětí přímo v Charkově a Ljubotynu se vyšplhal na sedm. 

12:28
Dnes

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko jmenoval generálmajora Pavla Muravejku náčelníkem generálního štábu a prvním náměstkem ministra obrany. Oznámila to dnes státní agentura Belta. Muravejka loni na podzim, kdy byl tajemníkem státní rady, vyhrožoval, že Bělorusko má právo silou svých zbraní prorazit si skrz Litvu koridor až k moři. Reagoval tím na sankce, které Litva uvalila na vývoz běloruských hnojiv, napsal opoziční server Naša Niva.

Zobrazit celý online

Video  Tvrdé boje o Soledar očima ukrajinských vojáků  - Státní pohraniční služba Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa