Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 19°C

Chyba Putinovy propagandistky? Odvysílala výzvu šéfa MI6 z Prahy, aby Rusové špehovali pro Brity

Autor: Darina Jíchová, swp - 
1. ledna 2024
16:50

Ruská propagandistická mašina funguje dobře a šíří kremelské myšlenky a útočnou rétoriku prezidenta Vladimira Putina bez zaváhání. Z brutální války, při které Ukrajina brání své právo na existenci, udělala „vojenskou speciální operaci“ a v televizním vysílání se pravidelně objevují pohrůžky jadernou válkou a další hyperbolické výlevy. I mistr tesař se ale někdy utne! Nedávný výstup se propagandistům moc nepovedl, do televize totiž pustili výzvu britské rozvědky MI6, aby se běžní občané Ruska stali agenty Západu, uvedl list Daily Mail.

Výzvu odvysílal prokremelský První kanál a vystupuje v ní šéf MI6 Richard Moore, jenž se obrací na běžné Rusy a žádá je: „Spojte se s námi a buďte špehy pro Británii.“ Nahrávku mohly vidět miliony lidí, miliony potenciálních agentů. A jak se taková věc vůbec dostala do vysílání? Byla součástí hodinového profilu, který televize o Mooreovi, coby „nepříteli Ruska“, připravila.

Přenos moderovala Marija Butinová, jež v minulosti působila jako ruská agentka. Klip o Mooreovi obsahoval i záznam z jeho červencové návštěvy Prahy, právě v české metropoli totiž vyslovil svůj vzkaz pro Rusy, kteří ne úplně souhlasí se směrem, jímž se Rusko pod Putinovou taktovkou vydává. „Naše dveře jsou vám vždy otevřeny,“ nechal se slyšet v Praze. Je otázkou, zda vůbec producenti věděli, co odvysílají.

„To bylo video za všechny prachy,“ směje se ruským propagandistům expert na Rusko Mark Galeotti. Podotkl navíc, že program Butinové je určen pro lidi zajímající se o politiku. Moderátorka byla v roce 2019 ve Spojených státech usvědčena z příslušnosti k ruským tajným službám, měla nabízet sex výměnou za práci pro NRA, Národní asociaci držitelů zbraní. Po usvědčení byla deportována do Ruska, od té doby pracuje jako poslankyně pro Putinovo Jednotné Rusko a jako moderátorka Prvního kanálu.

23:22
12. 4. 2024

Vážení čtenáři, na noc se online k Ukrajině odmlčí, na shledanou zítra.

22:37
12. 4. 2024

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko prohlásil, že Ukrajina a Západ by měly zahájit jednání s Ruskem. „Dnes nastal okamžik, aby si především Ukrajinci sedli k jednacímu stolu a konečně se dohodli,“ řekl podle kanálu Nexta TV.

21:53
12. 4. 2024

Čína podle Spojených států podporuje ruskou válku na Ukrajině tím, že Moskvě poskytuje velké množství strojů, mikroelektroniky či technologií pro drony a řízené střely, díky čemuž Rusko může navyšovat svou zbrojní výrobu. S odvoláním na dva vysoce postavené americké činitele o tom dnes informovaly agentury AP a Reuters.

Podle nejmenovaných činitelů v roce 2023 pocházelo přibližně 90 procent ruské mikroelektroniky z Číny, a Rusko ji používalo mimo jiné k výrobě raket, tanků či letadel. Také téměř 70 procent ruského dovozu obráběcích strojů v posledním čtvrtletí loňského roku pocházelo z Číny. Čínské a ruské subjekty dále podle poznatků amerických zpravodajských služeb společně pracují na výrobě bezpilotních letounů v Rusku či na zlepšení ruských satelitních kapacit využitelných na Ukrajině.

Americký prezident Joe Biden o problematice v nedávném telefonátu hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Zobrazit celý online

Video  Majitel Central Group v Hráčích: Ruská a běloruská klientela musí při koupi bytu odsoudit písemně válku na Ukrajině.  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa