Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť 12°C

Putin si postěžoval: Situace v okupovaných regionech je podle něj složitá

Autor: ČTK, swp - 
11. ledna 2023
15:34

Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že situace na ukrajinských územích, která Moskva prohlašuje za svá, je složitá. Členům vlády zároveň nařídil, aby řešili problémy tamních obyvatel. Rusko má podle něj všechny potřebné zdroje, napsala agentura Reuters.

„Situace v nových subjektech je složitá, na některých územích pokračují vojenské operace, zdaleka ne všude je obnoven mírový život a zajištěna bezpečnost lidí,“ prohlásil Putin během setkání se členy kabinetu. Vládě a úřadům podle ruské státní tiskové agentury TASS nařídil, aby do konce tohoto čtvrtletí vypracovali program na rozvoj „nových složek“ Ruské federace.

Rusko, které vojensky napadlo Ukrajinu loni 24. února, se v září pokusilo anektovat čtyři ukrajinské oblasti - Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou, které z části okupuje. Pokusu o zábor území předcházela Kremlem zinscenovaná hlasování o připojení regionů k Rusku. Většina zemí světa i OSN tento pokus odsoudily jako nelegální, hlasování se podle nich konala pod hlavněmi zbraní.

„V horizontu roku 2030 by měly dosáhnout celoruské úrovně, pokud jde o infrastrukturu, úroveň sociálních služeb a mnoho dalších parametrů kvality života,“ pronesl dnes šéf Kremlu.

Podle agentury Interfax rovněž mimo jiné slíbil vyřešit problémy se zásobováním ruské armády, včetně jednotek, které jsou zapojené do takzvané „speciální vojenské operace,“ jak Moskva nazývá svou vojenskou agresi vůči sousední zemi.

Šéf Kremlu rovněž chválil práci vlády a tvrdil, že se Rusko vyhnulo negativním scénářům, které mu předpovídali „protivníci“. „Nic z toho, co nám naši protivníci předpovídali, se nestalo,“ uvedl Putin zjevně s odkazem na západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho vojenské agresi na Ukrajině.

Zároveň veřejně pokáral ministra obchodu a průmyslu Denise Manturova za „příliš dlouhou práci“ na objednávkách letadel v továrnách a nařídil mu kontrakty uzavřít do měsíce. Manturov mezitím řekl, že ruská společnost Aeroflot získá v rámci leasingu 60 letadel do roku 2025.

21:00
26. 3. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána.

20:40
26. 3. 2023

Okupanti se na Krymu anektovaném Ruskou federací v roce 2014 připravují na ukrajinskou ofenzivu, staví zákopy, posilují obranné linie a přistavují více a více vojenské techniky. Dle západních úřadů a samotného ukrajinského velení Ukrajina ovšem zatím boj o poloostrov neplánuje, jelikož by takový krok mohl vést k další eskalaci konfliktu, a to nikoli ve prospěch okupované země. Rusové přesto zaměstnávají nové pracovníky i tamní občany v přípravách příštího potenciálního bojiště.

19:53
26. 3. 2023

Prokurátoři v Charkově mají zvláštní sbírku: Zbytky víc než tisícovky raket a výbušnin. „Polovina toho, co na nás Rusové vypálili,“ říkají. Řady munice mají pomoci ukrajinskému úsilí dovést ruské velitele před soud.

Zobrazit celý online

Video  Rok 2023 může být ještě náročnější, říká ekonomka. A popsala novinky, které nás čekají  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa