Michael Clarke z britského Institutu strategických studií připomněl, že kdokoliv, kdo vedl válku na východě Evropy, „na prahu Evropy a Asie“, je odsouzen se při svém tažení setkat s dalším nepřítelem – zimou. Jenže Rusové a Ukrajinci jsou na zimu zvyklí, nejsou ani Napoleon, ani Adolf Hitler, aby je nepřízeň počasí, bláto, sníh a mráz překvapily.
Zimní přestávka?
Je pravděpodobné, že ruský prezident Vladimir Putin chystá novou vlnu útoku, a to na jaře, domnívá se Clarke. Obě válčící strany podle něj potřebují přestávku. „Ukrajinci jsou ale nejen lépe vybavení, jsou také motivovanější a odhodlanější pokračovat, proto můžeme očekávat, že jejich nápor jen tak nepoleví, nebo alespoň ne na Donbasu. Ani přes zimu,“ dodal.
„Kyjev je blízko k velkému průlomu, který by Rusy donutil k ústupu, Ukrajina by tak posunula frontu o desítky kilometrů. Vlastně by se dostali na úroveň toho, kde loni v únoru invaze začala,“ objasnil Clarke. „Proto Kyjev nebude chtít přerušit boje, když jsou tak blízko. Nicméně je možné, že na frontě na jihozápadě dojde k mírné přestávce,“ spekuluje vojenský expert.
„Nedá se vyloučit, že Kyjev podnikne překvapivou rychlou protiofenzivu. Překročení východního břehu řeky Dněpr, což by vyvinulo obrovský tlak na Rusko, přece jen by to ohrozilo jejich spojnici na Krym, se asi očekávat však nedá,“ zhodnotil Clarke. Osud války podle něj rozhodne jarní ruská ofenziva. „Putin připustil, že jen asi 50 tisíc z mobilizovaných Rusů je na frontě, to znamená, že zbylých 250 tisíc stále trénuje, aby se mohli do bojů zapojit v roce 2023,“ upozornil expert.
„Do budoucna tak nevidím nic než válku s krátkým a nestabilním příměřím. Putin dal jasně najevo, že nehodlá přestat. A Ukrajina jasně ukázala, že hodlá bojovat o svůj život,“ zakončil Clarke.