Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Šokující detaily smrtícího úderu HIMARS: Rakety zasáhly okupanty u večeře. Prozradily je mobily?

Aktualizováno -
2. ledna 2023
13:25
Autor: ČTK, swp - 
2. ledna 2023
11:35

Ruská armáda v první den nového roku přišla o dalších 720 vojáků a 44 dronů. Celkové ruské ztráty od začátku útoku na Ukrajinu loni na konci února dosáhly 107 440 vojáků, 3031 tanků, 6093 obrněných vozidel a 1836 dronů, tvrdí ukrajinský generální štáb ve výčtu ruských ztrát, který aktualizuje každý den. Ještě dříve ukrajinská armáda uvedla, že na Nový rok její útok raketomety HIMARS zabil ve městě Makijivka v Doněcké oblasti na 400 ruských vojáků.

Podle ruské verze serveru BBC úřady v Doněcku útok nepřímo potvrdily, ale připustily jen „více než 15 zraněných“. Ruští váleční zpravodajové podle informací ze sociálních sítí hovoří o „několika“ až 70 mrtvých, ale počet obětí se dosud nepodařilo upřesnit.

Podobně také na Silvestra ukrajinská armáda tvrdila, že při úderu poblíž města Nova Kachovka v Chersonské oblasti zabila přibližně 200 ruských vojáků, ani tuto informaci se posléze nepodařilo nezávisle ověřit.

Agentura Reuters v noci na dnešek informovala o novoročním ukrajinském ostřelování města Makijivky (rusky Makejevka) a dalších míst v Doněcké oblasti, jejíž části okupují ruské síly a Moskva ji pokládá za součást svého území. V Makijivce, která leží u Doněcku, podle ní raketomety HIMARS zasáhly školu, která sloužila jako kasárny pro mobilizované ruské vojáky. Podle Reuters při útoku zemřelo „mnoho“ lidí.

O „masivním útoku“ raketomety HIMARS na školu, v níž byli ruští vojáci, informoval na síti Telegram podle Reuters také představitel proruských separatistů v Doněcké oblasti Daniil Bessonov. Podle něj si ostřelování vyžádalo mrtvé a zraněné, bližší údaje ale ani on nesdělil.

„Doufám, že viníci, kteří rozhodli o použití tohoto objektu, budou potrestáni,“ uvedl Bessonov, podle kterého si ruské velení nejspíše stále neuvědomuje, jaké jsou možnosti moderních zbraní v ukrajinských rukou. Varoval také ruské vojáky před používáním mobilních telefonů, protože podle něj osm z deseti zásahů raketami vypuštěnými z raketometů HIMARS lze přičíst právě neopatrnému používání mobilních telefonů, které mohou Ukrajincům prozradit, kde se vojáci nacházejí.

Školu zasáhla raketa HIMARS právě v okamžiku, kdy vojáci usedli ke svátečnímu stolu, uvedl ruský informační kanál Baza působící v aplikaci Telegram a dodal, že počet mrtvých a raněných zatím nelze upřesnit, neoficiálně se hovoří o několika až 70 mrtvých. Ruské ministerstvo obrany se dosud nevyjádřilo.

Někdejší ministr obrany doněckých separatistů Ivan Girkin, který v Rusku nyní patří k nejhlasitějším kritikům vedení války proti Ukrajině, na sociálních sítích psal o „stovkách mrtvých a raněných“ v důsledku výbuchu skladu munice po zásahu školy. Zničena byla podle něj i vojenská technika, zaparkovaná u školy bez jakéhokoliv maskování. „Naši generálové jsou v zásadě nepoučitelní, třebaže po letních pogromech štábů se raději drží dál od vojsk a mimo dolet nepřátelských raket,“ uvedl Girkin - podle agentury Unian v narážce na loňský útok ukrajinského dělostřelectva na ruský štáb v Izjumu v době návštěvy náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova. Ukrajinská rozvědka vypsala odměnu ve výši 100.000 dolarů (asi 2,26 milionu Kč) za zajetí Girkina, připomněla agentura.

O stovkách obětí ve škole v Makijevce podle běloruského portálu Naša Niva informují místní obyvatelé a ruští bloggeři. Každopádně umístit velké množství vojáků na jedno nechráněné místo se podle nich ukázalo krajně riskantní.

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa