Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 21°C

Další zprávy o Putinově šílenství. Přehlasoval generály a obklíčené jednotky poslal na popravu

Autor: DVL, swp - 
3. ledna 2023
17:20

Ruský prezident Vladimir Putin údajně nařídil svým obklíčeným jednotkám v Lymanu, aby zůstaly na bojišti, přestože generálové si přáli, aby se jednotky stáhly a zachránily si životy. Podle deníku Daily Mail se v Kremlu Putinovi nikdo nemůže postavit a říct mu pravdu. 

Vladimir Putin měl přehlasovat své generály a nařídit svým obklíčeným jednotkám na Ukrajině, aby zůstaly a bojovaly na život a na smrt. Ruský tyran nechce věřit skutečné povaze války a je natolik znepokojen, že nyní pravidelně zasahuje do přímé strategie, přestože nikdy nesloužil v armádě, říkají úředníci.

Když jeho špatně vyzbrojení vojáci byli v září obklíčeni Ukrajinou ve městě Lyman na východě země, generálové nařídili urychlený ústup, aby zachránili životy a dělostřelectvo. Ale vysoce postavený důstojník v první linii obdržel šifrovaný hovor z Kremlu, který mu nařídil, aby jednotky nikam nechodily a bojovaly, píše deník Wall Street Journal.

O několik dní později, s desítkami dalších zabitých, ruským jednotkám nezbyla jiná možnost než provést ponižující ústup. Město na Donbasu, které bylo dříve v rukou Ruska, bylo poseto těly ruských vojáků a dělostřeleckými zásobami, které vděční Ukrajinci rádi sebrali, když znovu dobyli území.

Někteří lidé v zákulisí Kremlu tvrdí, že tato epizoda svědčí o chaotické strategii pod Putinovým vedením, která vyústila ve vleklou 10měsíční invazi, původně plánovanou na pouhé dny, a zabití desítek tisíc vojáků. 

Pečlivě vybírané zprávy

Válečný despota dostává v 7 hodin ráno písemnou zprávu o válce, ale úředníci tvrdí, že informace jsou pečlivě vybírány, aby poskytly lichotivý popis průběhu války a zakryly hrůzy toho, co se skutečně děje na bojišti.

Ekaterina Vinokurová, bývalá členka Putinovy pečlivě vybrané rady pro lidská práva, řekla: „Lidé kolem Putina se chrání. Jsou tak hluboce přesvědčeni, že by prezidenta neměli naštvat.“

Putin se vyhýbá internetu ze strachu, že je Západem sledován, a je plně závislý na zprávách od svých osobně jmenovaných poradců, kteří se bojí mluvit pravdu.

Některým zprávám z bitevního pole může dokonce trvat několik dní, než dorazí na jeho stůl, což znamená, že informace již nejsou relevantní. Jeho ochotní přívrženci často zdůrazňují úspěchy Moskvy a bagatelizují její četné neúspěchy ve válce, což svědčí o tom, že Putin bude stále usilovat o vítězství.

Americké zpravodajské služby tvrdí, že neexistuje ani jeden vysoký představitel Kremlu, který by byl připraven ho naštvat nebo čelit jeho pokřivenému světonázoru. 

Prezident dokonce uspořádal setkání s vojenskými experty a výrobci zbraní, kteří byli zmateni jeho pomýleným stavem mysli. V červenci bylo do jeho rezidence na předměstí Moskvy povoláno 30 náčelníků z hlavních obranných společností, kde tvrdil, že válka byla úspěšná, navzdory množícím se důkazům o opaku. Zmateně vedoucím pracovníkům řekl, že Ukrajinci bojují pouze ze strachu, že jejich armáda postřílí nějaké dezertéry. Výrobci zbraní odcházeli ze schůzky s pocitem, že Putinovi „chybí jasný obraz konfliktu“, uvedl Wall Street Journal.

Někteří tvrdí, že Putinovy ​​zpravodajské informace na začátku války byly falešné a on by neposlal vojáky přes hranici, kdyby znal skutečnou sílu ukrajinské armády. Vysoký zákonodárce Konstantin Zatulin z vládnoucího proválečného Jednotného Ruska řekl, že Putin „vycházel z neúplného pochopení situace a v některých ohledech nebyl zcela správný“. Dodal, že váleční stratégové „jasně podcenili sílu nepřítele a přecenili svou vlastní“.

Poté, co Rusko utrpělo řadu porážek ve své „zvláštní vojenské operaci“, nyní usiluje o vítězství na bitevním poli dobytím Bachmutu, průmyslového města s předválečnou populací 70 000, nyní sníženou na asi 10 000 převážně starších obyvatel. Získání kontroly nad městem by mohlo Rusku poskytnout odrazový můstek k postupu na dvě větší města, Kramatorsk a Slavjansk.

Za posledních 24 hodin ukrajinské síly odrazily ruské útoky v oblastech dvou osad v Luhanské oblasti a šesti v Doněcku, uvedl v úterý generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Oznámil také další ruské ostřelování města Cherson v oblasti Záporoží a vesnic v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny poblíž hranic s Ruskem.

7:20
Dnes

Rusko v noci na dnešek na různých místech Ukrajiny útočilo raketami, bezpilotními letouny i leteckými bombami. Hromadný dronový úder hlásí úřady v Čerkaské oblasti ve střední části země. Průmyslovou infrastrukturu v Umani, největším městě regionu, zasáhly úlomky bezpilotních letounů. Hořet začala skladiště, zejména ta, v nichž bylo obilí. „Podle předběžných informací zranění utrpěl jeden člověk, byl převezen do nemocnice,“ cituje portál RBK Ukrajina šéfa regionální správy Ihora Taburece.

Terčem útoků byla i Oděsa, Charkov, Nikopol, Záporoží, Chersonská oblast a Kryvyj Rih.

6:49
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. Británie chce své vojenské instruktory pro výcvik ukrajinských vojáků poslat přímo na Ukrajinu, řekl britský ministr obrany Grant Shapps v rozhovoru s listem Sunday Telegraph. V současnosti příslušníci ukrajinské armády absolvují výcvik na území Británie a dalších evropských zemí, píše agentura Reuters. V Británii bylo za poslední rok na výcviku asi 20.000 Ukrajinců. 

Shapps řekl, že o svých plánech mluvil v pátek v armádními veliteli. Šlo by podle něho o to přesunout výcvik blíže k Ukrajině a i na Ukrajinu, zejména na její západ. Britský ministr obrany také řekl, že doufá, že britské zbrojovky, jako je třeba BAE Systems, realizují plány na zřízení továren na výrobu zbraní na Ukrajině.

21:59
30. 9. 2023

To je pro dnešek z našeho zpravodajství k válce na Ukrajině vše, znovu se přihlásíme v neděli ráno. Dobrou noc. 

Zobrazit celý online

Video  Diplomat Jindrák: Putin je chladně kalkulující mašina. A jaká byla Zemanova první reakce na válku?  -  Vera Renovica
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud