Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Při ostřelování Doněcku byl zraněn Putinův jestřáb Rogozin. Musí na operaci. U frontové linie slavil narozeniny

Aktualizováno -
23. prosince 2022
09:35
Autor: ČTK - 
22. prosince 2022
08:14

Při ostřelování ukrajinského Doněcku utrpěl v noci na čtvrtek zranění bývalý šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin, který je nyní bezpečnostním poradcem Kremlu. V zasaženém hotelu byl ve stejnou chvíli i proruský premiér Doněcké lidové republiky Vitalij Chocenko. Při útoku zemřel jeden člověk, uvedla ruská tisková agentura TASS. Ukrajinská pohraniční služba k incidentu ironicky sdělila, že Rogozina tímto způsobem "uvědomělí" lidé upozornili, že ukrajinskou hranici překročil nezákonným způsobem. Rogozin uvedl, že bude muset na operaci, ta proběhne v Moskvě, kam bude převezen.

„Jsem zraněn – kus střepiny mezi se mi dostal nad pravou lopatku,“ napsal na svém Telegramu Rogozin, v zádech mu zůstal kus kovu o rozměrech 8x6 milimetru. „Budu muset na operaci, zraněno bylo i několik mých blízkých, dodal. Agentura TASS s odkazem na Rogozinova poradce oznámila, že Rogozin bude převezen do Moskvy, kde postoupí zákrok. Místní lékaři uvedli, že by to pro ně bylo moc riskantní.

„Bohužel byl zabit jeden z našich spolubojovníků, voják speciálních jednotek, několik jich bylo zraněno,“ řekl poslanec ruské Státní dumy Alexej Žuravlev. Rogozina podle něj zranila střepina na zádech. Podle médií Rogozin právě slavil své 59. narozeniny v hotelu na jižním okraji Doněcku. Zahraniční agentury posléze zveřejnily fotografie zakrvácené podlahy restaurace, kde se oslava konala.

Ruské provládní zdroje připisují útok ukrajinským ozbrojeným silám. Podle prohlášení Rogozinových spolupracovníků byl úder „zjevně záměrný“ a provedený dělostřeleckým systémem francouzské výroby Caesar.

Ukrajinská pohraniční služba podotkla, že Rogozin se v Doněcku nacházel nelegálně. „Pohraničníci nemohli příslušný protokol osobně doručit Rogozinovi, který porušil zákony, a tak mu ho v době oslavy narozenin předali uvědomělí kolegové,“ sdělila služba.

Podle neoficiálních informací je obětí útoku bodyguard premiéra okupační správy Doněcké oblasti Chocenka, uvedla stanice Rádio Svoboda. Zasažený hotelový areál leží podle ruskojazyčného serveru stanice BBC asi 20 kilometrů od frontové linie. Doněck od roku 2014 ovládají proruští separatisté.

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa