Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Diplomat Jindrák: Putin je chladně kalkulující mašina. A jaká byla Zemanova první reakce na válku?

Video se připravuje ...
Autor: Vera Renovica, pah, amb, swp - 
22. prosince 2022
05:00

Kariérní diplomat Rudolf Jindrák posledních 5 let šéfoval hradnímu zahraničnímu odboru. Informoval prezidenta Miloše Zemana o ruské invazi na Ukrajinu a před lety se osobně setkal s Vladimirem Putinem. „Je to chladně kalkulující mašina,“ popsal svůj pocit z ruského prezidenta. A jak vzpomíná na vyjednávání s Rusy? To a více odhalil v pořadu Epicentrum.

Americká televizní stanice CNN ve středu informovala, že Volodymyr Zelenskyj navštíví Washington a amerického prezidenta. Co ve vás probouzí informace o téhle návštěvě za pocity?

Když jsem se o tom ráno dozvěděl, byl jsem opravdu velmi překvapený z toho, že Volodymyr Zelenskyj vůbec opustil Ukrajinu. Ve světě je pozitivně vnímáno, že zůstává na bojišti, přičemž dnes je bojištěm celá Ukrajina. Považuji to za velké hrdinství stejně jako to, že chodí do nejvíc zasažených oblastí. Chápu ale, že je ta cesta do Ameriky nutná. Ameriku je potřeba udržet jako vůdčí sílu, která Ukrajinu podporuje, když se podíváte na objemy finančních prostředků, zbraní, které USA Ukrajině poskytují. Jsou větší i ve srovnání s námi nebo s Polskem. I to je možná důvod, že bude mít projev v Kongresu USA, který má schvalovat další objem pomoci.

Video  Epicentrum – Rudolf Jindrák  -  Vera Renovica
Video se připravuje ...

Není to strategická chyba směrem k Rusku, nečekáte tvrdou reakci?

Přišla velmi ostrá reakce ze strany Kremlu, že to znamená další komplikování konfliktu, že to je provokace Ukrajinců, že to vlastně není ukrajinsko-ruská válka, ale válka mezi Ruskem a Spojenými státy. Já si myslím, že to Ukrajinci vyhodnotili velmi dobře, co je potřeba udělat, a je to dobře i ve smyslu ke Spojeným státům, aby se udržela míra té podpory. Buďme upřímní, když se podíváte na dějiny dvacátého století bez Spojených států, tak tu dneska možná do velké míry vůbec nejsme.

Vy vlastně říkáte, že Volodymyr Zelenskyj tam jde přesvědčit Spojené státy, aby nepolevovaly v podpoře, ne-li aby ji zintenzivnily. Je možné, že celá ta schůzka mezi Joem Bidenem a Volodymyrem Zelenskyj má ještě nějaký jiný podtext?

Já si myslím, že něco se děje, kdyby se z hlediska nějakého dialogu mezi velkými hráči nic nedělo, bylo by špatně. Za druhé světové války se také musel Sovětský svaz bavit se Spojenými státy a s Velkou Británií a hledat cesty, jak porazit společného nepřítele. Doufám, že sedí týmy, které připravují nějaký krok.

To je, jako kdybyste mi říkal, že se chystají, jak a kdy se sejdou oba s Putinem.

To doufám, že ne. Ale předpokládám, že předmětem rozhovorů pana Zelenského s panem Bidenem bude nejen to, jak dál zakonzervovat nějaký stav, který tam dnes je, není to jen o té současné pomoci, ale i o jejím navýšení. Dokonce tam snad jede ukrajinská strana s tím, že chce žádat o poskytnutí raket s delším doletem než jen těch obranných, to by znamenalo změnu průběhu konfliktu. Ale říkám, musíme si počkat, než se dozvíme více informací.

Všichni, i prezident Zeman, museli po 24. únoru změnit kurz a umírněný pohled na Vladimira Putina. Říká se, že jste na tom měl velký podíl i vy. Co k tomu můžete říct?

Já si nebudu dávat nějaké zásluhy, které nemám. O změně pohledu na současné Rusko a na pana Putina se Miloš Zeman rozhodl z vlastní hlavy. Já si myslím, že v České republice panuje takový omyl, že si prezident nechá diktovat, co si má myslet. Tak to není. Prezident má svoji hlavu a má ji celou dobu, co ho 25 let znám, takže on si ten obrázek změnil. Je důležité, aby měl prezident co nejvíce informací.

Vy jste ho prý o tom informoval.

Je pravda, že jsem ho tenkrát ráno budil, když útok 24. února začal. Já jsem mu to sděloval, jeli jsme za ním v nějakém užším týmu do Lán. Pak se připravoval na jedenáctou hodinu, kdy měl vystoupení v televizi k národu, komunikoval s premiérem. Bylo to velmi rychlé.

Jaká byla jeho bezprostřední reakce?

Když jsem se já v ty 4 hodiny vzbudil a viděl esemesky od kamarádů, jak u nás na ambasádě v Moskvě, tak v Kyjevě, že Rusko bombarduje Kyjev, nechtěl jsem tomu věřit. Ale myslím si, že prezidentova reakce byla až překvapivě chladně kalkulující, ve smyslu: zavolejte Jiřímu Ovčáčkovi, začněte chystat moje vystoupení v televizi, musíme na to reagovat co nejdřív a v co nejširším okruhu, potřebuju podklady, abych si to mohl nastudovat, co se tam vlastně stalo.

Vy jste prezidentovi organizoval v listopadu 2017 cestu do Ruska, bylo to na začátku vašeho působení na Pražském hradě. Jaká to tehdy byla zkušenost? Tehdy jste byli v Soči, v Moskvě, v Jekatěrinburgu…

Ano, byla to delší cesta. My jsme jeli do Moskvy, z Moskvy jsme přejížděli do Soči, tam byla schůzka s prezidentem Putinem. S prezidentem Zemanem jsem poprvé připravoval nějakou ruskou cestu. Mám z toho smíšené pocity, čekal jsem, že to bude z ruské strany trochu víc státnická záležitost. Pak jsem měl ale pocit, že se tam řešily jenom nějaké administrativní záležitosti z hlediska ekonomické spolupráce. V Soči jsme už tenkrát mluvili o situaci na Ukrajině, to je známá kauza, že pan prezident požádal o propuštění jednoho ukrajinského historika, který byl na okupovaných územích zadržen, což se 3 týdny nato stalo. Překvapila mě míra administrativně byrokratického přístupu i ze strany Putina. Pamatuju si, že měl po sovětském způsobu takové kartičky, na tom měl napsaná témata a jel přesně podle toho, projížděl celou tu agendu podle podkladů ministerstva zahraničí. Já jsem si říkal: Tohle by měl být šéf jedné z největších, nejmocnějších vojenských mocností světa? Ten pocit jsem z toho neměl. Na druhou stranu se ukázalo i v průběhu války, že ruská mocnost nemá takové zuby, jak tvrdila, protože si myslím, že vojenská část ruské armády a její vybavení asi nejsou takové, jak Rusové tvrdili.

Jaký jste z Vladimira Putina měl osobní dojem?

Tenkrát jsme v listopadu během 4 týdnů potkali 3 prezidenty, jednak to byl Putin, pak čínský prezident Si Ťin-pching a americký Donald Trump. Můj osobní závěr je ten, že když tyto tři nejnebezpečnější prezidenty srovnám, pak Putin skutečně osobně řeší denní agendu, jestli mají třeba někoho někde otrávit. Říkal jsem si, že čínský prezident se tím nebude zdržovat, má velký aparát lidí. Americký prezident je člověk kontrolovaný demokratickou mocí, demokraticky volenými orgány, ústavou. Putin mi ale přišel jako chladně kalkulující mašina, která ráno rozhodne věci, které se odpoledne stanou.

Vy jste ještě v květnu 2017 byl s prezidentem Zemanem v Pekingu a on se tehdy s Vladimirem Putinem setkal neformálně. A v té době vzniklo v negativním hodnocení legendární video o tom, jak spolu vtipkují o likvidaci novinářů. Jaký jste z toho měl pocit?

Já jsem součástí toho příběhu. Tenkrát jsem šel po chodbě, bylo tam hodně lidí a těsno. Nějaký novinář měl na rameni velkou kameru, otočil se, vzal mě nechtěně tou kamerou po hlavě a já málem upadl. Prezident to viděl a v tu chvíli ta slova řekl. Bylo to ale vyvolané tím, že tam bylo hodně lidí, mačkali se a inzultovali jeho spolupracovníka. Novináři chtěli mít nejlepší záběr, do toho ochranka. Nechci vysvětlovat myšlenky pana prezidenta, ale bylo to vyvolané momentálně situací, ne že by chtěl likvidovat novináře.

22:04
Dnes

Vážení čtenáři,

pro dnešek končíme online reportáž z válečného konfliktu. Za redakci Blesk zpráv vám přejeme dobrou noc. Ve zpravodajství budeme pokračovat opět zítra v ranních hodinách.   

21:44
Dnes

Nejméně čtyři lidé zahynuli a čtyři desítky utrpěly zranění při ruském vzdušném útoku na hypermarket se stavebními potřebami v ukrajinském Charkově. Na platformě Telegram to dnes uvedli starosta města Ihor Terechov a šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Oba činitelé zároveň vpodvečer informovali o dalším ruském úderu, který zasáhl centrum druhého největšího ukrajinského města a vyžádal si dvě desítky zraněných včetně třináctiletého chlapce.

Ruská armáda při prvním vzdušném úderu zaútočila na Charkov podle oblastní prokuratury pomocí řízených leteckých bomb UMPB D-30 z ruské Belgorodské oblasti. Syněhubov dříve informoval o ruském útoku dvěma naváděnými leteckými pumami KAB.

Na místě úderu vypukl požár a prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že v hypermarketu mohlo být tou dobou přes 200 lidí. Původní informace hovořily o dvou zabitých, kteří byli podle Syněhubova pracovníci hypermarketu, a 25 zraněných.

20:32
Dnes

K 21:00 místního času byli během ruského útoku na hypermarket se stavebním materiálem v Charkově zabiti nejméně čtyři lidé a 38 jich bylo zraněno.

Zobrazit celý online

Přesto je tady ta situace třeba i pro vás vnitřně poučením, když se mocnost uvnitř nějak chová ke svým lidem, vědět, že to není partner k diskusi?

Já jsem poučen, asi rok a 6 měsíců jsem byl zmocněncem pro česko-ruské konzultace. S Rusy jsem začal vyjednávat, ale zdůrazňuji, že to všechno bylo před Vrběticemi. Byl jsem součástí velmi těžkých jednání třeba s Rakouskem, Německem o česko-německé deklaraci s Rakouskem, o jádru a tak dále, ale vždycky tam byl smysl se domluvit, mít nějaký výsledek, byť jsme měli rozdílné názory. U Rusů jsem ten dojem neměl. Z toho jsem byl zklamaný. Člověk šel s nějakou otevřenou misí a se srdcem na dlani, že se chceme domluvit, zatímco Rus prostě nechtěl.

LuCo ( 22. prosince 2022 19:30 )

Co je lepší? Zabíjení a ničení, nebo mír? Třicetiletá válka už v Evropě byla...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa