Výčet uzavřeme thaliem. Má mnoho použití, jeho soli ovšem působí jako silné jedy, které se používají například v nástrahách na krysy. Ruské zkušenosti s touto látkou sahají daleko, chemikálii k otravě svých oponentů používal už Sovětský svaz v 60. letech minulého století.
Moderní příklad použití pochází z roku 2003, kdy byl zřejmě thaliem otráven ruský investigativní novinář a redaktor opozičního listu Novaja Gazeta Jurij Ščekočichin. Potvrzené to není z toho důvodu, že k jeho úmrtí došlo v Rusku, takže nebylo možné provést nezávislé vyšetření jeho příčiny. Ščekočichin zemřel poté, co napsal několik textů o vysokých důstojnících FSB a krátce před jeho plánovou cestou do USA za agenty FBI.
Otrava thaliem se projevuje zvracením, křečemi, krvavými průjmy a poruchami vědomí.
„Zrušení muniční iniciativy by nejen poškodilo renomé České republiky, ale bylo by zásadním ohrožením i pro naši bezpečnost, protože je to jeden z nástrojů, jak zastavit ruskou agresi daleko od našich hranic,“ reagovala ministryně obrany Jana Černochová na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že by vláda pod vedením hnutí ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila.
„Ale to je panu Babišovi jedno, protože když z této naší aktivity nemá prospěch jeho byznys a Agrofert, tak ho nesmí mít nikdo. Jeho mentalita je zatížena touhou být na předních příčkách českých miliardářů, a obětuje pro ni cokoliv, včetně našich národních zájmů,“ dodala ministryně.
Ukrajinský parlament přijal demisi premiéra Denyse Šmyhala, uvedla média. Novou vládu Julije Svyrydenkové, se Šmyhalem jako šéfem obrany, má schvalovat ve čtvrtek.
„Úspěšná mezinárodní akce Policie ČR (NCTEKK) a BIS. Speciální tým včera zadržel na Ukrajině mladíka podezřelého z loňských výhružných e-mailů stovkám škol v ČR,“ hlásí Bezpečnostní informační služba. „Podle prvotních informací ČR nebyla jediným jeho cílem a útočil v řadě států Evropy. Aktivity zadrženého s největší pravděpodobností financoval aktér z Ruska.“
Na začátku minulého školního roku opakovaně dostaly výhrůžný e-mail stovky škol v Česku i na Slovensku. Autor výhrůžek tvrdil, že jsou ve školních budovách bomby. Policisté tehdy závažnost hrozby označovali za velmi nízkou, žádali také veřejnost, aby sdílením na sociálních sítích výhrůžky nešířila. Slovenská policie sdělila, že případ vyšetřuje jako teroristický útok, za který viníkovi hrozí až doživotí.
Slovenská policie ráno informovala o raziích na různých místech v ukrajinském městě Dnipro s cílem zajistit výpočetní a telekomunikační techniku. K příspěvku také zveřejnila fotografii, na které byl kromě jiných také příslušník Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě české policie (NCTEKK).
Zobrazit celý online