Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C

Zelenskyj prosil Bidena, ať ze sankcí vynechá Abramoviče? Oligarcha měl hrát klíčovou roli

Autor: ČTK - 
24. března 2022
17:23

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedávném telefonátu údajně poradil americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, aby USA nezaváděly sankce proti rusko-izraelskému miliardáři Romanu Abramovičovi. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) to uvedli nejmenovaní lidé obeznámení se situací. Majitel anglického fotbalového klubu Chelsea, který je na sankčním seznamu Británie i Evropské unie, by totiž podle nich mohl být prostředníkem mezi Ukrajinou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem a přispět k vyjednání míru.

Americké ministerstvo financí dříve tento měsíc podle informací deníku vypracovalo proti Abramovičovi seznam sankcí. Když ale měly být oznámeny, bezpečnostní rada Bílého domu údajně ministerstvo vyzvala, aby krok pozdrželo.

Několik úspěšných ruských podnikatelů se sice vyslovilo proti ruské invazi na Ukrajinu, Abramovič je ale jediný oligarcha, který veřejně prohlásil, že se snaží přimět Moskvu k nalezení mírového řešení konfliktu. Několik dní po zahájení ruské invaze Abramovičova mluvčí sdělila, že podnikatel nabídl ukrajinské vládě pomoc s „dosažením mírového řešení“.

Abramovič je bývalý ropný magnát a po více než dvě desetiletí udržuje těsné vazby s Kremlem, míní Británie a Evropská unie. Kromě klubu Chelsea vlastní také několik megajacht nebo luxusních rezidencí v Británii i USA.

Jedním z ukrajinských představitelů, kteří se obrátili na Abramoviče, je údajně filmový producent Oleksandr Rodňanskyj, otec Zelenského poradce. Rodňanskyj je mimo to zakladatel televizní stanice, která vysílala pořady se Zelenským v době, kdy působil jako herec. Abramovič podle zdroje WSJ Rodňanského zná, protože financoval některé jeho umělecké projekty v Rusku. Není však jasné, co přesně Abramovič udělal pro zprostředkování rozhovorů mezi znepřátelenými stranami, či zda se mu povedlo hovořit o válce přímo s Putinem.

Mnozí ukrajinští i západní představitelé jsou skeptičtí k tomu, jak hluboce je Abramovič do mírových rozhovorů zahrnut. Nejmenovaní američtí představitelé, které deník WSJ oslovil, zdůraznili, že podle jejich mínění Abramovič není ve vyjednávaní mezi ukrajinskou a ruskou vládou příliš nápomocný, což podle nich potvrzuje i hodnocení rozvědek.

Video  „Nepodceňujte Bělorusko,“ varuje bezpečnostní analytik. A popsal první „TikTokovou“ válku  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

20:31
Dnes

V padlém Lysyčansku v Luhanské oblasti zůstalo 12 000 lidí, kteří se z různých důvodů neevakuovali.

Řekla to místopředsedkyně vlády, ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území Iryna Vereščuková.

20:25
Dnes

Ukrajina tvrdí, že ruská tvrzení o zničení dvou dělostřeleckých systémů HIMARS dodaných USA jsou falešná.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil uvedl, že jde o ruskou propagandu, že systémy fungují a „neustále zasahují“ strategicky důležité cíle. Ruské ministerstvo obrany dříve oznámilo, že zbraně byly zničeny při náletu v Doněcké oblasti.

20:16
Dnes

Ministr zahraničí Dmytro Kuleba pochybuje o brzké dohodě o ukončení obilné blokády.

Kuleba uvedl, že v rozhovorech mezi Ukrajinou a Ruskem zprostředkovaných Tureckem a OSN je potřeba vypracovat několik logistických detailů. Prolomení blokády podle něj bude obtížné, uvádí Bloomberg. „Nechci se připojit k chóru těch, kteří říkají, že k dohodě dojde příští týden,“ řekl Kuleba Bloombergu.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa