Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Izrael vytrvale odmítá zoufalé prosby Ukrajiny o zbraně: Za vším stojí spolupráce s Rusy?

Autor: Markéta Mikešová - 
24. března 2022
05:00

Do určitých třenic se v posledních dnech dostal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zástupci Izraele. Blízkovýchodní zemi prosil, jednak ať odsoudí ruskou agresi a jednak ať Ukrajině poskytne svůj protiraketový systém zvaný železná kopule (Iron Dome). Na první výzvu Izrael nereagoval, druhou nechce splnit dlouhodobě – systém by podle izraelských zástupců stejně Ukrajinu neochránil. Hlavní důvod odmítnutí je ale podle deníku The Washington Post jiný – Izrael by si poskytnutím železné kopule poštval Rusko, což země nechce riskovat.

Zelenskyj se na Izrael obracel už několikrát, jeho víkendové vystoupení v izraelském parlamentu bylo však směrem k tomuto regionu zatím největší. Ukrajinský prezident se poslanců nejprve ptal, proč vůči Rusku ještě nezavedli žádné sankce, a pak přešel ke konkrétním žádostem o technologie.

„Všichni vědí, že vaše protiraketové systémy jsou nejlepší… a že rozhodně můžete pomoci našim lidem, zachránit životy Ukrajinců, ukrajinských Židů,“ řekl ukrajinský prezident, načež pokračoval: „Můžeme se ptát, proč od vás nemůžeme přijímat zbraně, proč Izrael neuvalil na Rusko silné sankce nebo nevyvíjí tlak na ruský byznys. Ať tak či onak, rozhodnutí je na vás, bratři a sestry, a vy, lidé Izraele, pak budete se svou odpovědí muset žít.“

Narážel tím na fakt, že Ukrajina se od Izraele protiraketový systém snaží získat už několik let, a diskuze stále stojí na stejném místě. K prodeji se schylovalo například loni, železnou kopuli chtěli Ukrajině poskytnout Američané (kteří systém mají právě od Izraelců), ale izraelská strana zamýšlený obchod zatrhla. Odmítla to i tehdy, když ji Ukrajinci poprosili přímo.

Ukrajina tehdy železnou kopuli chtěla jako pojistku, kdyby náhodou Rusko v budoucnosti zaútočilo. To se na konci února skutečně stalo, a protiraketová ochrana zůstala oblastí, kde má Ukrajina největší rezervy. I proto Zelenskyj urputně prosí světové lídry o zavedení bezletové zóny nad zemí, nicméně protože pochopil, že tuto zónu nikdo nezavede, vrátil se k žádostem o izraelský protiraketový systém.

Pýcha protivzdušné obrany Izraele

Proč Ukrajina požaduje zrovna železnou kopuli? Protože Iron Dome je považován za jeden z nejúčinnějších systémů na světě, Izrael tvrdí, že je s ním schopen vykrýt až 90 procent všech příchozích střel. Izrael je totiž stát, který má s neustálými útoky zkušenosti, kvůli neutichajícímu konfliktu s Palestinou se rakety staly běžnou součástí života tamních lidí.

Jednou z důležitých obranných složek Izraele je v tomto směru právě želená kopule. Technologie začala být vyvíjena v roce 2007, do praxe byla uvedena v roce 2011. Systém ve svém základu zahrnuje tři složky – radar, který dokáže zachytit příchozí rakety, kontrolní počítač, který informaci vyhodnotí, a komponentu, který vyšle další raketu, jež zničí tu nepřátelskou. Vše je stavěno především na rakety krátkého doletu.

O vývoj se postaraly společnosti Rafael Advanced Defenced Systems a Israel Aerospace Industries, na financování se podílely i USA. Po celém Izraeli je nyní rozmístěno nejméně deset baterií tohoto protiraketového systému a v květnu minulého roku země hlásila, že železná kopule sestřelila na 2500 raket.

Ruští vojáci nejsou palestinští povstalci

Vzhledem k deklarovaným úspěchům systému není překvapivé, že Ukrajina po podobné technologii touží. Izrael nicméně argumentuje, že železná kopule je jen součástí úspěchu země, nikoliv hlavní důvod – analytik Evan Gottesman v serveru Times of Israel připomíná, že Izrael se zvládá efektivně bránit i díky systémům Barak 8 (zaměřen na řízené střely), Arrow 3 (zaměřen na balistické střely) a tzv. Davidově praku (zaměřen na více druhů hrozeb).

Také je podle něj rozdíl v tom, kdo útočí. Rusko ostřeluje Mariupol a další města o něco systematičtěji než Palestinci Izrael, kteří občas něco vypálí z Pásma Gazy. To je relativně malá plocha a navíc k tomu používají provizorní zařízení vyrobená takřka na koleni.

„Proti střelám s plochou dráhou letu, jako je ruský Iskander, by byl Iron Dome pravděpodobně k ničemu. Stručně řečeno, železná kupole nikdy nemusela být použita proti nepříteli, který by mohl podnikat útoky s takovým objemem a přesností, jaké Rusko prokázalo, ani nemůže realisticky pokrýt tak rozlehlou válečnou zónu, jako je ukrajinská bitevní fronta,“ popisuje Gottesman s tím, že podobně hovoří i izraelští politici.

Otázka kolem vstupu do Sýrie

Jejich slova zřejmě mají i další důvod, stejný, proč Izrael zatím na Rusko žádné sankce neuvalilo – nemůže si ho dovolit poštvat. Jak připomíná pro The Washinston Post Zev Chafets, bývalý poradce izraelského premiéra Menachema Begina, Rusko je de facto vládcem sousední Sýrie.

V kontextu tohoto regionu je to důležitý fakt. Kdyby Izrael poskytl Ukrajině protiraketový systém, vystavuje se riziku, že Rusko pro izraelské letectvo uzavře syrský vzdušný prostor. To si Izrael nemůže dovolit, protože přes Sýrii potřebuje létat do Íránu, kde se snaží zamezit rozšiřování jeho vlivu do Libanonu (což Írán dělá skrze vyzbrojování šíitského hnutí Hizballáh). Írán má právě v Sýrii řadu zbrojních skladů, takže spolupráci s Rusy vnímají Izraelci do jisté míry jako klíčovou.

Chafets cituje anketu, ve které se 67 procent obyvatel země vyslovilo pro opatrný postoj vůči sankcionování Ruska. Že se více nepodpořila Ukrajina, kritizovalo jen 21 procent obyvatel. Souhrnně to pak řekl izraelský ministr zahraničí Jair Lapid. „Tato válka je připomínkou pro stát Izrael: Máme přátele a máme spojence, ale naše bezpečnost musí být vždy v našich rukou. To, co nás drží naživu v tomto nebezpečném světě, je fakt, že máme armádu,“ uvedl šéf diplomacie.

18:26
Dnes

Ruské dělostřelectvo zasáhlo mateřskou školu, průmyslovou budovu a několik domů v centru města Chasiv Jar v Doněcké oblasti, informovala regionální správa.

18:14
Dnes

Obrazem: Následky ruského útoku na Oděsu

17:42
Dnes

Ukrajinští vojáci by potřebovali přibližně tři měsíce na to, aby se naučili ovládat německé rakety dlouhého doletu Taurus, uvedl 24. září deník Bild s odvoláním na výrobce těchto zbraní MBDA. Podle deníku by případný přesun těchto raket do Kyjeva dále zdržovala nutnost naprogramovat jejich navádění na ukrajinském území.

Zobrazit celý online

Video  Expertka o Putinově „denacifikaci“ Ukrajiny i tajemném setkání izraelského premiéra  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud