Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Poradce prezidenta promluvil o klíči pro mír. Proč se Putin nechce potkat se Zelenským?

Autor: ČTK - 
22. března 2022
10:35

Schůzka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je klíčová pro nastolení míru na Ukrajině, řekl v rozhovoru s ukrajinskou službou BBC poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Odhadnout, kdy by se toto setkání mohlo uskutečnit, však tento ukrajinský vyjednavač nechtěl. Při jednáních, v nichž nepřetržitě v on-line režimu vyjednávají pracovní skupiny obou zemí, podle něj Ukrajina nedělá ústupky ohledně své územní celistvosti.

„Jakákoli zásadní rozhodnutí mohou být přijata pouze na schůzce prezidentů Ruska a Ukrajiny,“ řekl Podoljak. „Schůzka je klíčová pro nastolení míru,“ zdůraznil. Summit prezidentů se podle něj připravuje. Pracovní skupiny, které se účastní ukrajinsko-ruských jednání, musejí ale nejprve dojít k „předběžným“ dokumentům.

7:57
Dnes

Teploty na více než deseti místech na Sibiři klesly pod minus 50 stupňů Celsia. Na letišti v Jakutsku, metropoli Sašské republiky, bylo dnes ráno minus 48 stupňů.

V Moskvě muselo být kvůli vydatnému sněžení na třech největších letištích ve městě odloženo 54 letů a pět muselo být zcela zrušeno. Letištní plochy zasypal sníh. Sněhová vrstva dnes dosáhla 36 centimetrů, uvedla agentura TASS s odvoláním na ruský hydrometeorologický ústav, podle kterého se jedná o rekord. Očekává se, že teploty v Moskvě tento týden klesnou k 18 stupňům pod bodem mrazu.

6:54
Dnes

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu zaútočilo 23 drony a řízenou střelou. Střelu a 18 dronů se podařilo zničit, než zasáhly cíl, uvedl Kyjev podle agentur Ukrinform a Reuters. Jestli zbylé bezpilotní letouny způsobily nějaké škody, zatím není jasné.

Ukrajinská armáda uvedla, že na odražení vzdušného útoku se podílely stíhací letouny, protiletadlové raketové jednotky a mobilní palebné skupiny ukrajinského letectva a obranných sil. Protivzdušná obrana byla nasazena v nejméně devíti oblastech Ukrajiny.

5:19
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. 

Při ruském ostřelování Chersonu na jihu Ukrajiny zahynuli dva lidé a sedm dalších bylo zraněno. Uvedl to dnes šéf vojenské správy města Roman Mročko.

V obci Sadove východně od Chersonu zamřel při ruském ostřelování 78letý muž ve své garáži. Podle oblastního šéfa Oleksandra Prokudina pak v centru města na autobusové zastávce zahynula žena před několikapatrovým obytným domem, který utrpěl zásah.

Zobrazit celý online

„Pozici Ukrajiny veřejně vyjádřil prezident Zelenskyj - územní celistvost a suverenita jsou pro nás klíčovými hodnotami, tečka,“ podtrhl Podoljak. Moskva podle dřívějšího sdělení mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova mimo jiné žádá, aby Kyjev uznal, že poloostrov Krym patří Rusku, a přiznal také nezávislost dvěma samozvaným republikám, které v roce 2014 na východě Ukrajiny vyhlásili proruští separatisté. Kromě toho Rusko požaduje takzvaný neutrální status Ukrajiny, tedy zjednodušeně garanci, že země nebude usilovat o vstup do NATO.

Podoljak v rozhovoru vysvětlil, že současná jednání ruských a ukrajinských zástupců mají složitou strukturu. Do procesu je zapojena jak samotná skupina vyjednavačů, tak další různé skupiny. „Političtí poradci fungují jako konzultanti. Kromě toho existují právní skupiny, které musejí vše ověřovat. Potom existují ještě poradní skupiny, které analyzují, jak to (dohodnuté) bude vnímat ukrajinská společnost,“ nastínil Podoljak.

Video  Zdevastovaný Mariupol.  - Twitter Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud