Podcast: Putin je v nespravedlivé válce, myslí si etik. NATO by nemělo na Ukrajině válčit
Hrůzné dění na Ukrajině sleduje i etik a filozof David Černý, podle nějž Rusko nedodrželo žádné z pravidel pro vstup do spravedlivé války. NATO by do válečného konfliktu nemělo vstupovat, samo by tato staletá pravidla porušilo, zemřeli by další nevinní lidé a boje by se mohly rozšířit i do dalších zemí, řekl v Blesk Podcast.
Etika jako věda se zrodila v období antiky a již v té době se zabývala válkou a jaké normy a podmínky by se před ní a během ní měly dodržovat. Po staletích se pravidla vyvíjela a vykrystalizovaly do dnešní podoby. „Spravedlivá válka má dvě sady podmínek, kdy ta první se zabývá spravedlivým vstupem do války. To znamená důvody, proč nějaké státy nebo státní aktéři vstupují do válečného konfliktu. A pak tu máme druhou sadu podmínek, které se zabývají samotným válčením, tedy jaká pravidla by měla být dodržená, aby válčení proběhlo korektně,“ vysvětluje základní definici etiky války. Tyto pravidla jsou podle Davida Černého z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR naprosto základní a pragmaticky vychází ze zkušeností s dosavadními válkami v lidských dějinách.
Smyslem těchto pravidel podle vědce je omezit tyto války a pokud se vedou, tak zabránit ztrátám na životech a ubližování civilistům. Když tyto pravidla aplikuje na současné dění, euroasijská země z toho vychází jako bezohledný agresor. „Rusko nemělo žádný spravedlivý důvod, aby překročilo hranice a vojensky napadlo svého souseda,“ shrnuje první sadu pravidel Černý. Ukrajina podle něj spravedlivou válku vede, protože se brání. V podcastu poté jmenuje další řadu podmínek, z nichž Rusko nesplnilo ani jednu podmínku pro vstup do spravedlivé války.
Paradoxně nedošlo ani k té nejzákladnější podmínky, a to vyhlášení války, jak to známe kupříkladu z pohádky S čerty nejsou žerty. „Ruský prezident Vladimir Putin konflikt stále nazývá jako speciální operací, nikoliv válkou. Takže podmínku veřejné deklarace války asi nesplnil,“ dodává Černý.
NATO nesmí válčit
Nad úlohou NATO v současném dění debatuje řada odborníků a politiků. Z hlediska etiky má ale David Černý jasno. „Osobně mě nejvíce trápí, že podle pravidel spravedlivé války by NATO nemělo intervenovat na Ukrajině. Důvodem je proporcionalita. Ve chvíli, kdy Rusko má atomové zbraně a je zde reálně vysoké riziko, že ve chvíli, kdy NATO bude intervenovat, tak Rusko rozšíří ten konflikt dál a zemře mnoho lidí,“ uvádí David Černý, proč nesmí NATO do konfliktu vstupovat. „Na druhou stranu je pro mě emočně těžké toto pravidlo přijmout,“ dodává s tím, že je to obtížné kvůli utrpení lidí z Ukrajiny, které kontrastuje s vylhanými vyjádřeními v ruském mediálním prostoru. A byl by důvod pro vojenskou intervenci NATO použití ruské jaderné bomby na Ukrajině?
„Bojím se, že čím bude Ukrajina úspěšnější ve své obraně, tím masivněji bude Putin porušovat pravidla vedení války. Bude masivně útočit zbraněmi, které ještě méně rozlišují a zabíjejí mnoho lidí. Možná použije i taktickou jadernou zbraň. Toho se bojím. Záleží na kontextu, ale ani po jaderném útoku by NATO nemělo do konfliktu vstupovat,“ myslí si vědec. Kdyby došlo k tomuto tragickému scénáři, měl by podle etika ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvážit přistoupení na ruské mírové požadavky.
Jak etik nazírá na ostřelování humanitárních koridorů, mírová jednání a použití dronů, prozradil David Černý v Blesk Podcast: