Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Ostřelovaný Kyjev: Nový zákaz vycházení, 8 mrtvých po útoku na nákupní centrum

Aktualizováno -
21. března 2022
18:25
Autor: ČTK, swp - 
21. března 2022
11:22

V Kyjevě a okolí bude od dnešních 20:00 do středy 7:00 platit zákaz vycházení. Na sociální síti Telegram to dnes uvedl starosta města Vitalij Kličko. Uzavřeny zůstanou obchody, čerpací stanice, lékárny i státní úřady.

„Žádám všechny, aby zůstali doma, nebo v krytech, když zazní poplach,“ napsal starosta Kyjeva Kličko. Po ukrajinské metropoli, která je terčem ruského ostřelování, se podle něj budou moci pohybovat jen lidé se zvláštním povolením.

„Důvod zákazu vycházení souvisí s pravděpodobností dalšího ostřelování,“ uvedl Kličko v ukrajinské televizi.

Delší zákazy vycházení už Kyjev, který měl před válkou téměř tři miliony obyvatel, za tři a půl týdne války zažil několikrát. Naposledy minulý týden, kdy platil 35hodinový zákaz vycházení, a to i v době, kdy hlavní ukrajinské město navštívili premiéři Česka, Polska a Slovinska.

8 mrtvých při útoku na obchoďák

Při ostřelování obchodního centra a obytných budov v severní části Kyjeva zemřelo osm lidí. Agentura AFP, která má na místě zpravodaje, informovala původně o šesti mrtvých.

„Podle informací, které v tuto chvíli máme, (bylo zasaženo) několik domů a jedno z nákupních center,“ uvedl Kličko na sociální síti Telegram. Záchranné týmy podle něj hasí rozsáhlý požár v obchodním centru, další podrobnosti upřesní později. K ostřelování došlo v Podilské čtvrti, kde se středisko nachází.

„Kvůli požárům po leteckých úderech v hlavním městě a regionu bylo zjištěno znečištění ovzduší,“ dodal později k útoku Kličko. „Takže neotevírejte okna. A když vyjdete ven - chraňte si plíce tím, že budete nosit i lékařskou masku typu FFP2,“ pokračoval.

14:51
Dnes

Odmítavá reakce Západu nemůže změnit nic na plánech Moskvy rozmístit v sousedním Bělorusku jaderné zbraně. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Čína vyzvala ke snížení rizika konfliktu mezi jadernými mocnostmi.

14:28
Dnes

Ruské ostřelování si ve východoukrajinském Slovjansku vyžádalo nejméně dva mrtvé a desítky zraněných, uvedla místní správa. V okupovaném Melitopolu se dnes ráno ozvaly výbuchy ve dvou budovách, kde byli umístěni ruští vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. Podle serveru RBK-Ukrajina to dnes uvedl starosta města jihoukrajinského města Ivan Fedorov. Okupační správa hovoří o zásahu vysokoškolských kolejí.

13:55
Dnes

Západ by měl s klidem reagovat na oznámení Ruska, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné zbraně. Dnes to řekl polský ministr pro evropské záležitosti Szymon Szynkowski vel Senk.

„Jde o prvek eskalace,“ řekl Szynkowski vel Senk novinářům. „Reakce by měla být klidná, ale rozhodná. Nemůžeme se nechat zastrašit ruskými propagandisty a ruský prezident propagandu používá velmi často,“ dodal. Moskva se podle něj snaží zastrašit Západ, aby se bál pomáhat Ukrajině a byl ochotný k ústupkům. „Musíme s chladnou hlavou pokračovat v naší velmi silné podpoře Ukrajiny,“ uvedl.

Zobrazit celý online

Podle agentury AFP bombardování v noci na dnešek zničilo celou jižní část rozsáhlého nákupního střediska. Záběry z bezpečnostních kamer, které zveřejnily úřady, ukazují jednu silnou explozi a následně sérii menších výbuchů. Výbuch byl slyšet i v dalších částech Kyjeva a poničil okolní domy.

Na parkovišti centra hořely automobily a je na něm několikametrový kráter. Lidé z okolí řekli agentuře AFP, že před několika dny viděli u nákupního střediska raketomet. Pozdější videa pak ukazují naprostou zkrázu.

Portál Ukrajinska pravda napsal, že podle předběžných informací ukrajinský systém protivzdušné obrany sestřelil raketu vypálenou nepřítelem. V uplynulém týdnu Kyjev čelil řadě ruských útoků. Moskva od začátku invaze, kterou zahájila 24. února, tvrdí, že na civilní cíle neútočí.

Video  Děsivá zkáza po útoku Rusů: Naprosto zničili obchoďák v Kyjevě.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa