Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Kyjev se okupantům nevzdá, vzkazuje Kličko. Během bojů se ve městě narodilo už 400 dětí

Aktualizováno -
4. března 2022
17:36
Autor: ČTK, swp - 
4. března 2022
16:42

V ukrajinském hlavním městě Kyjevě se od začátku ruské invaze narodilo téměř 400 dětí. Podle agentury Interfax-Ukrajina to dnes řekl starosta metropole Vitalij Kličko. Kyjev se podle něj okupantům nevzdá.

„Nemocnice ve městě poskytují všechno potřebné. Fungují. Lékaři jsou ve službě. Porodnice fungují také a za posledních osm dní se narodilo 390 dětí - 199 chlapců a 191 děvčat,“ řekl Kličko v dnešní videozprávě.

Řekl také, že v kyjevské zoo se narodil lemur. „Dostal jméno Bayraktar,“ dodal s odkazem na název bezpilotního letounu, který vyrábí Turecko a který ukrajinská armáda používá proti invazním silám.

Třímilionovému městu hrozí obklíčení ruskými vojsky. „Noc v hlavním městě byla klidná. Několikrát zafungovala protivzdušná obrana,“ řekl padesátiletý Kličko.

„Přátelé, Kyjev je opevněn, aby se mohl bránit v případě nepřátelského útoku. Dnes jsem prošel několika kontrolními body vybudovanými k obraně města. Bojovníci ozbrojených sil, policie i další mocenské struktury jsou připraveny chránit srdce metropole,“ citovalo pak Klička ukrajinské ministerstvo obrany.

Zatímco město je ve válečném stavu, auta jezdí a obchody s potravinami i většina státních lékáren jsou otevřené. Kličko přitom apeloval i na majitele soukromých lékáren, aby otevřeli také. Obyvatelé Kyjeva podle něj musejí čekat před státními lékárnami dlouhé hodiny.

Kličko zároveň vyzval, aby se lidé zbytečně nezdržovali venku. „Neignorujte letecký poplach. Okamžitě se vydejte do krytů!“ zdůraznil bývalý boxerský šampion Kličko. Dodal, že město se dál připravuje na obranu. „V ulicích je více kontrolních stanovišť, betonových zátarasů a protitankových zábran,“ řekl.

Válka Rusko vs. Ukrajina
12:51
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin, který se loni na podzim rozhodl anektovat okupovanou část Chersonské oblasti, se podle svého mluvčího nechystá navštívit region postižený záplavami. „Ne, momentálně se to neplánuje,“ odpověděl Dmitrij Peskov na dotaz novinářů.

„Na situaci v Chersonské oblasti po sabotáži na přehradě, vyhození do povětří, (Putin) dohlíží,“ řekl mluvčí a připomněl, že prezident ve středu „dal pokyn ministerstvu pro mimořádné situace, aby tam zvětšilo přítomnost (záchranářů) a poskytlo pomoc lidem a také aby se aktivně zapojilo do odstraňování následků této pohromy“.

12:18
Dnes

Pomoc Ukrajině reagující na zničení Kachovské přehrady, kterou ve středu ministři projednali na výjezdním zasedání ve Vimperku, dnes schválila vláda.

12:08
Dnes

Již přes 15 měsíců vede Rusko na Ukrajině válku, kterou Kreml odmítal nazvat válkou. Postupně se to ale mění. Ruský prezident Vladimir Putin totiž používá slovo „válka“ čím dál častěji, napsala agentura Reuters.

Video  Kyjev pod palbou: Město počítá škody po nočních explozích  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa