Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Rusové při útoku na Charkov poškodili český konzulát! Vypoví ČR ruského velvyslance?

Aktualizováno -
4. března 2022
13:33
Autor: ČTK, jko - 
4. března 2022
10:14

Při ruském raketovém útoku byl v úterý poškozen honorární konzulát ČR v Charkově. Na svém webu to v pátek oznámilo ministerstvo zahraničí. Konzul Oleg Čigrinov i jeho asistent jsou v pořádku a neutrpěli zranění. Česko nyní zvažuje další kroky vůči Rusku v návaznosti na poškození konzulátu, uvedl v pátek premiér Fiala (ODS). Co může být ve hře? Mj. vypovězení ruského velvyslance Zmejevského.

Tlaková vlna rozbila okna budovy konzulátu, míra škod uvnitř prostor úřadu není dosud známa,“ uvedl resort.

ČR důrazně odsuzuje tento podlý čin, který je dalším z důkazů, že Rusko cílí, navzdory svým veřejným prohlášením, i na civilní budovy a civilní obyvatelstvo,“ sdělilo ministerstvo. Ruské jednotky podle něj musí opustit ukrajinské území bez jakýchkoli podmínek. „Agrese Ruska, která je neopodstatněná a nevyprovokovaná a která zbaběle nevynechává ani ty nejbezbrannější, musí ihned skončit,“ dodala česká diplomacie.

Invazi na Ukrajinu zahájilo Rusko minulý týden. O Charkov, po metropoli Kyjevě druhé největší město v zemi, pokračují tvrdé boje. V noci Rusko zaútočilo na záporožskou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny, po čemž vypukl v pětipodlažním výcvikovém zařízení požár, který byl později uhašen.

Zmejevského čeká vypovězení?

Náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař v pátek telefonicky vyjádřil ruskému velvyslanci v ČR Alexandru Zmejevskému ostrý protest proti útoku.

Není přitom jasné, jaká bude samotná budoucnost ruského diplomata Zmejevského v Praze. Podle informací Blesku může být ve hře jeho vypovězení.

Podle ukrajinských úřadů míra radioaktivity v oblasti nepřesáhla nebezpečnou úroveň. Útok odsoudila řada českých politiků včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

Válka Rusko vs. Ukrajina
22:00
28. 11. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu onlne přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od středečního rána.

21:54
28. 11. 2023

Český prezident Petr Pavel se dostal na seznam 28 nejvlivnějších osobností, které budou podle bruselského webu Politico spoluurčovat charakter Evropy v roce 2024. Redakce serveru jej dnes označila za výrazného "jestřába" ve vztahu k Rusku a Číně, který jednoznačně podporuje Ukrajinu a volá po rozšíření NATO. Kromě Pavla jsou na seznamu například francouzský prezident Emmanuel Macron, ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj nebo maďarský premiér Viktor Orbán.

Politico v Pavlově krátkém profilu zdůrazňuje, že využívá své zkušenosti z působení ve funkci šéfa vojenského výboru NATO a usiluje o efektivnější podporu pro Kyjev. Nechce také v žádném případě, aby Čína získala roli prostředníka mezi Ruskem a Ukrajinou, případný mír musí podle něj vycházet z ukrajinských požadavků.

21:30
28. 11. 2023

Tři lidé, včetně sedmileté holčičky, dnes přišli o život při ruském ostřelování Sumské oblasti na severu Ukrajiny. Informuje o tom server Ukrajinska pravda s odvoláním na prokuraturu v tomto regionu. Jeden mrtvý je hlášen také z Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti ve východní části země.

Podle předběžných informací Rusové ostřelovali z raketometů město Seredyna-Buda ležící v Sumské oblasti nedaleko ruské hranice. Poničili při tom pět domů, z jejichž trosek záchranáři vyprostili těla dvou mrtvých žen a dva zraněné muže. Zasaženo bylo i auto, ve kterém utrpěl zranění muž a jeho nevlastní dcera. Holčička po převozu do nemocnice zemřela.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud