Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 24°C

Válka na Ukrajině v datech: Podívejte se na přehledné mapy a grafy o vojenském konfliktu

Aktualizováno -
22. března 2023
15:42
Autor: swp, mah, lig - 
1. března 2022
08:00

Ruská invaze na Ukrajinu začala brzy ve čtvrtek 24. února . Podívejte se, jak se vyvíjela frontová linie, jaké ztráty má Rusko nebo jakou část ukrajinského území ovládá.

Frontová linie

Podívejte se v podrobných mapách, jak se vyvíjí frontová linie jako celek, i na podrobné mapy jednotlivých bojišť.

Celková mapa hlavních bodů války na Ukrajině

Celkový pohled na frontovou linii

Detail severní části fronty - okolí měst Charkov a Luhansk

Detail východní části fronty - okolí měst Doněck, Bachmut a Mariupol

Detail fronty u Bachmutu

Detail jižní části fronty - okolí měst Cherson a Mykolajiv

Detail fronty u Záporoží

Ukrajinské území pod kontrolou Ruska

Válka na Ukrajině začala nevyprovokovaným ruským útokem 24. února 2022. Po prvních měsících, kdy Rusko dosáhlo dílčích úspěchů a následných ukrajinských protiofenzivách se frontová linie stabilizovala.

Rusko v současnosti ovládá asi dvakrát více ukrajinského území, než mělo pod svou kontrolou před vypuknutím bojů. Pod ruskou okupací je lehce přes 15 procent území Ukrajiny.

Ztráty ruské armády

Stabilizovaná fronta ovšem neznamená, že by ustala vojenská aktivita. Rusko se pokouší ukrajinskou obranu prorazit. Výsledkem jsou ovšem pouze těžké ztráty ruské armády.

Ukrajinští uprchlíci

Válka zároveň vyvolala značnou humanitární krizi a ze země před boji utekly miliony lidí. Nejvíce uprchlíků přijalo Polsko a Německo. Do obou zemí odešlo více než milion Ukrajinců. Česká republika se blíží hranici půl milionu přijatých uprchlíků.

Pomoc Ukrajině

Ukrajina se od začátku těší výrazné podpoře od západních států. Desítky zemí jí poskytují vojenskou i finanční podporu. Výjimkou není ani Česká republika.

 

15:30
Dnes

Další balík vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů kanadských dolarů (asi 8,2 miliardy korun) během dnešní návštěvy Kyjeva slíbil ukrajinské armádě kanadský premiér Justin Trudeau. Na tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským také řekl, že Kanada se připojí k zemím, které se budou podílet na výcviku ukrajinských pilotů bojových letadel.

15:02
Dnes

Rozhodnutí Islandu pozastavit činnost svého velvyslanectví v Moskvě je nikoliv přátelské a má zničující dopad na vzájemné vztahy. Ruská diplomacie na něj bude patřičným způsobem reagovat. Podle agentury TASS to dnes v prohlášení uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

„Toto nikoliv přátelské rozhodnutí vezmeme v úvahu při budování našich vztahů s Islandem v budoucnu,“ citoval TASS z prohlášení. „Všechny protiruské akce Reykjavíku nevyhnutelně povedou k odpovídající reakci,“ dodalo ministerstvo s tím, že Reykjavík svým krokem „ničí celý komplex vzájemných vztahů“.

14:35
Dnes

Před ruské velvyslanectví v Praze dnes přišly dvě skupiny lidí, jedna přišla podpořit Ukrajinu v boji proti ruské invazi, druhá tvrdí, že demonstruje proti rusofobii. Obě skupiny postávají daleko od sebe, na místě je množství policistů v uniformách i v civilu. Počet účastníků v obou skupinách byl před začátkem akce ohlášeným na 14:00 přibližně stejný, asi tři desítky lidí.

Skupinka proruských aktivistů má české a ruské vlajky, ale i vlajku bývalého Sovětského svazu se symboly srpu a kladiva. Diskutují mezi sebou o podle nich zavádějící výuce dějepisu na školách a kritizují česko-americkou dohodu o obranné spolupráci. Připravený mají transparent s nápisem Rusko není náš nepřítel, ruské vlajky i vlajky.

Zobrazit celý online

 

Video  Co se děje na Ukrajině?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa