Neděle 21. července 2024
Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna
Polojasno 30°C

Válka na Ukrajině v datech: Podívejte se na přehledné mapy a grafy o vojenském konfliktu

Autor: swp, mah, lig - 
22. března 2023
15:42

Ruská invaze na Ukrajinu začala brzy ve čtvrtek 24. února . Podívejte se, jak se vyvíjela frontová linie, jaké ztráty má Rusko nebo jakou část ukrajinského území ovládá.

Frontová linie

Podívejte se v podrobných mapách, jak se vyvíjí frontová linie jako celek, i na podrobné mapy jednotlivých bojišť.

Celková mapa hlavních bodů války na Ukrajině

Celkový pohled na frontovou linii

Detail severní části fronty - okolí měst Charkov a Luhansk

Detail východní části fronty - okolí měst Doněck, Bachmut a Mariupol

Detail fronty u Bachmutu

Detail jižní části fronty - okolí měst Cherson a Mykolajiv

Detail fronty u Záporoží

Ukrajinské území pod kontrolou Ruska

Válka na Ukrajině začala nevyprovokovaným ruským útokem 24. února 2022. Po prvních měsících, kdy Rusko dosáhlo dílčích úspěchů a následných ukrajinských protiofenzivách se frontová linie stabilizovala.

Rusko v současnosti ovládá asi dvakrát více ukrajinského území, než mělo pod svou kontrolou před vypuknutím bojů. Pod ruskou okupací je lehce přes 15 procent území Ukrajiny.

Ztráty ruské armády

Stabilizovaná fronta ovšem neznamená, že by ustala vojenská aktivita. Rusko se pokouší ukrajinskou obranu prorazit. Výsledkem jsou ovšem pouze těžké ztráty ruské armády.

Ukrajinští uprchlíci

Válka zároveň vyvolala značnou humanitární krizi a ze země před boji utekly miliony lidí. Nejvíce uprchlíků přijalo Polsko a Německo. Do obou zemí odešlo více než milion Ukrajinců. Česká republika se blíží hranici půl milionu přijatých uprchlíků.

Pomoc Ukrajině

Ukrajina se od začátku těší výrazné podpoře od západních států. Desítky zemí jí poskytují vojenskou i finanční podporu. Výjimkou není ani Česká republika.

 

11:28
Dnes

Svíčky ve Lvově za zastřelenou ukrajinskou exposlankyni Irynu Farionovou.

10:23
Dnes

O ruských dronech vyslaných v noci na Ukrajinu promluvil na síti i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Když ruské letectvo každý den vypustí na naše města, vesnice a frontové pozice více než sto řízených bomb, potřebujeme proti nim spolehlivou ochranu,“ uvedl Zelenskyj.

9:11
Dnes

Ruské úřady dnes dnes informovaly o zničení osmi bezpilotních letounů, které Ukrajina v noci vypustila. Tři z dronů byly zničeny nad Belgorodskou oblastí, která hraničí s Ukrajinou, a tři byly zachyceny v Černém moři, uvedlo ministerstvo obrany na telegramu.

Zobrazit celý online

 

Video  Co se děje na Ukrajině?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa