
Válka na Ukrajině v datech: Podívejte se na přehledné mapy a grafy o vojenském konfliktu

Ruská invaze na Ukrajinu začala brzy ve čtvrtek 24. února . Podívejte se, jak se vyvíjela frontová linie, jaké ztráty má Rusko nebo jakou část ukrajinského území ovládá.
Frontová linie
Podívejte se v podrobných mapách, jak se vyvíjí frontová linie jako celek, i na podrobné mapy jednotlivých bojišť.
Celková mapa hlavních bodů války na Ukrajině
Celkový pohled na frontovou linii
Detail severní části fronty - okolí měst Charkov a Luhansk
Detail východní části fronty - okolí měst Doněck, Bachmut a Mariupol
Detail fronty u Bachmutu
Detail jižní části fronty - okolí měst Cherson a Mykolajiv
Detail fronty u Záporoží
Ukrajinské území pod kontrolou Ruska
Válka na Ukrajině začala nevyprovokovaným ruským útokem 24. února 2022. Po prvních měsících, kdy Rusko dosáhlo dílčích úspěchů a následných ukrajinských protiofenzivách se frontová linie stabilizovala.
Rusko v současnosti ovládá asi dvakrát více ukrajinského území, než mělo pod svou kontrolou před vypuknutím bojů. Pod ruskou okupací je lehce přes 15 procent území Ukrajiny.
Ztráty ruské armády
Stabilizovaná fronta ovšem neznamená, že by ustala vojenská aktivita. Rusko se pokouší ukrajinskou obranu prorazit. Výsledkem jsou ovšem pouze těžké ztráty ruské armády.
Ukrajinští uprchlíci
Válka zároveň vyvolala značnou humanitární krizi a ze země před boji utekly miliony lidí. Nejvíce uprchlíků přijalo Polsko a Německo. Do obou zemí odešlo více než milion Ukrajinců. Česká republika se blíží hranici půl milionu přijatých uprchlíků.
Pomoc Ukrajině
Ukrajina se od začátku těší výrazné podpoře od západních států. Desítky zemí jí poskytují vojenskou i finanční podporu. Výjimkou není ani Česká republika.