Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Zelenskyj a jeho projevy k politikům celého světa: Přímý útok na pokrytectví Západu!

 • Autor: David Polák - 
  22. 3. 2022
  13:13

  S novou zbraní proti Moskvě se vytasil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44). Začal totiž postupně vystupovat v západních parlamentech, kde horuje za tvrdší postih Ruska a větší pomoc pro Kyjev. Jeho projevy jsou někdy ale spíše sprchou Západu. Komu co řekl?

 • 1.K Evropanům: Těší mě vaše jednota!

  První projev k zákonodárcům pronesl Zelenskyj přes video, a to v Europarlamentu. „Velice rád cítím, že v EU panuje jednota. Nevěděl jsem ale, že to je cena, kterou za to my budeme muset přinést. Ta cena, kterou platíme za tuto jednotu, je totiž velmi vysoká,“ řekl ukrajinský prezident a poukázal na stovky mrtvých, mezi nimiž bylo během pěti dní ruských útoků i 16 dětí (dnes jich je bohužel nejméně 100 – pozn. red.).

  „Bez vás bude Ukrajina osamocena. Dokázali jsme svou sílu, dokázali jsme, že minimálně jsme stejní jako vy. Tak vy dokažte, že stojíte s námi,“ uzavřel své vystoupení.

  Projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v europarlamentu. Projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v europarlamentu. | ČTK / AP / Virginia Mayo

 • 2.K Američanům: Jako Pearl Harbor a 11. září...

  Po Europarlamentu vystoupila ukrajinská hlava státu v americkém Kongresu. „Vyzývám vás, abyste udělali víc. Jsou potřeba další balíky sankcí. Americké firmy musí okamžitě opustit ruský trh. Všechny americké přístavy by měly být uzavřeny pro ruské zboží. Mír je důležitější než zisk,“ prohlásil Zelenskyj s tím, že to, co každý den prožívají Ukrajinci, si sami Američané také prožili.

  „Vzpomeňte si na strašné ráno, kdy byl v roce 1941 napaden Pearl Harbor a na 11. září 2001, kdy se vás ďábel pokusil napadnout,“ odkázal Zelenskyj politiky USA na vlastní historii a vyzval je, aby modrožlutému státu poslali více protileteckých a protitankových střel.

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při vystoupení před americkým kongresem. (16.3.2022) Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při vystoupení před americkým kongresem. (16.3.2022) | Reuters

 • 3.K Němcům: Reagovali jste pozdě!

  Nejostřejší výstup měl Zelenskyj zatím v Berlíně. Německá vláda byla na začátku invaze k Putinovi nejzdrženlivější. „My jsme tvrdili, že i Nord Stream (ruský podmořský plynovod – poz. red.) je způsob přípravy na válku. Od vás jsme ale dostávali odpověď, že je to čistě hospodářská věc,“ řekl Zelenskyj a připomněl, že Německo nadále »platí« válku na Ukrajině. „Vaše společnosti a koncerny mají stále mnoho spojení s Ruskem,“ dodal.

  Podle něho se také Kreml snaží postavit novou zeď v Evropě. „Tato zeď roste s každou svrženou bombou, s každým rozhodnutím, které není uděláno (… ) Pane kancléři Scholzi, rozbijte tu zeď nesvobody,“ řekl na závěr projevu.

  Zelenskyj vytýká německým poslancům, že jim šlo jen o ekonomiku. (17. 3. 2022) Zelenskyj vytýká německým poslancům, že jim šlo jen o ekonomiku. (17. 3. 2022) | Reuters

 • 4.Ke Švýcarům: Zmrazte konta ruských oligarchů!

  Přes video se také ukrajinská hlava státu spojila s protestujícím davem ve švýcarském Bernu. Na shromáždění zazněl vzkaz pro vládu. „Ve vašich bankách jsou prostředky lidí, kteří rozpoutali tuto válku. Pomozte nám s tím bojovat, aby byly jejich finanční prostředky zmrazeny,“ vyzval Zelenskyj stát, který ve válečných konfliktech je vždy neutrální.

  Ale i tady zazněla kritika, hlavně vůči švýcarskému potravinářskému holdingu Nestlé. Tento koncern totiž jako jeden z mála neopustil ruský trh a nadále s režimem Vladimira Putina obchoduje. Podle Kyjeva tím defakto financuje ruské bomby, které na Ukrajině zabíjejí nejenom starce, ale i malé děti a další obyvatele.

 • 5.K Izraelcům: Proč jste nezavedli sankce?

  Zatím poslední projev Zelenskyj pronesl o víkendu v izraelském parlamentu. „Toto je totální a neopodstatněná válka, která má zničit náš národ, naše města, naši kulturu, naše děti. Naši lidé nyní bloudí světem a hledají si místo, stejně jako jste kdysi bloudili vy,“ řekl s odkazem na židovské uprchlíky během 2. světové války.

  Zazněla ale i kritika. „Můžeme se ptát, proč Izrael nezavedl přísné protiruské sankce, proč nevyvíjí tlak na ruský byznys. Rozhodnutí je na vás. A vy, lidé Izraele, budete muset se svojí odpovědí žít... Rusové používají terminologii nacistické strany, chtějí všechno zničit. Nacisté tomu říkali konečné řešení židovské otázky.“

  Video  Účastník kyjevské mise a Fialův poradce Pojar pro Blesk: Detaily o jednání se Zelenským!  - Vera Renovica, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

   

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud