Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Putinův generál utekl z jednání: Rozhodil ho dotaz na ukrajinské kořeny

Autor: for - 
24. března 2022
10:28

Jindy ledově klidnému ruskému generálovi na setkání s americkými vojenskými představiteli pomyslně ruply nervy a spěšně odešel ze schůzky, informoval server CNN. Jevgenij Iljina se podle amerických přidělenců obrany po celou dobu setkání držel předepsaných not, ke konci schůzky ale emotivně reagoval na dotaz, jak je to s jeho ukrajinskými kořeny. Téma a důvod schůzky není znám. 

Je to vůbec poprvé, co si od začátku invaze sedli k jednomu stolu představitelé ministerstev obrany Ruska a Ameriky. Setkání proběhlo na ruském ministerstvu obrany v Moskvě. Podle dostupných informací byla ruská strana nervózní a vystresovaná, zvláště ruský generálmajor Jevgenije Iljina, který byl dokonce tak rozrušen, že se nakonec zvedl a bez potřesení rukou odešel.

Dotaz na ukrajinské kořeny zvedl generála od stolu

Setkání popsali dva přidělenci obrany, jedná se primárně o jejich dojmy z toho, co viděli a slyšeli. Zmiňují, že se ještě nikdy nesetkali s tak plamennou reakcí na oficiální schůzce. A co vlastně způsobilo narušení klidu jindy až stoicky chladného generála?

CNN popisuje, že jak se schůzka blížila ke konci, jeden z přidělenců se „nenáhodně zeptal“ na rodinné kořeny generála na Ukrajině. „Chování generála se změnilo, náhle zrudl a byl velice rozrušený,“ popsali přidělenci. Iljina odpověděl, že tomu tak je a že se narodil v Dněpropetrovsku, než se přestěhoval do Doněcka, kde i chodil do školy. Podle Američanů generál dodal, že situace na Ukrajině je tragická a uvádí jej do depresí. Poté se zvedl a bez potřesení rukou odešel. Jinak se ale striktně držel ruské strategie i stylu dosavadní komunikace. 

22:01
Dnes

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:52
Dnes

Lídři pěti zemí Evropské unie dnes ve společném prohlášení potvrdili v Praze závazek pokračovat ve vojenské podpoře Ukrajiny, která vede boj proti ruské agresi. Podle závěrů schůzky, kterou svolal premiér Petr Fials „pozorně vyslechli výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ke zvýšení a urychlení podpory, zejména pokud jde o munici a protivzdušnou obranu, které jsou životně důležité pro ochranu obyvatel Ukrajiny, měst a kritické infrastruktury, jakož i na bojištích“.

21:31
Dnes

Odpovědnost posílit obranyschopnost Ukrajiny je nyní na Západu, řekl před dnešní pracovní večeří některých evropských státníků v Praze polský prezident Andrzej Duda. Podle Dudy i dánské premiérky Mette Frederiksenové by mohly situaci na frontě změnit dodávky z české muniční iniciativy. Vybrané peníze by měly stačit na půl milionu kusů dělostřelecké munice do konce roku, řekla Frederiksenová. Lotyšská premiérka Evika Siliňová na iniciativu přislíbila deset milionů eur (246 milionů korun).

Zobrazit celý online

Kdo z Američanů se schůzky účastnil není jasné, stejně tak důvod setkání. Pentagon a ministerstvo zahraničí USA odmítlo setkání blíže komentovat, ruská strana pak zatím odpověď nedodala. 

Podle Američanů ze schůzky mimo jiné vyplývá, že problémy s morálkou už nemají jen vojáci na frontách. Chování generála je podle nich důkazem, že se frustrace dostavuje i do vyšších míst. Krym ale podobné interpretace odmítá, podle něj je „problém s morálkou“ něco o čem se musí pochybovat. 

Video  Vladimir Vladimirovič Putin  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa