Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Peklo se vrátilo do Evropy: Snímky z Bachmutu děsivě připomínají záběry z Yper

Autor: Darina Jíchová, swp - 
16. prosince 2022
18:18

Válka na Ukrajině a hlavně záběry rozbombardovaných měst, odkrytých masových hrobů a všeobecné zkázy čímsi připomínají minulé století, které bylo v Evropě poznamenáno dvěma světovými válkami. Ukrajina se od února brání ruské invazi, od roku 2014 pak ruské agresi, která vedla k anexi Krymu a obsazení tzv. Luhanské lidové a Doněcké lidové republiky na východu země. V Doněcké oblasti leží také město Bachmut, kde probíhají tvrdé boje, jejichž průběh a s nimi spojená zkáza nápadně připomíná třetí bitvu u Yper. Komparaci přinesl list Daily Mail.

Už je to více než století, kdy u belgického města Ypry bojovala vojska Dohody a Německého císařství, střet z roku 1917 je také znám jako bitva u Passchendaele. Bachmut a tehdejší Ypry nyní vypadají podobně: zablácené zákopy, unavení vojáci a touha vyhrát, vítězství ale jen tak nepřicházelo. Spojenci tehdy bojovali 4 měsíce, jejich síla čítala 300 tisíc mužů a do roka město bez jediného výstřelu podstoupili Německu.

Je otázkou, jaký osud čeká Bachmut, jde o další bitvu plnou bahna a krve, jakou byla ta na flanderských pláních. Tehdy dostali spojenci těžkou lekci v tom, že v podstatě ztratili tisíce mužů pro nic. O více než 100 let později z Ukrajiny přicházejí další mrazivé snímky a horory světových válek znovu ožívají, zvláště těch nejkrvavějších bitev.

Skončí Bachmut jako Ypry?

Invazi na Ukrajinu v únoru rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin, místo bleskové války však narazil na tvrdý odpor Ukrajinců, a houževnatý národ po několika měsících dokonce přešel do protiofentivy a osvobozuje okupované oblasti. Konflikt stál obě strany tisíce vojáků, o život přicházejí i tisíce civilistů. Ti jsou navíc oběťmi nepředstavitelných zvěrstev, pro ty je synonymem město Buča, je to jedno z míst, kde se Rusové dopustili naprostých šíleností. Celý svět tehdy šokovaly snímky ulic posetých těly civilistů, následně zprávy o masových hrobech.

Peklo se vrátilo do Evropy: Snímky z Bachmutu děsivě připomínají záběry z Yper Peklo se vrátilo do Evropy: Snímky z Bachmutu děsivě připomínají záběry z Yper | Profimedia.cz

Třetí bitva u Yper se stala symbolem zbytečnosti první světové války, stejným symbolem se pro Rusko může stát město Bachmut. Podle vojenských analytiků město pro Rusy nemá až tak velkou strategickou hodnotu, aby za jeho dobytí zaplatilo životem tolik jejich vojáků.

23:26
Dnes

Vážení čtenáři, to je pro dnešek vše, s novými informacemi se přihlásíme opět ráno.

23:23
Dnes

Západ slunce nad Kyjevem, kde se rozeznívá poplach před ruskými nálety.

23: 06
Dnes

Aktivistka Greta Thunberg se na twitteru vyjádřila k útoku na přehradu Kachovka. „Tato ekocida jako pokračování ruské nevyprovokované totální invaze na Ukrajinu je dalším zvěrstvem, kvůli kterému svět ztrácí slova. Naše oči jsou opět upřeny na Rusko, které se musí zodpovídat za své zločiny.

 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa