Podcast: Večeře pro předky, koledování a betlémy. Jak se slaví ukrajinské Vánoce?
Češi si v neděli zapalovali na adventním věnci již třetí svíci a brzy zasednou k večeři na Štědrý den. Na Ukrajině si ale většina lidí počká až na 6. ledna, kvůli dodržování zvyků podle juliánského kalendáře. Podle novináře Oleksy Livinského z webu Pro Ukrainu budou jeho spoluobčané slavit Vánoce Putinovi navzdory. Jak jejich svátky vypadají mimo válku, prozradil pro Blesk Podcast.
Ukrajina od 24. února čelí masivní ruské ofenzivě, ale svých zvyků a tradic se nevzdává. Již oslavili svůj nejdůležitější svátek Velikonoce a nyní se chystají i na Vánoce. „V úterý 6. prosince byl svátek ukrajinské armády, tak jim lidé poslali na frontu vánoční jídla, která jim aspoň trošku ulehčila jejich těžkou situaci,“ prozradil Oleksa Livinský, jak se i na frontu dostávají Vánoce.
V ukrajinské společnosti se v současnosti vede velká debata, zda by se měly Vánoce přesunout na 25. prosince, aby svátky slavili v podobných dnech jako zbytek Evropy. Nyní totiž slaví část lidí Vánoce v prosinci podle gregoriánského kalendáře, větší část pravoslavných věřících se ale drží staršího juliánského kalendáře, který má 13 dní zpoždění.
12 jídel na stole
Vánoce jsou podle Oleksy Livinského důležité v tom, že se sejde celá rodina. Na Štědrý večer se podává hned 12 jídel. Co všechno? „Základem Štědrého večera je kuťa, která připomíná českou kubu. Jenomže kuťa je sladká a tvořená z mouky, máku, medu a ořechů. Podává se ryba, boršč, různé saláty nebo uzvar, což je nápoj ze sušených švestek a jablek. Důležité je, že všechno musí být postní,“ popisuje vánoční dobroty Oleksa.
Na slavnostně vyzdobeném stole je během štědrovečerní večeře česnek, během jídla se od stolu nevstává a na jednom místě může být usazený jiduch, což je panáček vyrobený ze slámy. Před ním je položené jídlo. „To je pro ty, kdo s námi už nejsou. Jídlo zůstává na stole až do rána.“
Koledování na Vánoce
Ukrajinci mají také ozdobený stromeček, ale nedávají si pod něj dárky. Dary dostávají děti v prosinci od Mikuláše nebo během koledování, které připomíná spíš naše Velikonoce. Děti chodí mezi domy, zpívají koledy nebo v maskách postav z betlému přehrávají komické scénky.
„Některé děti chodí od domu k domu a recitují různé básničky, jiné zpívají koledy a podobně. Mají to rády, protože za to dostávají dárky a čím lépe zpívají a recitují, tím víc dárků dostanou,“ směje se ukrajinský novinář.
Bez čeho si neumí představit Vánoce, jak vypadá novoroční veselí a kdo na Ukrajině nosí dárky, prozradil Oleksa Livinsky pro Blesk Podcast:
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.