Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Podcast: Anna přežila s miminkem v Azovstalu. Chlapeček z toho má následky, prozradila

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
15. listopadu 2022
05:00

Mladá ukrajinská maminka Anna Zajtsevová (24) zůstala s 2měsíčním Svjatoslavem ukrytá 65 dní v bunkru pod ocelárnami Azovstal v Mariupolu. V úkrytu začala natáčet videa, která se dostala do celého světa. Její manžel padl zraněný do ruského zajetí a ona neví, co s ním je. Malý chlapeček si nese následky dodnes.

V rámci promítání nového dokumentu Svoboda v plamenech: Ukrajinský boj za svobodu izraelsko-amerického režiséra Jevgenyje Afinejevského přijela do České republiky i Anna Zajtsevová. Její videa z bunkru pod ocelárnami, v nichž popisovala, v jakých strašných podmínkách žijí, obletěla celý svět.

„Nejdřív bych měla říct, že jsme nevěděli, jak dlouho to může trvat, a já jsem začala natáčet, protože jsem nevěděla, jestli potom budu naživu, nebo ne. Natáčela jsem videa pro své příbuzné. V naději, že možná kdyby nastala velmi, velmi špatná situace, tak by mohl být můj telefon nalezen a lidé by mohli najít tato videa,“ přiznala Anna v Blesk Podcast s tím, že si myslela, že by podle těch videí mohli hledat i jejího syna, jestli zůstal naživu.

Videa se dostala k tiskovému důstojníkovi Azov Dmitriji Kazatskijovi s vojenským jménem Orest, který je zveřejnil. „Bylo to pro nás opravdu životně důležité,“ ocenila jeho pomoc Anna.  

Bombardování koridoru

Do bunkru se šla se synem schovat hned druhý den ruské invaze. Její manžel Kyryl v ocelárnách pracoval a měl již zkušenosti z války, neboť před tím bojoval v Doněcku. Když začal ruský vpád, hned se hlásil do boje. Během drsného střetu o ocelárny byl zraněný a skončil v ruském zajetí. Co se s ním stalo, dodnes Anna neví.

Anna Zajtsevová (24) strávila dva měsíce v bunkru pod ocelárnami Azovstal. Anna Zajtsevová (24) strávila dva měsíce v bunkru pod ocelárnami Azovstal. | reprofoto youtube/ AZOV media

Pro maminku s chlapečkem byl prý těžký každý den v úkrytu. Jeden z nejhorších momentů zažila, když vyšla ven zeleným koridorem. „Jednou nám řekli, že existuje dohoda o příměří. Tehdy jsem neslyšela z žádné strany jakýkoliv hluk raket a bomb. Po 60 dnech v azovském úkrytu jsem se proto dostala mimo bunkr a konečně jsem viděla nebe a slunce. Byla jsem opravdu šťastná, ale právě v tu chvíli nás začalo Rusko bombardovat. Pálili střely přímo na náš kryt. Přede mnou byli tři vojáci, já v té chvíli držela dítě. Bylo to velmi děsivé a jen díky azovským vojákům, díky mariupolským obráncům, jsme já a můj syn zůstali naživu. Bohužel tito 3 vojáci, kteří byli přede mnou, byli tehdy zranění,“ popisovala děsivou chvíli. 

Tvrdý spánek

Jednou jim dokonce na úkryt dopadla protibunkrová střela a zřícený strop zavalil spoustu lidí včetně Anny. Nakonec se ale matka i se Svjatoslavem dostali ven. Před tím, než je Rusové předali Červenému kříži, si je natočili do ruské televize a prohlašovali, že ji i dítě zachránili před nacisty z Azovstalu. 

Svjatoslavovi byl nedávno jeden rok a byl evakuovaný do ciziny. Podle Anny dokáže spát v neuvěřitelném hluku, ale když je vzhůru, děsí ho jakékoliv hlasité zvuky. „Bojím se, že bude mít následky celý život,“ přiznala Anna moderátorovi již mimo záznam.

Kde Anna brala naději, co chce změnit díky novému dokumentu a jestli se obává, že by svými veřejnými vystoupeními mohla ublížit manželovi, prozradila Anna Zajtsevová v Blesk Podcast:

Video Blesk Podcast: Anna přežila s miminkem v Azovstalu. Chlapeček z toho má následky - Jedlička Čebotareva
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud