Podcast: Kubovi se nevyvinula stehenní kost. V náhradní noze má počítač za 700 tisíc

Video se připravuje ...
Autor: Tim Slavík - 
3. září 2022
05:00

Již od narození se Jakub Trefný potýká s velmi vzácným onemocněním, kvůli němuž se mu dostatečně nevyvinula levá noha. Nikdy to však nebral jako překážku a stal se z něj velmi úspěšný sportovec. Po několika klasických ortézách dostal super-moderní bionickou nohu. Co noha jako od Robocopa umí, prozradil v Blesk Podcast.

Již během těhotenství se Jakubovi dobře nevyvíjela levá noha. Ke spuštění vzácného onemocnění, které se v medicíně nazývá proximální fokální femorální deficience, dochází právě v prenatální fázi života. Můžou za ni vrozené vývojové vady nebo bakteriální a virové infekce. Člověk s tímto onemocněním nemá zcela vyvinutou končetinu.

Usměvavému Jakubovi chybí část stehenní kosti. V některých případech lze do těla vložit implantát, ale u Jakuba Trefného se to nepodařilo: „Doktoři se snažili mi nohu prodloužit a spravit, ale bohužel bez úspěchu,“ s úsměvem dodává Jakub. Od dětství se učil žít bez nohy a nebrat to jako svůj hendikep. „Nezažil jsem, jaké je mít normální nohu, takže nedokážu říct, jaký je to rozdíl, chodit s bionickou nohou od té normální,“ směje se Kuba otázce, kterou mu před natáčením dal moderátor pořadu Blesk Podcast.

Bionická noha

Protéz za svůj život vystřídal více než pět, které se mu musely z důvodů růstu stále obměňovat. Umělé nohy nebyly navíc dlouhodobě ideální, neboť se mu z nich rozvinulo onemocnění zad - skolióza. Současná bionická noha je oproti těm předešlým vybavená počítačem, který analyzuje došlapy a více simuluje rozloženi váhy. To by mělo udržet páteř více v přirozené poloze.

Tato speciální protéza dolní končetiny stojí 700 tisíc korun a Jakubovi ji plně hradila pojišťovna. Než si ji připevnil na nohu, musel čekat půl roku, než ji vyrobili. V Česku ji má méně než 15 lidí a mohou o ni žádat každých 20 let. Bionická noha by měla mít životnost až 30 let. Kvůli její obří ceně si ji nechal pojistit proti krádeži.

Mistr ČR

Od dětství jeho rodiče usilovali o to, aby nikdy nevypadl z kolektivu dětí. „Snažili se mě hned naučit sportovat, což je rozhodně důležité pro každého hendikepovaného. Je to velká motivace překovávat své postižení i sám sebe,“ říká Jakub. Jeho prvním sportem byla cyklistika. „Táta koupil staré kolo a učil mě, jak se na něm jezdí, sice jsem padal, ale nakonec jsem to zvládl,“ popisuje Jakub své začátky cyklistické kariéry, ve které se stal mistrem ČR.

Když se přes zimu nedalo prohánět po parcích, tak se začal prohánět po kluzišti s hokejovou helmou. Jakub zamířil do para hokejové Sparty Praha na pozici útočníka po boku dalších hendikepovaných dětí. „Je to fakt drsný sport, protože sedíte na sáňkách a odrážíte se malinkou hokejkou. A rvačky a tvrdé nárazy nebyly výjimkou ani u nás,“ popisuje Kuba para hokej.

Dnes se Jakub více než po kluzišti prohání školními chodbami. Svoji nohu nebere jako hendikep, ale něco s čím se člověk musí naučit žít.Nikdy jsem nezažil šikanu a vždy mě lidé brali jako součást kolektivu. Vždy ale záleží na lidech v okolí, jak to berou. Mám zkušenosti z celého světa a lidé v Česku na mě vždy reagovali dobře, pustí mě sednout a snaží se mi vždy pomoci,“ odpovídá Jakub Trefný. 

V Blesk Podcastu se nám Jakub Trefný svěřil s tím jak bojuje s běžnými činnostmi, jako je řízení automobilu, nebo cestování v MHD:

Video  Blesk Podcast: Kubovi se nevyvinula stehenní kost. V náhradní noze má počítač  - Slavík Tim, Elmer Carvalho
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi