Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

Ruská vánoční propaganda: Ulice Moskvy „zdobí“ osvětlení s válečnými symboly

Autor: ČTK, swp - 
26. prosince 2022
18:32

Za branami oblíbeného Gorkého parku v centru Moskvy stojí na podstavci tři velká písmena - Z, V a O, symboly speciální vojenské operace, jak Kreml oficiálně označuje svou invazi na Ukrajinu. Hned vedle je pak tradiční sváteční výzdoba typická pro tyto dny, nicméně ta související s konfliktem na Ukrajině nyní v Moskvě začíná převládat, píše agentura Reuters.

Největším svátkem je v Rusku tradičně vítání Nového roku. Novoroční stromeček představuje pro děti obdobu středoevropských Vánoc. Ty pravoslavné ostatně následují týden po Silvestru.

Rodiče s dětmi si mohou do Gorkého parku přijít zabruslit nebo navštívit některou z kaváren. Oproti loňskému roku je ale uvnitř parku nově i studio, ve kterém mohou lidé nahrát sváteční videovzkazy pro ruské vojáky. „Jsem z Moskvy. Chceme, aby se naši vojáci vrátili zpátky domů co nejdříve,“ uvedla v jednom z nich dívka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

19:08
Dnes

Ukrajinští vojáci sledují fotbalový zápas mezi Ukrajinou a Slovenskem. Podívejte se na aktuální snímky.

17:46
Dnes

Na Ukrajině žije mnoho mužů ve skrytu kvůli strachu z odvodů do armády k obraně země proti ruské invazi. S několika z nich hovořil deník The New York Times (NYT). Muži si nechávají doručovat jídlo, pracují z domova a ve skupinách na sociálních sítích, které mají desítky tisíc členů, sledují pohyb odvodových důstojníků.

Pětačtyřicetiletý Vladyslav tráví většinu dní ve svém bytě, z jehož oken často dalekohledem vyhlíží na ulici, kde u vstupu do metra důstojníci zastavují kolemjdoucí muže a kontrolují, zda v souladu s novým zákonem aktualizovali své údaje na vládním webu. Jde o první krok před možným povoláním do armády, popisuje NYT.

„Bojím se, že nedostanu dostatečný výcvik, přesunou mě blíž k frontě a zemřu nesmyslně,“ popsal 28letý webdesignér Mykyta ze Lvova. Jeho strach sdílí někteří vojenští analytici, kteří uvádí, že ukrajinským jednotkám často chybí potřebný výcvik.

16:47
Dnes

Růst spotřeby alkoholu v Rusku dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 8 let, píše deník The Times. Podle analýzy státních statistik nakupovali v roce 2023 Rusové starší 14 let v průměru 8 litrů čistého alkoholu na hlavu. Takový růst je připisován „psychologickému napětí“ v důsledku války.

Zobrazit celý online

Jen kousek od rušné Tverské třídy zase děti pod dohledem dospělých mohou vyrábět krabice s nejrůznějšími třpytkami, ozdobami a obrázky vánočních stromků, aby v nich mohly putovat dopisy a vzkazy pro vojáky. A na Rudém náměstí mohou Rusové za zvuků veselé hudby z dob Sovětského svazu odevzdávat dary a humanitární pomoc, která má být rovněž určena příslušníkům ruské armády, dodala agentura Reuters. Jak ke své zprávě poznamenala, byla napsána v Rusku, kde zákon omezuje informování o ruských vojenských operacích na Ukrajině.

Rusko 24. února zahájilo invazi na Ukrajinu, která rozpoutala nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války. Moskva válku nazývá speciální vojenskou operací, jejímž cílem je podle ní demilitarizace a „denacifikace“ sousední země a zajištění bezpečnosti Ruska před údajnou rozpínavostí NATO.

Kreml zdůrazňuje, že bude bojovat, dokud svých cílů na Ukrajině nedosáhne. Cílem Kyjeva je osvobodit celé ukrajinské území, včetně Krymu, anektovaného Ruskem na jaře 2014, a Donbasu, kde Rusko od jara 2014 podporovalo proruské síly proti vládě v Kyjevě.

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa