Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 21°C

Ruská vánoční propaganda: Ulice Moskvy „zdobí“ osvětlení s válečnými symboly

Autor: ČTK, swp - 
26. prosince 2022
18:32

Za branami oblíbeného Gorkého parku v centru Moskvy stojí na podstavci tři velká písmena - Z, V a O, symboly speciální vojenské operace, jak Kreml oficiálně označuje svou invazi na Ukrajinu. Hned vedle je pak tradiční sváteční výzdoba typická pro tyto dny, nicméně ta související s konfliktem na Ukrajině nyní v Moskvě začíná převládat, píše agentura Reuters.

Největším svátkem je v Rusku tradičně vítání Nového roku. Novoroční stromeček představuje pro děti obdobu středoevropských Vánoc. Ty pravoslavné ostatně následují týden po Silvestru.

Rodiče s dětmi si mohou do Gorkého parku přijít zabruslit nebo navštívit některou z kaváren. Oproti loňskému roku je ale uvnitř parku nově i studio, ve kterém mohou lidé nahrát sváteční videovzkazy pro ruské vojáky. „Jsem z Moskvy. Chceme, aby se naši vojáci vrátili zpátky domů co nejdříve,“ uvedla v jednom z nich dívka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

22:16
Dnes

Ramzan Kadyrov, prezident Čečenska, slíbil, že se „pomstí v plném slova smyslu“ za nedávný útok bezpilotního letadla na Moskvu. Pohrozil také západní Evropě, že Rusko „zaklepe na dveře například Německa nebo Polska“. Napsala o tom Ukrajinská pravda.

21:25
Dnes

Ukrajina má zájem, aby britská zbrojovka BAE Systems, vyrábějící tanky Challenger 2, houfnice M777 či bojová vozidla pěchoty Bradley, otevřela opravárenský a výrobní závod na Ukrajině, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj během jednání se zástupci vedení BAE Systems. Jednání prostřednictvím videokonference vedlo k předběžné dohodě, že zbrojovka na Ukrajině otevře svou kancelář, oznámila dnes agentura Unian.

20:50
Dnes

Dnešní nálet bezpilotních letounů na Moskvu se stal největším od začátku ruského vpádu na Ukrajinu. I po několika hodinách zůstává nejasné, kolik strojů útočilo, kdo je vyrobil a odkud odstartovaly, upozornila ruská redakce BBC.

Zobrazit celý online

Jen kousek od rušné Tverské třídy zase děti pod dohledem dospělých mohou vyrábět krabice s nejrůznějšími třpytkami, ozdobami a obrázky vánočních stromků, aby v nich mohly putovat dopisy a vzkazy pro vojáky. A na Rudém náměstí mohou Rusové za zvuků veselé hudby z dob Sovětského svazu odevzdávat dary a humanitární pomoc, která má být rovněž určena příslušníkům ruské armády, dodala agentura Reuters. Jak ke své zprávě poznamenala, byla napsána v Rusku, kde zákon omezuje informování o ruských vojenských operacích na Ukrajině.

Rusko 24. února zahájilo invazi na Ukrajinu, která rozpoutala nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války. Moskva válku nazývá speciální vojenskou operací, jejímž cílem je podle ní demilitarizace a „denacifikace“ sousední země a zajištění bezpečnosti Ruska před údajnou rozpínavostí NATO.

Kreml zdůrazňuje, že bude bojovat, dokud svých cílů na Ukrajině nedosáhne. Cílem Kyjeva je osvobodit celé ukrajinské území, včetně Krymu, anektovaného Ruskem na jaře 2014, a Donbasu, kde Rusko od jara 2014 podporovalo proruské síly proti vládě v Kyjevě.

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa