Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Putin nařídil: Zastavte střelbu na pravoslavné Vánoce! Z Ukrajiny přišla slova o pokrytectví

Aktualizováno -
5. ledna 2023
17:49
Autor: ČTK, swp - 
5. ledna 2023
17:03

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruské armádě zastavit palbu na frontové linii na Ukrajině od pátečního poledne do sobotní půlnoci, tedy po dobu pravoslavných Vánoc. Informovala o tom dnes agentura TASS. K dočasnému příměří vyzval v předvečer svátku moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, aby se věřící mohli zúčastnit svátečních bohoslužeb. Pravoslavná církev slaví Vánoce 7. ledna podle juliánského kalendáře a bohoslužby se obvykle konají v noci ze 6. na 7. ledna.

Šéf Kremlu Vladimir Putin podle prohlášení své kanceláře reagoval na výzvu patriarchy Kirilla a nařídil ministrovi obrany, aby zavedl režim příměří podél celé linie dotyku na Ukrajině od 12:00 (10:00 SEČ) v pátek 6. ledna do 24:00 (22:00 SEČ) v sobotu 7. ledna.

„Vzhledem k tomu, že v oblastech bojů žije velký počet pravoslavných občanů, vyzýváme ukrajinskou stranu, aby vyhlásila příměří a umožnila jim účast na bohoslužbách na Štědrý den a také v Den narození Krista,“ uvedl podle webových stránek Kremlu Putin.

22:25
18. 4. 2024

Český prezident vyzývá USA, aby schválily zákon o pomoci Ukrajině

Prezident Petr Pavel byl hostem zahraniční televize CNN, kde komentoval českou iniciativu nákupu munice pro Ukrajinu. Vyslovil přání, aby americký Kongres schválil zákon o pomoci tohoto státu, který se potýká s ruskou agresí. Podle české hlavy státu Evropa přebírá sice více odpovědnosti, ale USA je stále největším podporovatelem. Pavel také prozradil, že se identifikovalo na milion kusů munice v zahraničí, neprozradil ale, od koho se bude munice kupovat. I kvůli bezpečnosti daného státu vůči Rusku. 

21:40
18. 4. 2024

Úspěch slovenské iniciativy na nákup munice ocenila i česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). 

„Na ObranaTweetuje jsme samozřejmě připravení poskytnout iniciativě konzultace ohledně výběru a nákupu vhodné munice, jako je to v případě naší spolupráce s DarPutinovi. Moc děkujeme! Jsme rádi, že jste v tom s námi a pomáháte Ukrajině se bránit,“ uvedla na sociální síti X. 

21:06
18. 4. 2024

Život ve městě Orikhiv na Ukrajině.

Zobrazit celý online

Rusko chce využít Vánoce jako zástěrku, aby aspoň na chvíli zastavilo náš postup na Donbasu, uvedl podle médií ukrajinský prezident Zelenskyj.

Prezident Zelenskyj podle agentury Ukrinform řekl, že ruské vedení neusiluje o mír. „Teď chtějí využít Vánoce jako zástěrku, aby alespoň na chvíli zastavili postup našich chlapů na Donbasu a dostali blíže k našim pozicím techniku, munici a mobilizované vojáky,“ uvedl ukrajinský prezident. „Co to přinese? Jen další nárůst počtu obětí,“ dodal. Kreml podle něj využívá přestávek v bojích, aby ve válce pokračoval s novou silou.

Vojenský konflikt podle něj skončí ve chvíli, kdy ruští vojáci opustí ukrajinské území. Podle ukrajinské tiskové agentury se přitom obrátil na samotné Rusy. „K rychlejšímu ukončení války je zapotřebí něco úplně jiného. Je třeba, aby občané Ruska v sobě našli odvahu - i když alespoň na 36 hodin na Vánoce - osvobodit se od svého ostudného strachu z jednoho člověka v Kremlu,“ uvedl Zelenskyj.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak už dříve výzvu patriarchy odmítl jako cynickou past. Když ještě nebyl znám Zelenského postoj, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na to reagoval slovy, že Podoljakův názor nemusí odrážet názor ukrajinského prezidenta. 

Podoljak: Pokrytectví si nechte pro sebe

Rusko musí opustit okupovaná území, jedině tak bude mít „dočasné příměří“, uvedl Podoljak v reakci na Putina. Pokrytectví si nechte pro sebe, vzkázal ukrajinský činitel do Moskvy.

„Zaprvé: Ukrajina neútočí na cizí území a nezabíjí civilisty. Tak jako to činí Ruská federace. Ukrajina ničí na svém území pouze příslušníky okupační armády,“ napsal ve zjevné reakci na twitteru Podoljak. „Zadruhé: Ruská federace musí opustit okupovaná území – jedině tak bude mít ‚dočasné příměří‘. Pokrytectví si nechte pro sebe,“ dodal poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře.

Moskevský patriarcha Kirill aktivně podporuje prezidenta Putina a jeho válku proti Ukrajině.

Ruská pravoslavná církev, žehnající militarizaci Ruska a vraždění a genocidě Ukrajinců, není žádná autorita, ale propagandista války, a tak její návrh není ničím jiným než součást propagandy a cynická past, reagoval na patriarchův návrh Podoljak.

Podobně jako Podoljak reagovali i někteří další ukrajinští činitelé. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru napsal, že ruské „jednostranné příměří“ nelze brát vážně. „Prezident Zelenskyj navrhl jasný mírový vzorec o deseti krocích. Rusko ho ignoruje a místo toho na Štědrý den ostřelovalo Cherson, podniklo rozsáhlé útoky pomocí raket a dronů na Nový rok,“ uvedl šéf ukrajinské diplomacie.

Při ruském útoku 24. prosince v Chersonu podle Kyjeva zahynulo několik lidí. „Příměří? Lži a pokrytectví,“ napsal na twitteru tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov.

Putinovo příměří zřejmě čelí výzvám i na ruské straně, upozornila agentura Reuters. „O žádném příměří nemůže být ani řeč,“ napsal podle ní na telegramu vůdce proruských separatistů v ukrajinské Doněcké oblasti Denis Pušilin.

Putinův rozkaz se podle něj prý týká pouze zastavení útočných operací. „Neznamená to, že nebudeme reagovat na provokace nepřítele. Nebo dáme v tento sváteční čas nepříteli šanci, aby na linii dotyku zlepšil své pozice,“ uvedl Pušilin.

Kyjev už dříve odmítl možnost ruské výzvy k příměří jako pokus Moskvy zajistit jejím invazním jednotkám čelícím řadě neúspěchů na bojišti určitý oddech, poznamenala agentura Reuters. 

Video  Putin před Silvestrem vyznamenal vojáky z ukrajinské invaze.  - Kreml
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa