Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Ruské ostřelování se snížilo až o 75 procent: Nedostatek munice, nebo změna taktiky?

Autor: ČTK, swp - 
10. ledna 2023
21:12

Rusko dramaticky omezilo dělostřelecké ostřelování ukrajinských pozic, na některých úsecích fronty až o 75 procent, uvedla americká televizní stanice CNN na svém webu s odvoláním na zdroje z USA i Ukrajiny. Ruské dělostřelectvo nyní v průměru podle amerických údajů vypálí 5000 ran za den místo někdejších 20.000. "Ukrajina disponuje poněkud jinými čísly," poznamenala k tomu ukrajinská agentura Unian.

Ve Washingtonu a Kyjevě dosud hledají vysvětlení pro omezení ruské palby. Buď Rusko začalo pociťovat nedostatek munice, anebo jde o širší přehodnocení taktiky tváří tvář úspěšným ukrajinským protiofenzívám.

Ať tak či onak, výrazný pokles dělostřelecké palby je dalším známkou slábnoucího postavení Ruska na bojišti téměř rok po rozpoutání války, usoudila CNN s odvoláním na vyjádření amerických a ukrajinských představitelů. Pokles intenzity ostřelování přichází v době, kdy se Ukrajina těší zvýšené vojenské podpoře západních spojenců. USA a Německo minulý týden oznámily, že ukrajinským silám poprvé poskytnou obrněná bojová vozidla a také další baterii raket protivzdušné obrany Patriot, která pomůže chránit ukrajinské nebe.

Pokles intenzity ruské palby ale není vždy a všude stejný a v některé dny Rusové vystřílejí mnohem více dělostřeleckých nábojů, například u měst Bachmut, Cherson či Kreminna. Podle amerických údajů se množství vystřelených ruských dělostřeleckých projektilů kleslo z 20.000 na 5000 za den, podle ukrajinských údajů z 60.000 na 20.000 za den, napsal Unian.

Ukrajinská agentura připomněla odhady, podle kterých ukrajinští vojáci už zničili 2940 ruských tanků, což je množství, které ruská armáda měla ve výzbroji před vypuknutím války (ale další tisíce tanků byly ve skladech). Ruská armáda také přišla o 45 procent z předválečného počtu obrněných vozidel a 48 procent předválečného počtu děl a raketometů. Zbrojovky se Kremlu nepodařilo převést na válečnou produkci, a to vedlo k tomu, že agresorům chybějí zbraně, uvedl Unian. Podle analytiků tento pro Rusko nepříznivý stav ještě zhorší další vlna mobilizace záloh.

23:01
3. 6. 2023

Prezident Volodymyr Zelenskyj kvýbuchu u města Dnipro na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy. „Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal.

22:59
3. 6. 2023
!

Výbuch u ukrajinského města Dnipro dnes zasáhl dvoupatrový obytný dům, zranil nejméně 13 lidí a další obyvatelé mohli být uvězněni pod troskami. S odkazem na šéfa oblastní správy to dnes uvedla agentura Reuters.

Mezi zraněnými jsou tři děti, uvedl Serhij Lysak na internetu. V místě severně od Dnipra zasahuje záchranná služba, zpod trosek se zatím podařilo vyprostit jednu osobu. „V obci Pidhorodne byl zpod trosek domu vytažen muž. Stále tam jsou lidé. Pátrací a záchranná operace pokračuje. Celkem bylo zatím zraněno 13 lidí. Tři z nich jsou děti. Jsou to děti ve věku 6, 11 a 15 let,“ řekl Lysak.

Téměř všichni zranění jsou v nemocnici ve středně těžkém stavu. Jedna osoba bude léčena ambulantně. Oběti mají poranění hlavy, střepiny v těle a pohmožděniny. Je jim poskytována veškerá potřebná pomoc, uvedl web Ukrajinska pravda.

21:24
3. 6. 2023

„Na Ukrajině jsme opravili 20 škol a sedm vybavili protiraketovými kryty,“ tweetuje Člověk v tísni. Z jednoho takového sklepního krytu pod školou se ohlásil i youtuber Janek Rubeš, který českou neziskovku vyrazil podpořit.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa