Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Putina rozzuřil nedostatek letadel: „Proč vyvádíš blbosti,“ hřímal na svého poslance

Autor: DVL, swp - 
16. ledna 2023
05:00

Ruský prezident Vladimir Putin se rozzuřil kvůli probíhající válce na Ukrajině. Generál Ozbrojených sil Ruské federace Sergej Surovikin byl včera po pouhých třech měsících degradován hlavou státu. Byl nahrazen Valerijem Gerasimovem. Kromě toho Vladimir Putin také veřejně zostudil jednoho ze svých místopředsedů vlády kvůli tomu, že nedokázal obstarat vojenská a civilní letadla. Putin se ho ostře zeptal: „Proč vyvádíš blbosti?" Informoval o tom deník Daily Mail.

Vladimir Putin včera nařídil další změnu svého válečného kabinetu, když po pouhých třech měsících ve službě degradoval náčelníka svých sil na Ukrajině.

Generál Sergej Surovikin, který si vysloužil hrůzostrašnou přezdívku „generál Armagedon“ za použití brutální taktiky během ruské intervence v Sýrii, byl 8. října jmenován hlavním ruským vojenským velitelem. Putin však včera nahradil Surovikina generálem Valerijem Gerasimovem, náčelníkem ruského generálního štábu, kterého mnozí považovali za hlavního strůjce invaze. Kritici ho však již obvinili z vojenských neúspěchů Moskvy. 

Během videokonferenčního hovoru také ponížil jednoho ze svých místopředsedů vlády, opřel se do něj za to, že neobstaral civilní a vojenská letadla, a obvinil ho z „blbnutí“. 

Během krátké doby, kdy dohlížel na jednotky na Ukrajině, se Surovikin zasloužil o posílení koordinace a posílení kontroly. Ale také v listopadu oznámil ponižující stažení z Chersonu, což pravděpodobně vedlo k jeho odvolání.

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že se „ukazuje vážnost situace". Formální vysvětlení ruského ministerstva obrany pro reorganizaci bylo, že je třeba rozšíření vojenských úkolů a potřeba „užší interakce mezi složkami armády“.

Gerasimov je vnímán jako loajální vůči Putinovi, nemá politické ambice a pravděpodobně se postaví na stranu Putina ve všech strategických rozhodnutích – což je pravděpodobně důvod jeho povýšení.

Rozzuřený Putin

Trapná degradace generála Armagedona přišla ve chvíli, kdy se Putin rozčílil kvůli kolabující ruské ekonomice a neúspěchu ve válce. Veřejně pak ponížil jednoho ze svých místopředsedů vlády.

Rozzlobený Putin se naštval na Denise Manturova na vládní videokonferenci za to, že nedokázal obstarat vojenská a civilní letadla.

Obvinil ho, že si hraje na blázna poté, co politik, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu odletěl přes Nový rok na dovolenou do země NATO, a sice do Turecka.

Video ukazuje, jak Putin prohlašuje: „Neexistují žádné smlouvy. Co mi chceš říct? Vím, že ve firmách nejsou žádné smlouvy, řekli mi to ředitelé. Proč doopravdy blbneš?“

Nešťastnému ministrovi řekl, že má jeden měsíc na vyřešení nepořádku, který vedl k nedostatku vojenských a civilních letadel zasažených západními sankcemi.

Putin zaútočil: „To vše musí být provedeno do měsíce, žádám vás, do měsíce... Copak nechápeme, v jakých podmínkách žijeme?“

Pokáraný Manturov sklonil hlavu.

18:41
Dnes

Díky české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu se již podařilo sehnat 500.000 kusů dělostřelecké munice a není důvod, proč by to do roka nemohl být další milion. V konzervativním americkém think tanku, Hudsonském institutu, to dnes řekl český premiér Petr Fiala, který je na dvoudenní návštěvě USA.

Fiala v projevu, v němž hovořil mimo jiné o československé zkušenosti s komunismem, invazi vojsk Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou v roce 1968, či důležitosti NATO, vyzdvihl dosavadní českou pomoc Ukrajině a představil posluchačům českou muniční iniciativu.

17:56
Dnes

Vzhledem k tomu, že frontové jednotky trpí kritickým nedostatkem lidí a munice, ukrajinští vojáci tvrdí, že jejich cílem pro rok 2024 bude udržet stávající pozice a vyčkat na příchod klíčové pomoci.

17:32
Dnes

Ukrajina eviduje téměř 37 000 lidí, kteří jsou považováni za pohřešované, včetně dětí a vojenského personálu, uvedl hlavní ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa