Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Zelenskyj se pustil do Kremlu: „Je Putin stále naživu?“ A rýpl si do falešných pozadí v televizi

Autor: ČTK, swp - 
19. ledna 2023
13:54

Není jasné, kdo přesně nyní rozhoduje v Kremlu a jestli je ruský prezident Vladimir Putin vůbec naživu, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pochyby ohledně ruského vedení vyjádřil při ranním videohovoru s účastníky „ukrajinské snídaně“ na okraj Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, píše ruskojazyčný server BBC.

„Nechápu, s kým a o čem mám mluvit. Dokonce se ani nevyznám v tom, jestli je (Putin) stále naživu. Nevím, kdo rozhoduje, jaká skupina lidí. Když mluvíme o ‚mírových rozhovorech‘, tak vůbec nechápu, s kým je mám vést,“ řekl Zelenskyj. V souvislosti s tím se zmínil o Putinových nedávných televizních vystoupeních, na kterých je ruský vůdce podle odborníků na falešném pozadí.

Technika takzvaného barevného klíčování umožňuje natočit předměty nebo osoby v popředí a později k nim přidat zvlášť natočené pozadí. BBC připomíná, že tak podle expertů vzniklo například video Putinova novoročního projevu, na kterém za prezidentem stojí skupina ruských vojáků.

13:26
Dnes

„Oscar přijel na Ukrajinu,“ tweetuje deník Ukrajinská pravda a přidává fotografii. Je na ní režisér a reportér Mstyslav Černov, aktuální držitel řady ocenění včetně zlaté sošky od americké Akademie filmových věd za reportážní dokument 20 dní v Mariupolu o ruském dobývání azovské metropole.

12:25
Dnes

Plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) u německého ostrova Rujána v Baltském moři přejde brzy do pravidelného provozu. Počítá s tím společnost Deutsche ReGas, která už teď také provozuje jako čistě soukromý projekt plovoucí terminál v Lubminu. O baltský terminál se zajímá Česká republika, která je s regionem plynovody propojena.

V přístavu Mukran je od března ve zkušebním provozu na objednávku státu plovoucí jednotka pro opětovné zplynování zkapalněného plynu – tanker Energos Power. Společnost ReGas na počátku dubna získala potřebná provozní povolení, do 15. května chce zahájit řádný provoz a do léta pak dosáhnout plného výkonu terminálu.

„Energetický terminál Deutsche Ostsee se stane základním pilířem energetického zásobování Německa,“ uvedl šéf ReGasu Ingo Wagner. Německo je velmi závislé na zemním plynu, jeho objemné dodávky z Ruska však kvůli invazi na Ukrajinu zastavilo.

11:46
Dnes

Město Hradec Králové připravuje pomoc partnerskému městu Černihiv na Ukrajině, kde po středečním ruském raketovém útoku zemřelo 18 lidí a 78 lidí bylo zraněno. Hradecká radnice již kontaktovala zástupce černihivského úřadu s nabídkou pomoci. 

Hradec Králové uzavřel partnerství s Černihivem v roce 2010, ovšem města spolupracovala již před rokem 1989. Před válkou v Černihivu žilo asi 280 000 obyvatel. V roce 2022 město čelilo mohutnému ruskému ostřelování a bombardování. V březnu 2022 zřídil Hradec Králové transparentní účet na pomoc Černihivu. Tuto středu útok zasáhl 16 výškových obytných budov, nemocnici nebo školu.

„Našemu partnerskému městu jsme připraveni pomoci, jak jen to bude možné. Pokoušíme se zjistit, jaký druh pomoci je v místě nyní potřeba,“ uvedla primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová.

Zobrazit celý online

Putin naposledy vystoupil v televizi ve středu, kdy navštívil Petrohrad. V západoruském městě, které si připomnělo prolomení nacistického obklíčení za druhé světové války, na záběrech ruské televize položil u památníků věnce a květiny, setkal se s dělníky v metalurgickém závodu a ujistil, že je ruské vítězství na Ukrajině nevyhnutelné.

Ruská vojska na Ukrajinu na Putinův rozkaz zaútočila loni 24. února. Boje na ukrajinském území pokračují už téměř 11 měsíců, mírové rozhovory naopak ztroskotaly už loni na jaře a od té doby se vyjednávání nepodařilo obnovit. Moskva i Kyjev tvrdí, že si opačná strana klade nepřijatelné podmínky.

Zelenskyj dnes také Putina obvinil, že svou invazí na Ukrajinu dál zhoršil vztahy mezi Ukrajinci a Rusy. Vejde do dějin jako ten, kdo tu propast prohloubil, řekl ukrajinský prezident.

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa