Neděle 2. dubna 2023
Svátek slaví Erika, zítra Richard
Oblačno, déšť 7°C

Zelenskyj se pustil do Kremlu: „Je Putin stále naživu?“ A rýpl si do falešných pozadí v televizi

Autor: ČTK, swp - 
19. ledna 2023
13:54

Není jasné, kdo přesně nyní rozhoduje v Kremlu a jestli je ruský prezident Vladimir Putin vůbec naživu, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pochyby ohledně ruského vedení vyjádřil při ranním videohovoru s účastníky „ukrajinské snídaně“ na okraj Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, píše ruskojazyčný server BBC.

„Nechápu, s kým a o čem mám mluvit. Dokonce se ani nevyznám v tom, jestli je (Putin) stále naživu. Nevím, kdo rozhoduje, jaká skupina lidí. Když mluvíme o ‚mírových rozhovorech‘, tak vůbec nechápu, s kým je mám vést,“ řekl Zelenskyj. V souvislosti s tím se zmínil o Putinových nedávných televizních vystoupeních, na kterých je ruský vůdce podle odborníků na falešném pozadí.

Technika takzvaného barevného klíčování umožňuje natočit předměty nebo osoby v popředí a později k nim přidat zvlášť natočené pozadí. BBC připomíná, že tak podle expertů vzniklo například video Putinova novoročního projevu, na kterém za prezidentem stojí skupina ruských vojáků.

13:27
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že Ukrajinci před rokem odrazili „největší sílu proti lidskosti“ v severoukrajinské Buči, která se stala symbolem zvěrstev páchaných ruskými silami. Informovala o tom agentura AFP, jejíž novináři přesně před rokem vstoupili do tohoto města krátce po jeho osvobození od ruské okupační armády a na vlastní oči zde viděli zabité civilisty.

„Ukrajinský lide! Zastavil jsi největší sílu proti lidskosti naší doby. Zastavil jsi sílu, která pohrdá a chce zničit vše, co dává lidem smysl,“ uvedl Zelenskyj na telegramu. Svůj příspěvek doprovodil fotografiemi z osvobození regionu na sever od Kyjeva před rokem. „Osvobodíme celou naši zemi. Vrátíme ukrajinskou vlajku do všech našich měst a obcí,“ uvedl. Rusko podle AFP stále kontroluje více než 18 procent ukrajinského území.

13:07
Dnes

Použití taktické jaderné zbraně na území Ukrajiny by neznamenalo ohrožení pro české občany, řekla v dnešním pořadu České televize (ČT) ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česko také podle ní v žádném případě nezvažuje rozmístění jaderných zbraní na svém území. Reagovala tak na oznámení Ruska z minulého týdne, že rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně.

12:37
Dnes

Ministryni obrany Janě Černochové (ODS) by nevadilo, kdyby konec bojů na Ukrajině zprostředkovala Čína. Za klíčové považuje, aby konflikt skončil co nejdříve, řekla dnes ministryně v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Bývalý ministr a nynější šéf sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že považuje dosavadní mírové iniciativy za liché a jinou než čínskou nyní nevidí.

Zobrazit celý online

Putin naposledy vystoupil v televizi ve středu, kdy navštívil Petrohrad. V západoruském městě, které si připomnělo prolomení nacistického obklíčení za druhé světové války, na záběrech ruské televize položil u památníků věnce a květiny, setkal se s dělníky v metalurgickém závodu a ujistil, že je ruské vítězství na Ukrajině nevyhnutelné.

Ruská vojska na Ukrajinu na Putinův rozkaz zaútočila loni 24. února. Boje na ukrajinském území pokračují už téměř 11 měsíců, mírové rozhovory naopak ztroskotaly už loni na jaře a od té doby se vyjednávání nepodařilo obnovit. Moskva i Kyjev tvrdí, že si opačná strana klade nepřijatelné podmínky.

Zelenskyj dnes také Putina obvinil, že svou invazí na Ukrajinu dál zhoršil vztahy mezi Ukrajinci a Rusy. Vejde do dějin jako ten, kdo tu propast prohloubil, řekl ukrajinský prezident.

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa