Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Závratě a slabosti: Putin trpí nežádoucími účinky léků, tvrdí údajný zdroj z Kremlu

Autor: mav, swp - 
19. ledna 2023
05:00

Telegramový kanál Generál SVR přišel s dalším z řady tvrzení o zdravotním stavu ruského prezidenta Vladimira Putina (70). Prý mu dělají špatně léky a jen tak se jeho stav nezlepší, pročež se skoro s nikým nestýká, ba nemluví. O zdraví Putina přicházejí z různých stran různé zprávy - kterým lze vlastně věřit?

„Prezident se poslední dobou necítil dobře a zatím se nečeká, že se jeho stav zlepší. Špatný zdravotní stav způsobuje depresivní náladu,“ tvrdí telegramový kanál. „Putin podstupuje terapii léky, které kromě terapeutického účinku způsobují slabost, závratě, nechutenství, což nemá nejlepší vliv na psycho-emocionální stav prezidenta.“

Podle něj se Putin stáhl do ústraní, mlčí, prakticky nikoho nepřijímá. „Téměř úplně přešel na formát videokomunikace a telefonické komunikace. Prezidentův dvojník navštěvuje vzácná setkání a akce častěji než skutečný Putin,“ dodává kanál.

Parkinson, schizofrenie, rakovina...?

Generál SVR o Putinových nemocích informuje hojně, začal už před válkou. Mj. tvrdí, že prezident trpí sexuální deviací, Parkinsonovou chorobou, rakovinou a dalšími, že měl v květnu operaci břicha kvůli rakovině či že upadl na schodech na kostrč, pročež se pokálel.

Kanál je velice tajnůstkářský, ani důvěryhodným západním médiím nepřiznal, kdo za ním vlastně stojí. Prezentuje se jako tým lidí od ruské tajné služby SVR s kontakty na Putinovo okolí, například ochranku. 

„Tento účet ‚Generál SVR‘ také hovořil o tom, jak je Putin tajně schizofrenní, na základě smyšlených zdrojů. Ignorujte vše, co z něj přijde,“ vybídl na twitteru Aric Toler, ředitel výzkumu v investigativním projektu Bellingcat. „Nemají žádnou solidní historii.“

O zdravotních problémech Vladimira Putina ovšem píšou i serióznější zdroje, známé důslednými investigacemi a kontakty v ruských vládních a bezpečnostních kruzích.

Investigativní server Proekt z dříve veřejně dostupných záznamů z let 2016-20 ukázal, kterak za Putinem docela často létali přední lékařští specialisté a byli mu po boku i několik dní v kuse. Nejčastěji to byli onkologický chirurg specializovaný na rakovinu štítné žlázy a dva otorinolaryngologové (krční). Léčba rakoviny štítné žlázy by mohla zahrnovat steroidy, které by vysvětlovaly nateklý obličej, dodal Proekt.

Na jaře zase jistý západní finančník tajně nahrál konverzaci se svým obchodním partnerem z Ruska - oligarchou z okolí Kremlu, kterého invaze na Ukrajinu dost znepokojila. Mezi řečí zmínil i Putinovo zdraví - problémy se zády, které se prý zřejmě pojí s rakovinou krve. „Všichni doufáme, že na tu svou rakovinu umře,“ prohlásil hořce.

Finančník nahrávku poskytl magazínu New Lines, který autenticitu ověřil - potvrdil, že zmíněný oligarcha (jméno redakce nezveřejnila, aby nepřišel k úhoně) patří k nejbohatším v Rusku i že patří k úzkému okruhu lidí kolem Putina.

Kreml většinou takové zvěsti o Putinových nemocech nekomentuje. Ovšem záhy po zveřejnění nahrávky tohoto oligarchy poslala centrála tajné služby FSB ředitelům všech poboček tajnou zprávu.

„Instruovala oblastní šéfy, ať nevěří fámám o prezidentově terminálním stavu a aby rozptýlili takové fámy, které by se mohly v místních jednotkách FSB šířit,“ uvedl Christo Grozev, šéf investigací Bellingcat, která se ke zprávě přes své kontakty dostala. „Podle našeho zdroje v jedné regionální jednotce měla tato nevídaná instrukce přesně opačný účinek, většina příslušníků najednou začala věřit, že Putin vskutku trpí vážnou chorobou.“ Jak se říkalo za komunismu: Nevěřit ničemu, dokud to stát důrazně neoznačí za zlovolnou lež.

„Těm rozčarovaným z Putinova totalitárního vládnutí by bylo podobné ho vykreslovat, že není v dobrém stavu či tady už dlouho nebude, aby ho oslabili doma i na ukrajinských bojištích," uvažuje magazín New Lines. „Šíření fám o jeho upadajícím zdraví by také mohlo zabránit něčemu katastrofičtějšímu, třeba rozkazu vypustit jadernou zbraň - vojenští velitelé by takový nemuseli uposlechnout, kdyby přišel od smrtelně nemocného despoty.“

Boje mezi mafiemi

„Zvnějšku nic nemůžeme vědět najisto,“ řekl pro New Lines Magazine John Sipher, bývalý specialista CIA na Rusko. „Mají instinkt lhát a šířit dezinformace, to vše může být úsilí odvrátit pozornost. Ale stejně pravděpodobné je, že pozorujeme záblesky soubojů mezi elitami. Putin dlouho fungoval jako de facto boss mafie, arbitr mezi všemi, kdo soupeří o vliv či peníze. Tyto klany se teď staví do pozic, aby přežily, ať už krize dopadne jakkoli. Vypouštět informace o Putinově zdravotní krizi - nebo jejich fabrikování - by mohl být způsob, jak si posilovat vliv.“

Že už Putin není takový jura, co se může prohánět na koni či rogalu, je patrné z nejednoho videa - nechodí zrovna nejlépe, nezřídka působí dost nervózně, tvář má odulou, křečovitě svírá opěrku křesla, třesou se mu nohy… A od pandemie covidu se velmi straní lidí, i blízké spolupracovníky nechával na druhém konci dlouhého stolu, když už je přijal. Někteří z toho usuzovali, že mu léčba rakoviny ničí imunitu a - oprávněně - se bojí jakékoli infekce.

Ovšem jak v červenci prohlásil William Burns, ředitel nejslavnější špionážní služby, americké CIA: „Koluje hodně fám o zdraví prezidenta Putina a podle toho, co víme, je rozhodně až moc zdravý.“ Zvěsti o vládcově stavu nepotvrzují žádné informace CIA, dodal ale, že na základě sesbíraných dat nelze potenciální choroby definitivně vyloučit. A podobně varují četní lékaři - dělat z fotek a videí diagnózy na dálku není seriózní.  

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina  - Reuters
Video se připravuje ...

22:25
18. 4. 2024

Český prezident vyzývá USA, aby schválily zákon o pomoci Ukrajině

Prezident Petr Pavel byl hostem zahraniční televize CNN, kde komentoval českou iniciativu nákupu munice pro Ukrajinu. Vyslovil přání, aby americký Kongres schválil zákon o pomoci tohoto státu, který se potýká s ruskou agresí. Podle české hlavy státu Evropa přebírá sice více odpovědnosti, ale USA je stále největším podporovatelem. Pavel také prozradil, že se identifikovalo na milion kusů munice v zahraničí, neprozradil ale, od koho se bude munice kupovat. I kvůli bezpečnosti daného státu vůči Rusku. 

Prezident Petr Pavel během rozhovoru pro americkou CNN (18.4.2024) Prezident Petr Pavel během rozhovoru pro americkou CNN (18.4.2024)
21:40
18. 4. 2024

Úspěch slovenské iniciativy na nákup munice ocenila i česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). 

„Na ObranaTweetuje jsme samozřejmě připravení poskytnout iniciativě konzultace ohledně výběru a nákupu vhodné munice, jako je to v případě naší spolupráce s DarPutinovi. Moc děkujeme! Jsme rádi, že jste v tom s námi a pomáháte Ukrajině se bránit,“ uvedla na sociální síti X. 

21:06
18. 4. 2024

Život ve městě Orikhiv na Ukrajině.

Válka na Ukrajině: Orikhiv na Ukrajině (18.1.2024) Válka na Ukrajině: Orikhiv na Ukrajině (18.1.2024)
Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa