Neděle 2. dubna 2023
Svátek slaví Erika, zítra Richard
Oblačno, déšť 7°C

Závratě a slabosti: Putin trpí nežádoucími účinky léků, tvrdí údajný zdroj z Kremlu

Autor: mav, swp - 
19. ledna 2023
05:00

Telegramový kanál Generál SVR přišel s dalším z řady tvrzení o zdravotním stavu ruského prezidenta Vladimira Putina (70). Prý mu dělají špatně léky a jen tak se jeho stav nezlepší, pročež se skoro s nikým nestýká, ba nemluví. O zdraví Putina přicházejí z různých stran různé zprávy - kterým lze vlastně věřit?

„Prezident se poslední dobou necítil dobře a zatím se nečeká, že se jeho stav zlepší. Špatný zdravotní stav způsobuje depresivní náladu,“ tvrdí telegramový kanál. „Putin podstupuje terapii léky, které kromě terapeutického účinku způsobují slabost, závratě, nechutenství, což nemá nejlepší vliv na psycho-emocionální stav prezidenta.“

Podle něj se Putin stáhl do ústraní, mlčí, prakticky nikoho nepřijímá. „Téměř úplně přešel na formát videokomunikace a telefonické komunikace. Prezidentův dvojník navštěvuje vzácná setkání a akce častěji než skutečný Putin,“ dodává kanál.

Parkinson, schizofrenie, rakovina...?

Generál SVR o Putinových nemocích informuje hojně, začal už před válkou. Mj. tvrdí, že prezident trpí sexuální deviací, Parkinsonovou chorobou, rakovinou a dalšími, že měl v květnu operaci břicha kvůli rakovině či že upadl na schodech na kostrč, pročež se pokálel.

Kanál je velice tajnůstkářský, ani důvěryhodným západním médiím nepřiznal, kdo za ním vlastně stojí. Prezentuje se jako tým lidí od ruské tajné služby SVR s kontakty na Putinovo okolí, například ochranku. 

„Tento účet ‚Generál SVR‘ také hovořil o tom, jak je Putin tajně schizofrenní, na základě smyšlených zdrojů. Ignorujte vše, co z něj přijde,“ vybídl na twitteru Aric Toler, ředitel výzkumu v investigativním projektu Bellingcat. „Nemají žádnou solidní historii.“

O zdravotních problémech Vladimira Putina ovšem píšou i serióznější zdroje, známé důslednými investigacemi a kontakty v ruských vládních a bezpečnostních kruzích.

Investigativní server Proekt z dříve veřejně dostupných záznamů z let 2016-20 ukázal, kterak za Putinem docela často létali přední lékařští specialisté a byli mu po boku i několik dní v kuse. Nejčastěji to byli onkologický chirurg specializovaný na rakovinu štítné žlázy a dva otorinolaryngologové (krční). Léčba rakoviny štítné žlázy by mohla zahrnovat steroidy, které by vysvětlovaly nateklý obličej, dodal Proekt.

Na jaře zase jistý západní finančník tajně nahrál konverzaci se svým obchodním partnerem z Ruska - oligarchou z okolí Kremlu, kterého invaze na Ukrajinu dost znepokojila. Mezi řečí zmínil i Putinovo zdraví - problémy se zády, které se prý zřejmě pojí s rakovinou krve. „Všichni doufáme, že na tu svou rakovinu umře,“ prohlásil hořce.

Finančník nahrávku poskytl magazínu New Lines, který autenticitu ověřil - potvrdil, že zmíněný oligarcha (jméno redakce nezveřejnila, aby nepřišel k úhoně) patří k nejbohatším v Rusku i že patří k úzkému okruhu lidí kolem Putina.

Kreml většinou takové zvěsti o Putinových nemocech nekomentuje. Ovšem záhy po zveřejnění nahrávky tohoto oligarchy poslala centrála tajné služby FSB ředitelům všech poboček tajnou zprávu.

„Instruovala oblastní šéfy, ať nevěří fámám o prezidentově terminálním stavu a aby rozptýlili takové fámy, které by se mohly v místních jednotkách FSB šířit,“ uvedl Christo Grozev, šéf investigací Bellingcat, která se ke zprávě přes své kontakty dostala. „Podle našeho zdroje v jedné regionální jednotce měla tato nevídaná instrukce přesně opačný účinek, většina příslušníků najednou začala věřit, že Putin vskutku trpí vážnou chorobou.“ Jak se říkalo za komunismu: Nevěřit ničemu, dokud to stát důrazně neoznačí za zlovolnou lež.

„Těm rozčarovaným z Putinova totalitárního vládnutí by bylo podobné ho vykreslovat, že není v dobrém stavu či tady už dlouho nebude, aby ho oslabili doma i na ukrajinských bojištích," uvažuje magazín New Lines. „Šíření fám o jeho upadajícím zdraví by také mohlo zabránit něčemu katastrofičtějšímu, třeba rozkazu vypustit jadernou zbraň - vojenští velitelé by takový nemuseli uposlechnout, kdyby přišel od smrtelně nemocného despoty.“

Boje mezi mafiemi

„Zvnějšku nic nemůžeme vědět najisto,“ řekl pro New Lines Magazine John Sipher, bývalý specialista CIA na Rusko. „Mají instinkt lhát a šířit dezinformace, to vše může být úsilí odvrátit pozornost. Ale stejně pravděpodobné je, že pozorujeme záblesky soubojů mezi elitami. Putin dlouho fungoval jako de facto boss mafie, arbitr mezi všemi, kdo soupeří o vliv či peníze. Tyto klany se teď staví do pozic, aby přežily, ať už krize dopadne jakkoli. Vypouštět informace o Putinově zdravotní krizi - nebo jejich fabrikování - by mohl být způsob, jak si posilovat vliv.“

Že už Putin není takový jura, co se může prohánět na koni či rogalu, je patrné z nejednoho videa - nechodí zrovna nejlépe, nezřídka působí dost nervózně, tvář má odulou, křečovitě svírá opěrku křesla, třesou se mu nohy… A od pandemie covidu se velmi straní lidí, i blízké spolupracovníky nechával na druhém konci dlouhého stolu, když už je přijal. Někteří z toho usuzovali, že mu léčba rakoviny ničí imunitu a - oprávněně - se bojí jakékoli infekce.

Ovšem jak v červenci prohlásil William Burns, ředitel nejslavnější špionážní služby, americké CIA: „Koluje hodně fám o zdraví prezidenta Putina a podle toho, co víme, je rozhodně až moc zdravý.“ Zvěsti o vládcově stavu nepotvrzují žádné informace CIA, dodal ale, že na základě sesbíraných dat nelze potenciální choroby definitivně vyloučit. A podobně varují četní lékaři - dělat z fotek a videí diagnózy na dálku není seriózní.  

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina  - Reuters
Video se připravuje ...

14:36
Dnes

Prezident Petr Pavel uvedl minulý týden v rozhovoru pro německý deník Süddeutsche Zeitung, že Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině, jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá. Jisté možnosti vidí ještě v protivzdušné obraně a munici, pro kterou má Česko výrobní kapacity.

Prezident Petr Pavel
14:04
Dnes

Česko má stále ve skladech vojenský materiál, který může poslat jako pomoc na Ukrajinu. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to dnes řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V příštích dnech se kvůli tomu Černochová a náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka sejdou s prezidentem Petrem Pavlem, který minulý týden v médiích uvedl, že Česko už mnoho dalších možností zbrojní pomoci pro Ukrajinu nemá. Pavel dostane podle Černochové seznam materiálu, který by mohl být poslán Ukrajině.

13:27
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že Ukrajinci před rokem odrazili „největší sílu proti lidskosti“ v severoukrajinské Buči, která se stala symbolem zvěrstev páchaných ruskými silami. Informovala o tom agentura AFP, jejíž novináři přesně před rokem vstoupili do tohoto města krátce po jeho osvobození od ruské okupační armády a na vlastní oči zde viděli zabité civilisty.

„Ukrajinský lide! Zastavil jsi největší sílu proti lidskosti naší doby. Zastavil jsi sílu, která pohrdá a chce zničit vše, co dává lidem smysl,“ uvedl Zelenskyj na telegramu. Svůj příspěvek doprovodil fotografiemi z osvobození regionu na sever od Kyjeva před rokem. „Osvobodíme celou naši zemi. Vrátíme ukrajinskou vlajku do všech našich měst a obcí,“ uvedl. Rusko podle AFP stále kontroluje více než 18 procent ukrajinského území.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa