Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Putin do konce roku jmenuje svého nástupce, vyjevil bývalý autor projevů ruského prezidenta

Autor: Darina Jíchová, swp - 
17. ledna 2023
05:00

Po tři roky psal Abbas Gallyamov projevy ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, díky čemuž Putina dobře zná. Podle něj je možné, že ruský prezident do konce tohoto roku vybere svého nástupce, bude tím chtít zabránit svržení. Podotkl také, že Putinova popularita v Rusku prudce klesá, uved list Daily Mail. Gallyamov loni vystoupil i v pořadu Blesku Epicentrum.

„Bude si chtít vybrat zcela loajálního nástupce, jako je třeba moskevský starosta Sergej Sobjanin, premiér Michail Mišustin nebo zástupce šéfa prezidentské kanceláře Dmitrije Kozaka,“ domnívá se Gallyamov. Poukázal rovněž na to, že prezidentův nejužší kruh už Putina nevidí jako „garanci jistoty“, navíc je znepokojuje vzestup Jevgenije Prigožina, zakladatele ruské Wagnerovy žoldnéřské skupiny.

Možní Putinovy nástupci (zleva): Starosta Moskvy Sobjanin, premiér Mišustin, zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kozak. Možní Putinovy nástupci (zleva): Starosta Moskvy Sobjanin, premiér Mišustin, zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kozak. | Reuters, Vláda RF, Blesk

Putin nechce skončit jako Kaddáfí

Podle Gallyamova Putin nehodlá riskovat, že se mu jeho režim zhroutí, a proto raději sám vybere svého nástupce. Vybranému muži předá „klíče od Kremlu“ a odebere se do penze do svého luxusního paláce na pobřeží Černého moře, předvídá Gallyamov. Podotkl, že svého nástupce vybere už letos, hrozí totiž svržení a osudu, který potkal například Muammara Kaddáfího či jiné diktátory, se chce vyhnout. Svoje domněnky sdílel Gallyamov prostřednictvím YouTube kanálu Chodorkovskij Live. Dodal, že Putin už podle něj ani nebude u vyjednávacího stolu s Ukrajinou a Západem, a dokonce nebude kandidovat ani ve volbách v roce 2024.

Gallyamov rovněž zmínil i to, že možní nástupci – Kozak, Sobjanin, Mišustin – se obávají Prigožina a jeho žoldáků, bojí se dokonce, že by se jich šéf Wagnerovy skupiny mohl chtít zbavit „natrvalo“. S obavami hledí na krutost jeho mužů, zvláště je šokoval případ, kdy byl Jevgenij Nužin ubit kladivem k smrti. Nužin se přidal k Wagnerovcům, pak ale dezertoval a připojil se k obraně Ukrajiny. Jeho bývalí spolubojovníci ho dopadli a za zradu se mu krvavě pomstili. Vedle Prigožina roste moc i čečenského lídra Ramzana Kadyrova.

Putin dožije ve svém paláci

Přestože většina Rusů stále přijímá kremelskou propagandu, je patrné, že Putinova popularita upadá. Napomohl tomu také boj o Soledar na východní Ukrajině. „Žene naše lidi na popravu, po tisících,“ zaznávají hlasy z Ruska. Putina by zachránil leda „vojenský zázrak“, na který to nevypadá. Už od počátku invaze loni v únoru se Rusům na Ukrajině nedaří a ztráty na bojištích narůstají. „Celý ruský aparát s hrůzou hledí na Prigožinovo počínání na Ukrajině a bojí se, že si přijde i pro ně. Bojí se jeho kladiva,“ komentoval Gallyamov.

„Pokud by Putin usiloval o další prezidenturu – v roce 2024 – mohlo by se stát, že by nevyhrál,“ nastínil Gallyamov. „Samozřejmě by mohl volby zfalšovat, ale to by byl risk,“ proto se zřejmě pokusí nominovat loajálního nástupce. „Mohou vyhrát volby,“ řekl exautor Putinových projevů k trojici zmiňovaných politiků. „Ano, a budou muset vyjednávat s Ukrajinou a Západem. Pro Putina by tohle byla nejlepší volba – jmenovat nástupce, hlavně v porovnání třeba s koncem Kaddáfího,“ navázal Gallyamov. „Aspoň mu to garantuje nějakou osobní bezpečnost. Bude moct dožít svůj život ve svém paláci v Gelendžiku s funkcí doživotního senátora,“ zakončil.

22:07
24. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:32
24. 5. 2024

Bývalý šéf ukrajinské daňové služby Roman Nasirov byl propuštěn z vazby na kauci 55 milionů hřiven (asi 1,4 milionu USD), informoval protikorupční soud.

20:52
24. 5. 2024

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc podnikly vpád do severních částí Charkovské oblasti, uvedl ve svém dnešním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom agentura Reuters. Zelenskyj dnes centrum napadeného regionu a druhé největší ukrajinské město Charkov navštívil.

„Našim vojákům se nyní podařilo převzít bojovou kontrolu nad pohraniční oblastí, kterou vstoupili ruští okupanti,“ citovala agentura Zelenského slova.

Zobrazit celý online

Video  Autor Putinových projevů pro Blesk: Putin má několik slabin! A jeho zdraví se opravdu zhoršuje 
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa