Středa 27. října 2021
Oblačno 13°C
Parlamentní volby 2021
Konečné výsledky voleb v ČR

Údaje pro celou ČR

AJAX overlayLoading wheel

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2021 proběhnou ve dnech 8. a 9. října. Po čtyřech letech rozhodnou hlasy voličů o novém rozdělení 200 poslaneckých mandátů. Po zásahu Ústavního soudu se přitom již nebudou hlasy přepočítávat známou D’Hondtovu metodou.

Prvenství ve volbách by chtěl obhájit premiér Andrej Babiš se svým hnutím ANO. Společně s ním čeká od voličů vysvědčení za vládní působení i ČSSD, kterou do voleb vede Jan Hamáček. Pro vládní strany půjde ovšem podle průzkumů o v mnohém rozdílné volby. Zatímco ANO se v nich pravidelně umisťuje na předních příčkách, ČSSD se potácí kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny.

Největšími vyzyvateli hnutí ANO budou zřejmě členové dvou koalic, kterým většina průzkumů přisuzuje podporu přes 20 procent podobně jako straně premiéra Babiše. Prvním je koalice SPOLU, s Petrem Fialou z ODS jako kandidátem na premiéra. Na společné kandidátce s občanskými demokraty se objeví i lidovci vedení Marianem Jurečkou a členové TOP 09 s předsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou.

Druhou koalicí, které průzkumy slibují přízeň nejméně dvaceti procent voličů je spojení Pirátů a hnutí STAN. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se přitom netají svými ambicemi na premiérské křeslo netají. Společně s jeho stranickými kolegy se pak na kandidátkách objeví i zástupci Starostů a nezávislých včetně jejich předsedy Víta Rakušana.

Poslanecké mandáty si přitom v minulém volebním období vybojovali další dvě strany, které by své úspěchy rády zopakovaly. KSČM získala v předchozích volbách dost hlasů na to, aby na její podpoře záležel osud menšinové vlády, do voleb jí vede opět Vojtěch Filip. Kromě toho by dvouciferný výsledek chtěl obhájit i Tomio Okamura se svou SPD. Zároveň by do nové podoby sněmovny mohlo promluvit i hnutí Přísaha vedené bývalým elitním policistou Robertem Šlachtou.