Volby v příštích 10 letech: K urnám Češi nepůjdou jen v jednom roce

Autor: mah - 
13. března 2019
12:11

V Česku si lidé od voleb neodpočinou až do roku 2027. Pokud vše půjde podle plánu, zvolí si třetina České republiky v roce 2026 nové senátory a celá republika nové zastupitele na radnicích, aby si dopřáli roční „volební prázdniny“. Po roční pauze ovšem přijdou hned troje volby.

V České republice se střídá hned šest různých druhů voleb. Počet voleb se během let postupně zvyšoval. Prvními samostatnými volbami po rozpadu Československa byly volby do zastupitelstev obcí v roce 1994. První složení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky totiž Češi rozhodli už v roce 1992, kdy v Československu proběhly volby tehdejší České národní rady.

První parlamentní volby v samostatné České republice tak proběhly až v roce 1996, kdy se kromě nové Sněmovny volil poprvé i Senát. Čtvrtými volbami, které voličům přibyly do kalendáře, se staly volby do krajských zastupitelstev, které poprvé proběhly v roce 2000.

Po vstupu Česka do Evropské unie přibyly i volby do jejího parlamentu. Tam voliči v Česku poprvé vyslali své zástupce v roce 2004. Posledním druh voleb pak museli voliči do svých kalendářů přidat v roce 2013, kdy proběhla první přímá volba prezidenta České republiky.

Video  Sípající Pospíšil přišel o hlas po plese Topky. Přihlásil se k Havlovi a odmítá referendum o EU  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Kdy budou volby v příštích 10 letech

2020: Volby třetiny Senátu a krajských zastupitelstev

V roce 2020 proběhnou na podzim volby do krajských zastupitelstev. V těch v roce 2016 uspělo především hnutí ANO, které dostalo nejvíce hlasů v devíti krajích. V následných povolebních vyjednáváních ovšem došlo k tomu, že řada krajských koalic byla vyjednána proti hnutí premiéra Andreje Babiše.

Výsledkem toho dnes má hnutí pět hejtmanů – ve Středočeském, Karlovarském, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Stejný počet hejtmanů má i sociální demokracie, která vládne v Jihočeském, Plzeňském, Královehradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině. Po Jednom kraji pak ovládli komunisté (Ústecký kraj), Starostové a nezávislí (Liberecký kraj) a lidovci (Zlínský kraj).

V senátních volbách se bude rozhodovat o obsazení jedné třetiny Senátu. V roce 2014 celkem deset senátních obvodů ovládla ČSSD, pět senátorů bude obhajovat svůj mandát v dresu KDU-ČSL.

Tři senátory zde původně získalo i hnutí ANO, podnikatel Jiří Hlavatý o svůj mandát ovšem přišel, jelikož byl zvolen do Sněmovny. V doplňovacích volbách, kde se jej pokusil znovu nabýt, pak prohrál se zástupcem hnutí STAN a ANO tak bude obhajovat jen dva mandáty. Stejný počet senátorů v roce 2014 navíc získali i občanští demokraté, Zelení a díky zmíněným doplňovacím volbám budou vítězství ve dvou obvodech hájit i Starostové a nezávislí. Po jednom křesle pak získali ještě Starostové pro Liberecký kraj, SPO a Soukromníci.

2021: Volby do Poslanecké sněmovny ČR

V příštích volbách bude chtít Andrej Babiš potvrdit roli svého hnutí ANO jako nejsilnější strany v ČR. To v roce 2017 drtivě porazilo další strany, když získalo necelých 30 procent hlasů. Druhá ODS pak získala přes 11 procent, přibližně o půl procenta méně pak dostali Piráti. Celkem se pak do sněmovny dostalo devět stran.

Hnutí ANO tehdy získalo 78 poslanců, ODS 25, Piráti a SPD po 22, KSČM a ČSSD 15, KDU-ČSL 10, TOP 09 7 a STAN 6 zástupců.

2022: Volby do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu

Volby do obecních zastupitelstev patří tradičně místním uskupením. Nejinak tomu bylo ve volbách v roce 2018, kdy získali přes 66 procent zastupitelů napříč republikou. Jako strany silné v regionech se pak ukázali Lidovci, kteří i přes oslabení získali napříč republikou 5,22 procenta zastupitelů a další zastupitele získali v místech, kde kandidovali v koalicích s dalšími subjekty a Starostové a nezávislí, ti sice se samostatnými kandidátkami získali 2,56 procenta zastupitelských křesel, dalších 3,59 však ovládly jejich koalice.

V senátních volbách pak budou nejvíce křesel obhajovat lidovci, kteří v roce 2016 získali pět křesel. Tři mandáty bude obhajovat hnutí ANO. Pět stran pak ve volbách získalo po dvou senátorech – ČSSD, ODS, koalice STAN a TOP 09 Severočeši.cz a Starostové a nezávislí.

2023: Volba prezidenta

V roce 2023 si Češi již potřetí vyberou nového prezidenta v přímé volbě. Obě dosavadní ovládl Miloš Zeman, když v první přímé volbě v roce 2013 porazil Karla Schwarzenberga a ve druhé pak porazil bývalého předsedu Akademie věd České republiky Jiřího Drahoše.

V příštích volbách ovšem už Miloš Zeman kandidovat nemůže. Češi si tak vyberou svého čtvrtého prezidenta.

2024: Volby třetiny Senátu, Volby do Evropského parlamentu a volby do krajských zastupitelstev

V roce 2024 vyprší mandát senátorům zvoleným v roce 2018. Tehdy nejvíce mandátů získali zástupci ODS. Svůj mandát budou moci obhájit i neúspěšní prezidentští kandidáti ze stejného roku – Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fišer.

2025: Volby do Poslanecké sněmovny

2026: Volby do třetiny Senátu a obecních zastupitelstev

2027: Volební prázdniny

Pokud nedojde k předčasným volbám, které by současný volební cyklus v ČR narušili, bude rok 2027 jediným, kdy se v příštím desetiletí nebudou konat žádné volby.

2028: Volby třetiny Senátu, volba prezidenta a volby krajských zastupitelstev

2029: Volby Evropského parlamentu a Poslanecké sněmovny

2030: Volby třetiny Senátu a volby obecních zastupitelstev

Video  Arťom Korjagin kandiduje za KSČM do Evroského palramentu. Ve vysílání přiznal, že je v podmínce  - Jakub Veinlich

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud