Nejlépe má do eurovoleb nakročeno ANO, ukázal průzkum. Okamura má namále

Autor: peb, ČTK - 
4. března 2019
18:29

Ve volbách do Evropského parlamentu by nyní nejvíc Čechů volilo hnutí ANO, které má podporu 26 procent možných voličů. Druhá ODS má podporu 16 procent a Piráti 11,5 procenta. K urnám dorazí asi 28 procent českých voličů. Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z průzkumu ale podle centra zatím nelze předvídat výsledky voleb. Velká část lidí totiž ještě nemá zcela jasno, koho bude volit.

ANO má mezi dotázanými, kteří účast u voleb nevyloučili, zatím nejsilnější pozici. Ani se započítáním několikaprocentní možné odchylky by druhá ODS s největší pravděpodobností hnutí ANO v míře podpory nepředstihla.

Za ODS a Piráty měli největší voličskou podporu komunisté s osmi procenty a ČSSD a koalice STAN a TOP 09 shodně 7,5 procenta. Volební koalice STAN a TOP 09 byla oznámena až v závěru konání průzkumu CVVM. Výsledky obou stran v průzkumu tak byly sečteny, ale mohou se lišit od podílu hlasů, kterého by STAN a TOP 09 dosáhly jako koalice.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) má podporu 4,5 procenta možných voličů a lidovci 3,5 procenta. U ostatních stran již volební preference nepřesáhly jedno procento. Značná část dotázaných – asi 14,5 procenta – ale ještě není rozhodnuta, koho bude volit.

Očekává se vyšší volební účast 

Odhadovaná volební účast 28 procent je výrazně vyšší než účast při minulých evropských volbách v Česku v roce 2014. Tehdy k urnám dorazilo jen zhruba 18 procent českých voličů. Průzkum provádělo CVVM od 2. do 13. února. Zúčastnilo se ho 1064 obyvatel České republiky starších 15 let.

Evropské volby se budou v Česku letos konat 24. a 25. května. Podle projekce odhadovaných výsledků voleb, kterou zveřejnil 1. března Evropský parlament, zřejmě volby vyhraje ANO se ziskem osmi mandátů. Druzí Piráti získají podle projekce čtyři křesla a třetí ODS tři.

V posledním hlasování v květnu 2014 získalo ANO čtyři mandáty stejně jako TOP 09 společně se STAN a také ČSSD. Zvoleni tehdy byli také tři zástupci KDU-ČSL, tři komunisté a dva zástupci ODS; jeden mandát připadl Svobodným.

flesch2z ( 9. března 2019 08:08 )

Česku v roce 2014 k urnám dorazilo jen zhruba 18% českých voličů. Průzkum provádělo CVVM od 2. do 13. února. Zúčastnilo se ho 1064 obyvatel České republiky starších 15 let. Něco jsem zřejmě prošvihla. Od kdy se v ČR volí od 15 let?

marmat ( 6. března 2019 12:10 )

Naposledy šokovali Piráti Brusel svým ultimátem,jakoby udání bylo málo 🐍

marmat ( 6. března 2019 12:08 )

To je naprosto přesná charakteristika jejich fanoušků. ....🐙

marmat ( 6. března 2019 12:04 )

Je naštěstí ohromny rozdíl mezi naším zájmem DNES🍀lidí to dříve absolutně neřešili a nezvažovali...prostě to vícemene ignorovali. Dnes nás politika zajímá a všechno co se V EU děje.Tito poslanci mají jasny úkol😲MAKAT

petr12 ( 5. března 2019 15:25 )

Pokud bude někdo volit udavače,křiváky,vítače uprchlíku piráty pozná to na rodinách,dětech,vnoučatech oni připravý něco jako fetáci,bordel, špína,nemakačenka,netáhla kliniky.jim nejde o lidi ale něco jako fetácké doupě kliniky jejich krevní skupinu.Varování před svazáky pirátu už jednou jsme zažili podobnou pakáž svazáku za totáče kteří chtěli vládnout,

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud