Nechceme tříštit síly, tvrdí lidovci. Do eurovoleb jdou s „trpaslíky“

Autor: ČTK - 
5. 2. 2019
19:14

Kandidátku KDU-ČSL do voleb do Evropského parlamentu podpoří několik menších stran a nezávislé osobnosti. Nejvýše z nich bude na osmém místě bývalá poslankyně Nina Nováková (nez., dříve TOP 09). ČTK to po dnešním jednání celostátního výboru KDU-ČSL řekl jeho místopředseda Marian Jurečka. Volby se uskuteční 24. a 25. května. Kromě parlamentních stran chystají kandidátky i nově vzniklá hnutí, založili je například europoslanci Jaromír Štětina nebo Pavel Telička a Petr Ježek.

Kandidátka bude podporována SNK ED, Korunou českou, Konzervativní stranou a Sdružením pro místní správu. Ještě se vyjednává podpora desítek regionálních sdružení, která například uspěla v regionálních volbách,“ řekl Jurečka.

Původně se spekulovalo o tom, že KDU-ČSL půjde do eurovoleb s TOP 09 a STAN, které o společné kandidátce dál jednají. Lidovci se nakonec rozhodli pro samostatnou. „Snažíme se integrovat síly od středu napravo a skutečné osobnosti, které na kandidátce jsou,“ uvedl Jurečka. Novákovou na osmém místě doplní na 16. místě novohradský zastupitel Jiří Vicány (Občané pro město), na 18. místopředseda Koruny české Petr Krátký, na 20. Zdenka Rybová (Konzervativní strana) a na 23. místě Lukáš Vermach (Sdružení pro místní správu).

„KDU-ČSL jde do voleb jako proevropská konzervativní strana, která má potenciál kolem sebe sdružovat další menší subjekty téhož programového ladění,“ doplnil lídr kandidátky, europoslanec Pavel Svoboda.

Také další kandidátky vedou současní europoslanci. ODS povede Jan Zahradil, ČSSD Pavel Poc, KSČM Kateřina Konečná, TOP 09 Jiří Pospíšil a STAN Stanislav Polčák. ANO zatím o lídrovi nerozhodlo, jeho předseda Andrej Babiš preferuje europoslankyni Ditu Charanzovou.

Kandidaturu už oznámila také například Strana zelených pod vedením Petra Štěpánka. Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli v roce 2014 zvoleni za ANO, založili politické hnutí Hlas. Europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina oznámil, že chce jít do voleb se svým hnutím Evropa společně.

Evropské volby v roce 2014 v Česku vyhrálo hnutí ANO těsně před TOP 09. V EP získaly po čtyřech mandátech, stejný počet měla ČSSD. Komunisté a KDU-ČSL dostali po třech mandátech, ODS dva, Svobodní a STAN jeden. Letos v květnu voliči rozhodou o obsazení 21 míst českých poslanců v EP.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
pavel11 ( 6. února 2019 11:02 )

pokud chcete ochránit své rodiny nikdy nevolte tradiční strany tunelářu,korupce,křiváren,udávaní,vítaču lidovcu,TOP,STAN pirátu odstrašujicí strany! pokud sedostane sliz,humus,sajrajt,křiváci,vítači do evroparlamentu příjde z EU špína,křivárny,humus uprchlíci.Chrante své rodiny!

ctrlcopy ( 5. února 2019 23:05 )

xiiioma ( 5. února 2019 21:57 )

Ten rezato-blonďatý slizký hnus Bělosmrádek je fakt odporný.

boxer ( 5. února 2019 20:06 )

Nechceme tříštit síly....... Vy(KDU_ČSL) ,STOP09,STAN , doufám a pevně věřím ,že už nikdy v nejbližších volbách a ani v následujících, nebudete součástí politiky ČR a v klidu upadnete v zapomnění a navždy od Vás bude klid !!! Ale jen do té doby,než Vás všechny obviní ze všeho zla ,krádeží a špíny a budete trestně stíháni . A to si přeje minimálně 90% obyvatelstva a možná ještě víc. A ani Váš nejvyšší šéf (pán Bůh)Vám nepomůže!!

AntonioViseruti ( 5. února 2019 19:52 )

Jasnágo,gdyš má jýt něgdo ke koritu,tak jedině Štětináč nebo vitelenej Télyčka.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa