Po rozchodu s Babišem má Telička nový plán. Zakládá Hlas a jde s hnutím do eurovoleb

Aktualizováno -
10. dubna 2019
10:00
Autor: ČTK, simao - 
5. února 2019
14:58

Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek založili politické hnutí Hlas. Kandidují s ním v květnových volbách do Evropského parlamentu a působit chtějí i na domácí politické scéně, řekl dnes Telička na tiskové konferenci. Oba byli přitom zvolení v roce 2014 za ANO. S Andrejem Babišem se však nerozešli v nejlepším.

Do televizí zamířila pěvecká reality show Hlas Československa 2019. Svůj Hlas však mají nově i dva čeští europoslanci - Pavel Telička a Petr Ježek by rádi obhájili svá křesla v europarlamentu, založili přitom před volbami nové hnutí, se kterým kandidují v květnových eurovolbách, ale také chtějí působit na české domácí scéně.

Hnutí Hlas má být proevropské, hájit principy liberální demokracie a prosazovat moderní ekonomiku, dodal Telička na tiskové konferenci. Před pěti lety vedl právě on kandidátku ANO do europarlamentu, Ježek byl na druhém místě a oba se do velké míry podíleli na programu ANO pro evropské volby. Telička později působil i jako expert ANO pro zahraniční politiku, přestože nebyl členem hnutí.

Video Telička kdysi běhal s Babišem, jejich cesty se ale rozeběhly - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Teličkovi je 53 let a jeho otec za komunismu působil na kubánském oddělení velvyslanectví ČSSR ve Washingtonu, kde se Telička narodil. V minulosti byl členem KSČ, po revoluci pak mj. náměstkem ministra zahraničí, vyjednavačem vstupu ČR do EU, krátce eurokomisařem a později lobbistou. Několik let hrál závodně rugby.

Tady ještě byli jeden tým coby europoslanci za ANO: Zleva Telička, Charanzová, Dlabajová a JežekTady ještě byli jeden tým coby europoslanci za ANO: Zleva Telička, Charanzová, Dlabajová a Ježek | ČTK

Pro Teličku i Ježka platí, že se s hnutím ANO nerozešli v nejlepším - oba poukazovali na názorové neshody s předsedou hnutí Babišem. Tomu zbyla v europarlamentu dvojice Dita Charanzová a Markéta Dlabajová, Telička a Ježek si šli vlastní cestou, k čemuž místopředseda EP Telička Blesk Zprávám v minulosti řekl: „Rozbíháme se, co oceňuji, že se rozbíháme jinak, než je to běžné v české politice, kde lidé potom po sobě plivou. Budeme se asi nadále střetávat názorově.“ Tak se i dělo, Telička se čas od času neváhal pustit do kritiky Babiše.

Kritice však čelil i jeho současný parťák Ježek. Do něj si v době, kdy končil spolupráci s ANO, rýpl šéf poslanců Jaroslav Faltýnek. „My jsme rádi, že opouští naše hnutí, byli bychom rádi, kdyby odevzdal i mandát europoslance, který získal a pobírá za něj měsíčně nějakých půl milionu korun,“ uvedl Faltýnek. Ježek však v europarlamentu svůj mandát doslouží do konce. V nových volbách se pak pokusí dotáhnout do Bruselu Hlas.

Kandidátka hnutí Hlas pro volby de Evropského parlamentu:

 1. Pavel Telička
 2. Petr Ježek
 3. Aleš Novák
 4. Michaela Tejmlová
 5. Martin Převrátil
 6. Mona Nechvátalová
 7. Kateřina Novotná
 8. Michael Pascal Večeř
 9. Michael Živěla
 10. Eva Jeslínková
 11. Lubomír Nentvich
 12. Jan Čulík
 13. Michaela Cichoňová
 14. Karel Dvořák
 15. Jakub Červenka
 16. Jan Havlíček
 17. Lukáš Zahálka
 18. Martin Jícha
 19. Ján Michalčák
 20. Antonia Sabathilová
 21. Milan Koláček

flesch2z ( 9. března 2019 08:38 )

Slizoun Telička založil hnutí, aby se mohl sám navrhnout na kandidátku do eurovoleb. Půlmilionový plat a úplatky od lobbistů si přeci nemůže jen tak nechat ujít.

tomik007 ( 5. února 2019 16:27 )

TITO DVA by mohli opet zalozit hnuti KSC

1pravda1 ( 5. února 2019 16:07 )

K volbám jdu! To každopádně, jen aby se tam nedostali takoví jako Telička, udavači Piráti, šmejdi ze skupiny KDU-TOP-STAN, vítači a další!

gnr54 ( 5. února 2019 16:05 )

Zalez do nory ty jedna chamtivá vydro. Zatim si myslel jen sám na sebe a čeká tě konec.

1pravda1 ( 5. února 2019 16:05 )

Přesně, ještě Telička vyjednával příšerné podmínky našeho vstupu do EU, pomlouval Babiše, na jehož zádech se tam dostal, a neměl trochu slušnosti odejít, a k tomu je to bývalý komunista a ani se nestyděl brát miliony od Bakaly za to, že šel proti horníkům!!! Je to jeden z nejhorších politiků, brrrr za prachy prodá matku - jak se říká.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud