Po rozchodu s Babišem má Telička nový plán. Zakládá Hlas a jde s hnutím do eurovoleb

720p360p
Autor: ČTK, simao - 
5. 2. 2019
14:58

Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek zakládají politické hnutí Hlas. Chtějí s ním kandidovat v květových volbách do Evropského parlamentu i působit na domácí politické scéně, řekl dnes Telička na tiskové konferenci. Oba byli přitom zvolení v roce 2014 za ANO. S Andrejem Babišem se však nerozešli v nejlepším.

Do televizí míří pěvecká reality show Hlas Československa 2019. Svůj Hlas však mají nově i dva čeští europoslanci - Pavel Telička a Petr Ježek by rádi obhájili svá křesla v europarlamentu, založili přitom před volbami nové hnutí, se kterým chtějí kandidovat v květnových eurovolbách, ale také působit na české domácí scéně.

Hnutí Hlas má být proevropské, hájit principy liberální demokracie a prosazovat moderní ekonomiku, dodal Telička na dnešní tiskové konferenci. Před pěti lety vedl právě on kandidátku ANO do europarlamentu, Ježek byl na druhém místě a oba se do velké míry podíleli na programu ANO pro evropské volby. Telička později působil i jako expert ANO pro zahraniční politiku, přestože nebyl členem hnutí.

Video Telička kdysi běhal s Babišem, jejich cesty se ale rozeběhly - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
720p 360p

Teličkovi je 53 let a jeho otec za komunismu působil na kubánském oddělení velvyslanectví ČSSR ve Washingtonu, kde se Telička narodil. V minulosti byl členem KSČ, po revoluci pak mj. náměstkem ministra zahraničí, vyjednavačem vstupu ČR do EU, krátce eurokomisařem a později lobbistou. Několik let hrál závodně rugby.

Tady ještě byli jeden tým coby europoslanci za ANO: Zleva Telička, Charanzová, Dlabajová a JežekTady ještě byli jeden tým coby europoslanci za ANO: Zleva Telička, Charanzová, Dlabajová a Ježek | 

Pro Teličku i Ježka platí, že se s hnutím ANO nerozešli v nejlepším - oba poukazovali na názorové neshody s předsedou hnutí Babišem. Tomu zbyla v europarlamentu dvojice Dita Charanzová a Markéta Dlabajová, Telička a Ježek si šli vlastní cestou, k čemuž místopředseda EP Telička Blesk Zprávám v minulosti řekl: „Rozbíháme se, co oceňuji, že se rozbíháme jinak, než je to běžné v české politice, kde lidé potom po sobě plivou. Budeme se asi nadále střetávat názorově.“ Tak se i dělo, Telička se čas od času neváhal pustit do kritiky Babiše.

Kritice však čelil i jeho současný parťák Ježek. Do něj si v době, kdy končil spolupráci s ANO, rýpl šéf poslanců Jaroslav Faltýnek. „My jsme rádi, že opouští naše hnutí, byli bychom rádi, kdyby odevzdal i mandát europoslance, který získal a pobírá za něj měsíčně nějakých půl milionu korun,“ uvedl Faltýnek. Ježek však v europarlamentu svůj mandát doslouží do konce. V nových volbách se pak pokusí dotáhnout do Bruselu Hlas.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
tomik007 ( 5. února 2019 16:27 )

TITO DVA by mohli opet zalozit hnuti KSC

1pravda1 ( 5. února 2019 16:07 )

K volbám jdu! To každopádně, jen aby se tam nedostali takoví jako Telička, udavači Piráti, šmejdi ze skupiny KDU-TOP-STAN, vítači a další!

gnr54 ( 5. února 2019 16:05 )

Zalez do nory ty jedna chamtivá vydro. Zatim si myslel jen sám na sebe a čeká tě konec.

1pravda1 ( 5. února 2019 16:05 )

Přesně, ještě Telička vyjednával příšerné podmínky našeho vstupu do EU, pomlouval Babiše, na jehož zádech se tam dostal, a neměl trochu slušnosti odejít, a k tomu je to bývalý komunista a ani se nestyděl brát miliony od Bakaly za to, že šel proti horníkům!!! Je to jeden z nejhorších politiků, brrrr za prachy prodá matku - jak se říká.

1pravda1 ( 5. února 2019 16:03 )

Tak to je výborné, ty dvě krysy falešné, co vystoupaly na ANO a ani neměly trochu slušnosti odejít, a místo toho kopaly, udávaly, brali prachy! Topolánek dostal 4% a je mu jasné, co si voliči myslí, a ti dva dostanou nulu, a to ještě chtějí dělat probruselskou politiku je fajn, že nemusíme hledat, kde se vetřeli, ale máme je černé na bílém

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa