
Volby do Evropského parlamentu 2024: Jak si zařídit voličský průkaz a kde s ním jde volit?

Nemůžete nebo nechcete volit v roce 2024 do Evropského parlamentu v místě svého trvalého bydliště? Pak je tu možnost požádat si o voličský průkaz, s kterým můžete volit v jakémkoli okrese České republiky. Co pro jeho vyřízení potřebujete? A jak moc dopředu byste o něj měli žádat?
Voličský průkaz je průkaz, na základě kterého můžete ve volbách do Evropského parlamentu hlasovat v kterékoliv volební místnosti na území České republiky. Nemusíte tedy hlasovat jen v místě svého pobytu. Stačí jen ve dnech voleb přijít do vybrané volební místnosti a předložit voličský průkaz společně s průkazem totožnosti.
V tomto článku se ještě dočtete:
- Jak žádat o voličský průkaz
- Jak volit s voličským průkazem
- Jak volit v zahraničí
Jak žádat o voličský průkaz
O voličský průkaz můžete požádat ode dne vyhlášení voleb písemně nebo osobně s tím, že písemná žádost musí být doručena nejpozději 7 dnů přede dnem voleb (tj. týden před volbami v pátek v 16:00 hodin) nebo osobně nejpozději 2 dny přede dnem voleb (tj. ve středu do 16:00 hodin).
Žádost o voličský průkaz si můžete stáhnout na webových stránkách obecního úřadu v místě trvalého bydliště. Vydání voličského průkazu je zdarma.
Je zde zároveň několik možností, kde můžete o voličský průkaz žádat:
- Zaslání žádosti na obecní úřad v místě trvalého pobytu prostřednictvím datové schránky.
- Podání žádosti obecnímu úřadu v místě vašeho trvalého pobytu osobně.
- Podat žádost v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Pardubicích, Opavě a Liberci na úřadě příslušné městské části nebo úřadě městského obvodu.
- Voliči zapsaní ve zvláštním seznamu voličů na zastupitelském úřadě musí požádat o voličský průkaz svůj zastupitelský úřad.
- Pražané mohou využít k on-line žádosti Portál Pražana.
Tiskopis voličského průkazu je přísně zúčtovatelným tiskopisem se zajišťovacími prvky proti jejich zneužití, padělání a pozměnění. Je vytištěný na speciálním papíru, jedinečném pro tiskopisy a doklady Ministerstva vnitra. Jestliže volič volební průkaz ztratí, není už možné vydat duplikát.
Jak volit s voličským průkazem
Jakmile se vám podaří voličský průkaz vyřídit, v den voleb s ním jen přijdete do vybrané volební místnosti a předložíte ho okrskové volební komisi. Volební průkaz neslouží jako průkaz totožnosti, protože nemá fotografii, takže spolu s ním musíte ještě předložit občanský průkaz nebo cestovní pas.
Může taky nastat situace, že i když máte voličský průkaz již vyřízený, na poslední chvíli se rozhodnete volit v místě svého trvalého bydliště. I v tomto případě si ale nezapomeňte vzít voličský průkaz s sebou, jinak by vás komise nenechala volit.
Jak volit v zahraničí
České kandidáty je možné do Evropských voleb volit jen na území České republiky. Jsme přitom jen jednou z mála zemí (vedle třeba Slovenska, Irska a Malty), která svým občanům nedovoluje volit do Evropského parlamentu ze zahraničí. Ostatní země mají buď zavedenou možnost korespondenční či elektronické volby, nebo mohou volit na ambasádě v zahraničí.
Jedinou možností je požádat zastupitelský úřad v místě vašeho bydliště v zahraničí o zápis do seznamu voličů a pak následně požádat o vydání voličského průkazu. Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů je nutné podat nejpozději 40 dnů přede dnem voleb do 16 hodin. S žádostí musí volič doložit svoji totožnost, státní občanství ČR a bydliště v územním obvodu zastupitelského úřadu.
Jinak je ještě možnost si začít studovat politické strany v zahraničí, zaregistrovat se a volit pro europoslance za jiný členský stát. Volební právo v Lucembursku ale třeba získáte až po pěti letech pobytu.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.