Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

„Suchej únor“ českých politiků: Havlíček půst neřeší, jiní abstinují celoročně

Autor: Nikola Forejtová - 
15. února 2023
05:20

Už dva týdny probíhá v Česku iniciativa Suchej únor. Tedy měsíc bez požití alkoholu. Pravidelně se do akce zapojují i politici. Letos vyslovil podporu akci ministr zdravotnictví, šéf vnitra i středočeská hetjmanka. Někteří politici jsou dlouholetí abstinenti a někteří naopak o suchém únoru ani neuvažovali a prostě si rádi vyrazí na jedno točené. 

Alkohol a alkoholické nápoje jsou v Česku dostupnou a chtěnou komoditou. Podle dat z Českého statistického úřadu vypije průměrný Čech za rok 173 litrů alkoholických nápojů, což je za měsíc kolem 20 piv, několik sklenek vína a přes desítku „panáků“.  Podle iniciativy Suchej únor je to 14.4 litrů čistého lihu za rok, což by mělo být očištěno od spotřeby alkoholu turistů v ČR. 

„V ČR je stále nadměrná spotřeba alkoholu. Více než 1,5 milionu lidí v České republice má nakročeno k rizikové konzumaci alkoholu a téměř 6 % celkové úmrtnosti v Česku jde na vrub alkoholu,“ upozorňuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09), který iniciativu „Suchej únor“ - tedy měsíc bez alkoholu - na začátku měsíce podpořil.

Jako lékař Válek doplnil, že alkohol je prostě jen akceptovanou drogou a je třeba vedle společenských dopadů mluvit i o tom, že alkohol může způsobit jaterní cirhózu, či se podílet na onemocnění rakovinou. „Na tomto místě je třeba zdůraznit, že náklady spojené za léčbu v důsledku konzumace alkoholu se v České republice se pohybují kolem 56 miliard korun ročně. Proto prevence v souvislosti s konzumací alkoholu sehrává klíčovou roli,” řekl také ministr zdravotnictví.

Zapojuje se i vláda

Blesk Zprávy se podívaly na to, zdali měsíc alkoholického půstu drží i politici. Z předchozích let víme, že „sucho“ je každoročně jak u některých ministrů, tak i poslanců. V roce 2019 se dokonce o nepití mluvilo i během interpelací, když v roli ministra zdravotnictví stál Adam Vojtěch. Tehdy se o něm rozmluvila poslankyně Věra Kovářová (STAN). 

„Připojíte se ke mně, pane ministře, tedy ke mně a k suchému únoru?“ uvedla Kovářová od řečnického pultu. „Ano, já plánuji se k této akci také připojit,“ zvedl tehdy Vojtěch hozenou rukavici.

Letos se dozvídáme o podpoření iniciativy a o záštitě hojně i na twitteru, či o pomoci tiskových konferencí. Válek například na dotaz, jak se do iniciativy zapojí ministerstvo, odvětil, že se zapojí většina pracovníků včetně jeho. „Nejen kvůli tomu, že je to správné, ale je to zdravé,“ uvedl a dodal, že na alkoholu prostě vzniká závislost, stejně jako na nikotinu či i čokoládě a zdůraznil, že je dobré si občas vyzkoušet, jestli závislí nejsme, a že je dobré zjistit, zdali máme svůj život pod kontrolou. „No, tak to zkusím,“ dodal. Podle účtu ministerstva vnitra záštitu nad projektem vyslovil i Válkův kolega z kabinetu, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Obecně pak není iniciativa Suchej únor o prohibici, ale o tom, že máte alkohol pod kontrolou, jak popisuje organizátor kampaně Petr Freimann. 

Havlíček si dává pravidelně pivo, někteří zcela abstinují

Jiní politici tzv. suchej únor v podstatě ani neznají. Například místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) se Blesk Zpráv na dotaz optal, co se suchým únorem vlastně myslí. „No, tak to jsem to již porušil,“ konstatoval po vysvětlení. Během února už si totiž zašel na pivo a nedávno se nechal zvěčnit v hospodě znovu, přesněji v Českých Budějovicích. 

Oproti tomu jeho stranický kolega a poslanec Patrik Nacher (ANO) se alkoholu vyhýbá mnohem zdatněji a to nejen během února. „Já mám suchý celý život, protože jsem abstinent, takže jsem nikdy nepil alkohol,“ řekl Blesk Zprávám.

Jedním dechem ale dodal, že je svobodomyslný člověk a stojí si za tím, aby si každý dělal, co chce, pokud tím neomezuje někoho jiného. „Dokonce jsem hlasoval proto, aby se zvedla tolerance u vodáků,“ zmínil. „Pokud by nyní lidé přehodnotili svůj vztah k alkoholu, například kvůli agresivitě, tak to vítám,“ uvedl také na dotaz, co obecně na iniciativu říká.

Nacher není jediným poslancem, který abstinuje. Alkoholu se vyhýbá také předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). „Máme před sebou únor, který se už tradičně nese v duchu dobrovolné abstinence alkoholu. Možná víte, že já tento “suchý únor” držím nonstop už přes 8 let. Nikomu to nevnucuji. Fakt ne. Pokud ale máte rádi výzvy, tak jen do toho. Ušetříte peníze, shodíte nějaké to kilo tělesné váhy, lépe se vyspíte, lépe se probudíte a hlavně budete mít více energie,“ uvedl na začátku února Bartoš na facebooku. A přihodil k tomu fotografii z plzeňského pivovaru, kde si vychutnal nealkoholickou IPU. 

Poslankyně a bývalá starostka za Prahu 5 Renáta Zajíčková (ODS) na dotaz Blesk Zpráv zase zmínila, že ona mívá suchých více měsíců, protože alkohol obecně moc nepije. „Ale líbí se mi to a vnímám, že alkohol je velice nadužíván, a myslím si, že bychom jeho pití měli přizpůsobit našemu zdraví a myslet na to, jaké škody to páchá,“ uvedla na půdě Sněmovny. 

Pravidelně se do iniciativy zapojují i jiní politici. Například i hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Nepít je umění. Jako každý rok jsem ráda dala záštitu. Šance pro uvědomění,“ napsala na twitteru. „Zkuste nepít spolu se mnou. Za pár dní nemáte pocit, že Vám u večeře, večerní televize, nebo práci na počítači chybí nějaký doplněk. Stojí to za to,“ dodala na facebooku s tím, že problémy s alkoholem může mít kdokoliv - muži, ženy, děti i staří lidé. Stejně tak učitelé, dělníci či třeba i doktoři. 

Připomeneme, že ve Sněmovně se v roce 2014 dokonce zcela zakázalo pít alkohol kvůli ojedinělým případům opilosti některých poslanců. 

Video  Pivo za volantem: Povolili by politici jedno?  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

trintin ( 15. února 2023 09:03 )

Komunistický lampasák bude u nás prezidentem, proč by v této situaci měli občané přestat pít alkohol?

bullshit ( 15. února 2023 07:33 )

Havlíček půst neřeší - ten nikdy nic nevyřeší. Dobře se v sektě zaháčkoval.

andorea ( 15. února 2023 07:00 )

Jak nepiji, tak akce typu Suchý únor ve mně vyvolávají nutkání otevřít sedmičku vína. Jen natruc, že mi nikdo nebude vykládat co mám nebo nemám dělat! Někdo chlastá celý rok a pak si bude 28 dní dokazovat, jaký je borec, že nebude pít?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa