Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Rakušan pro Blesk: Obří ruská ostuda, zlo Putin a vzkaz „vyvolávačům paniky“! Pomáháme především Čechům

Video se připravuje ...
Autor: simao, Markéta Volfová, swp - 
23. února 2023
11:55

„V téhle chvíli Putin představuje zlo," řekl ve studiu Blesku jasně vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a rok ruského tažení na Ukrajině označil za obrovskou ruskou ostudu. Promluvil však také o české pomoci uprchlíkům z Ukrajiny, ale i pomoci Fialovy vlády samotným Čechům. „Vláda samozřejmě primárně jako česká vláda pomáhá a bude pomáhat českým občanům,“ hájil Rakušan vládní kroky. Co dalšího v Blesku pronesl?

„My jsme skutečně spali na ministerstvu vnitra, doslova a do písmene, a vymýšleli jsme, jakým způsobem nastavit ten systém, protože ta první čísla najednou ukazovala, že krizového plánu nadefinovaného černého scénáře dosáhneme asi za tři dny,“ vzpomínal na začátek války loni v únoru vicepremiér Vít Rakušan (STAN) v Epicentru na Blesk.cz. 

„Samozřejmě, že chyby tam byly, samozřejmě, že nedostatky v tom procesu se ukazovaly, samozřejmě, když jsme naráželi na něco, co jsme nikdy předtím nezažili, a řešili to operativně, retrospektivně by člověk viděl nějaké detaily, které by udělal jinak, nebo by zareagoval rychleji. Ale celkově my máme na našem území registrováno bezmála 500 tisíc lidí. Ne všichni tady jsou, bavíme se o registracích,“ poznamenal ministr vnitra Rakušan.

Rakušan: Je to příběh úspěchu

Podle něj Česko ukázalo, že je zemí, která chce a umí pomáhat. „Pokud se podíváme na tu realitu ČR, tak ti lidé nejsou ve stanech, ti lidé nejsou v nouzovém ubytování, ti lidé jsou i díky starostům, starostkám, obyčejným lidem, kteří otevřeli své domovy, i díky hejtmanům někde ubytováni, mnoho z nich pracuje. Strašili nás všemožní vyvolavači paniky a strachu, že zkrachuje  zdravotnický systém. Nic takového se nestalo,“ říká Rakušan.

„Naopak Ukrajinci jsou v téhle době finančními přispěvateli do českého zdravotního systému. Říkalo se, že to neunese české školství. Uneslo to české školství. Řada lidí pracuje a začala ten svůj životní příběh tady. Celkově tohle je příběh úspěchu,“ míní Rakušan. „Je to výsledek, na který můžeme být pyšní. To, že nám tleskají v Evropě, to, že mnozí od nás opisovali ten systém integrace,“ podotýká.

Vzkaz vyvolávačům paniky

Řada věcí byla přitom nutná řešit akutně, aby se předešlo humanitární katastrofě. „Když jako otec od tří dětí vidím matku s dětmi spát na zemi na Hlavním nádraží, tak to nějakým způsobem už jenom kvůli tomu, že jsme lidé, řešit musíme,“ uvedl Rakušan s tím, že by ale třeba některé kontrolní procesy ve vyplácení podpor apod. nastavoval dnes „trochu jinak“.  

„Opět se ale ukázalo, že hlasy vyvolávačů paniky, že ti lidé zneužívají ve více zemích sociální systém, není to tak, bylo to v promile případů,“ upozornil Rakušan.

13:26
Dnes

„Oscar přijel na Ukrajinu,“ tweetuje deník Ukrajinská pravda a přidává fotografii. Je na ní režisér a reportér Mstyslav Černov, aktuální držitel řady ocenění včetně zlaté sošky od americké Akademie filmových věd, za reportážní dokument 20 dní v Mariupolu o ruském dobývání azovské metropole.

12:25
Dnes

Plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) u německého ostrova Rujána v Baltském moři přejde brzy do pravidelného provozu. Počítá s tím společnost Deutsche ReGas, která už teď také provozuje jako čistě soukromý projekt plovoucí terminál v Lubminu. O baltský terminál se zajímá Česká republika, která je s regionem plynovody propojena.

V přístavu Mukran je od března ve zkušebním provozu na objednávku státu plovoucí jednotka pro opětovné zplynování zkapalněného plynu - tanker Energos Power. Společnost ReGas na počátku dubna získala potřebná provozní povolení, do 15. května chce zahájit řádný provoz a do léta pak dosáhnout plného výkonu terminálu.

„Energetický terminál Deutsche Ostsee se stane základním pilířem energetického zásobování Německa,“ uvedl šéf ReGasu Ingo Wagner. Německo je velmi závislé na zemním plynu, jeho objemné dodávky z Ruska však kvůli invazi na Ukrajinu zastavilo.

LNG tanker Energos Power připlul do přístavu Mukran v Baltském moři a stal se regasifikačním terminálem (únor 2024).
11:46
Dnes

Město Hradec Králové připravuje pomoc partnerskému městu Černihiv na Ukrajině, kde po středečním ruském raketovém útoku zemřelo 18 lidí a 78 lidí bylo zraněno. Hradecká radnice již kontaktovala zástupce černihivského úřadu s nabídkou pomoci. 

Hradec Králové uzavřel partnerství s Černihivem v roce 2010, ovšem města spolupracovala již před rokem 1989. Před válkou v Černihivu žilo asi 280 000 obyvatel. V roce 2022 město čelilo mohutnému ruskému ostřelování a bombardování. V březnu 2022 zřídil Hradec Králové transparentní účet na pomoc Černihivu. Tuto středu útok zasáhl 16 výškových obytných budov, nemocnici nebo školu.

„Našemu partnerskému městu jsme připraveni pomoci, jak jen to bude možné. Pokoušíme se zjistit, jaký druh pomoci je v místě nyní potřeba,“ uvedla primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová.

Zobrazit celý online

„Postupem času Putinova válka začala dopadat i na lidi v ČR. Zvýšené ceny energií, inflace, problémy každodenního života, aby lidé zachovali své podnikání, v některých případech bohužel aby nespadli do chudoby apod. Ano, v té chvíli tady byl apel na vládu: pomáhejte i českým lidem. Ale to my jsme od začátku samozřejmě dělali, ale účinně jsme se snažili vedle toho pomáhat i těm, kteří sem přišli,“ říká Rakušan.

Vicepremiér míní, že i když není svět černobílý, ruský prezident Putin představuje nyní zlo a lidé, kteří svolávají protivládní demonstrace, to často relativizují, mají „proruský sentiment a častokrát budí strach“.

Ruská ostuda

Demokratický, svobodný svět naopak Ukrajině ukazuje v podstatě jednotnou podporu, upozornil Rakušan. „Putin napadl Ukrajinu, Ukrajina nic nevyprovokovala, bránila celistvost a suverenitu svého území,“ připomněl Rakušan. „Diktátoři, agresoři si vždycky nacházejí argumenty, aby to vypadalo, že někým, nebo něčím byli vyprovokováni,“ pokračuje.

Rakušan rok od začátku války mluví o „obrovské ruské ostudě“. „Obrovitánská ruská armáda po roce války nedokázala porazit Ukrajinu, nedokázala územně postoupit někam dále. Je to samozřejmě obrovská ruská ostuda a on (Putin) musí tu věc prezentovat tak, aby i ta ruská veřejnost, mnohokrát zblbá propagandou, která je velmi silná, neprokoukla, že je to obrovský ruský příběh neúspěchu, ze kterého hledají marně nějaké východisko,“ uvedl Rakušan.

(Ne)svatá Ukrajina a pomoc matkám s dětmi

Rakušan ve studiu Blesku však připomněl, že má výhrady i k Ukrajině. „Vůbec si neidealizuji Ukrajinu, chci to říct i české veřejnost, ta země má plno problémů. Korupce na Ukrajině byla před válkou velká a i teď se objevují náznaky toho, že ne všechny ty věci jsou v pořádku. Vůbec si nikdo nemyslí, že Ukrajina je svatou zemí, kde nejsou žádné problémy a je potřeba ji glorifikovat, ale je napadenou zemí silnějším agresorem a v té chvíli je normální se takové země zastat,“ upozornil vicepremiér. 

„My jsme nepomáhali v té chvíli žádným ekonomickým migrantům, my jsme pomáhali matkám s dětmi. A každá máma, ať si v ČR myslí, že pomáháme moc, tak kdyby nás někdy někdo, nedej bože, začal bombardovat, tak bude chtít své dítě dostat do bezpečí,“ dodal Rakušan a mluvil v pořadu o tom, jak on sám pomáhal konkrétním ukrajinským rodinám. 

Rakušan: Zásobníky jsou plné, potraviny nedošly

Vláda však podle Rakušana pomáhá Čechům i nadále. „Zásobníky jsou plné i bez ruského plynu, to se vládě podařilo, pan ministr Síkela v tom předvedl geniální práci,“ tvrdí Rakušan.

Ti, co tvrdili, že nebudou potraviny v obchodech, opět jen strašili, upozornil Rakušan. „Uznávám, jejich ceny výrazně stouply, ale zase na to vláda reaguje, pan ministr Nekula se pustil do boje s těmi, kdo maržemi získávají v téhle chvíli neopodstatněný zisk,“ pokračoval člen Fialovy vlády. „Nic z těch strašáků se nenaplnilo,“ dodal Rakušan.

Kopyto ( 24. února 2023 04:09 )

Mám dotaz, co je to vlastně vicepremiér, to na tu ,,dřinu,, premiér sám nestačí že musí mít ještě nějakého vice?

Uživatel_5347357 ( 23. února 2023 23:14 )

Máte důkazy, tak sem s nimi. Rakušan bude jen rád. Jenže vy nemáte nic, jen závidíte úspěšným. Jestli jste v 89 zvonil klíči, tak jste byl docela hlupák, který si myslel, že nás čeká jenom ráj. Jenže on přišel kapitalismus!!!!

Ivan Holan ( 23. února 2023 20:13 )

Pane boze,to je ale korunovany bú

Jirik-ta ( 23. února 2023 18:44 )

Papanikula ( 23. února 2023 17:10 )

když válčí USA...napadne suverénní stát,měli by je také vyloučit?Nebo je to něco nového?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa