Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

Pavel u Jurečky vyzvídal, proč vláda „zkrouhla“ mimořádné navýšení důchodů. Řešili i Hladíka

Aktualizováno -
22. února 2023
17:02
Autor: ČTK, Mii - 
22. února 2023
07:08

Prezident Petr Pavel vyslechl na víc než hodinové schůzce s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) všechny argumenty pro snížení valorizace penzí. Jurečka po jednání s Pavlem novinářům řekl, že nový prezident se ptal na všechna úskalí včetně projednávání změny Sněmovnou ve stavu legislativní nouze a je velmi dobře s tematikou důchodů obeznámen. Pavlovy postoje nechtěl Jurečka komentovat. Projednávání sporné valorizace ve stavu nouze Jurečka hájí tím, že mu zástupci opozice avizovali veto probrání novely ve zkrácených lhůtách.

Jurečka Pavlovi popsal všechny důvody, které k návrhu vládu vedly, a to včetně dopadu návrhu na veřejné finance. Prezident podle něj pozorně naslouchal argumentům, například tomu, že by valorizace navždy zůstala trvalým mandatorním výdajem. Jurečka před ním zmínil i rekordní nárůst výdajů na penze v loňském roce i to, že důchody dosáhly nejvyššího poměru vůči průměrným mzdám.

Podle právníků, které ČTK oslovila, je z hlediska zákonných podmínek projednání důchodové novely ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze zřejmě hraniční, ne však úplně mimo. Podle Marka Antoše hrozí to, že novela v takovém případě u Ústavního soudu (ÚS) narazí. V případě přijetí zákona mluví opoziční zákonodárci o jeho napadení. Kabinet žádost o vyhlášení stavu legislativní nouze zdůvodnil hrozbou značných hospodářských škod.

Jurečka míní, že snaha kabinetu projednat návrh se zkrácenými termíny by byla vážným argumentem při případném sporu u Ústavního soudu. „Snaha projednat to standardní cestou se zkrácenými lhůtami tady jednoznačně byla,“ konstatoval.

Hladík ministrem už brzy ministrem?

Ministr dále uvedl, že z jednání vyplynulo, že Pavel by mohl místopředsedu lidovců Petra Hladíka, kterého odmítl jmenovat do čela ministerstva životního prostředí dosluhující prezident Miloš Zeman, instalovat do funkce už během prvních dnů svého mandátu.

O přesném termínu podle Jurečky během schůzky nebyla řeč, nepadlo ani, zda by se chtěl Pavel s Hladíkem setkat. Na dotaz, zda by mohl Hladík v nové roli na summit ministrů 16. března, Jurečka vyslechl, že je předpoklad, že by tomu tak mohlo být.

Lidovci navrhli Hladíka jako nástupce ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) loni v říjnu. U jeho nominace setrvali i poté, co policie v kauze přidělování městských bytů v Brně zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. Fiala poslal návrh na Hladíkovo jmenování Zemanovi koncem roku poté, co počkal na případný posun v kauze.

Přijal už Bartoše a Rakušana

Předseda lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL) je po Vítu Rakušanovi (STAN) a Ivanu Bartošovi (Piráti) třetím vicepremiérem, který Petra Pavla navštívil v Hrzánském paláci, kde budoucí hlava státu úřaduje do své inaugurace 9. března.

Pavel v pondělí nechtěl novinářům odpovědět, zda novelu umožňující nižší navýšení penzí, než které nynější zákon důchodcům přiznává, podepíše.

Místo 1770 korun jen 760 korun

Průměrná starobní penze by podle návrhu zákona měla od června vzrůst kvůli inflaci o 760 korun místo o 1770 korun, o které by se zvedla podle nynějších pravidel. Podle kabinetu je snížení nutné kvůli udržení důchodového systému, jinak by jeho letošní schodek dosáhl 90 miliard korun. Opozice změnu odmítá podpořit, hrozí stížností k Ústavnímu soudu a obstrukcemi ve Sněmovně.

Penze se podle zákona kvůli inflaci mimořádně navyšují tehdy, pokud přírůstek indexu spotřebitelských cen překročil za sledované období pět procent. Zvedá se zásluhový procentní díl důchodu. Roste o tolik procent, kolika dosáhl cenový přírůstek.

Podle novely by se ale měla procentní část penze v červnu zvýšit méně, a to o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Potřeba je na to letos 15 miliard korun navíc. Vláda argumentuje dynamickým růstem penzí v minulém roce a i tím, že musí mít z čeho pomoct i dalším skupinám obyvatel postižených vysokou inflací.

Video  Fiala na inspekci u Stanjury: Nerušíme valorizaci důchodů!  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jajas ( 23. února 2023 20:11 )

A jak jste poznal, že to bylo v její "pracovní době" vy Einsteine?

jajas ( 23. února 2023 19:37 )

Koukám, že villíka a bruzoka vyškrtali.....no toto? A takové inteligentní diskuse tady vedli!

e.lesanova ( 23. února 2023 17:29 )

Upřímně jsem zvědavý na postoj Pavla...zda srazí podpatky a podepíše a tím si popudí českou populaci a nikdo ho nebude brát vážně + to bude v této zemi hned od počátku jeho politická smrt. Kampak se korouhvička otočí tentokrát??

jajas ( 23. února 2023 07:49 )

Teď se prý budou zabývat "úpravou" výchovného, které platí od letoška (a to je teprve únor).....prostě vláda signálů a chaosu! Tu nikdo nepřekoná!

plusplus ( 23. února 2023 07:47 )

čssd vrat se za tebe to byl ráj

stoplay platy a důchody aměli jsme třetí nejnižší dluh který se zvýšl jen díky světové krizi

tto snižujkí platy a důchody a navyšují dluh

jelikož utrácí za nesmylsy jako 100 mld za stíhačky.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa