Středa 1. prosince 2021
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 2°C

Jak se stát členem volební komise a kolik za to členové dostávají?

Členy volebních komisí čekají vyšší odměny.
Členy volebních komisí čekají vyšší odměny.  (Autor: ČTK)
Autor: ixs - 
13. ledna 2021
10:25

Členem volební komise se může stát každý občan České republiky starší osmnácti let, který ve volbách zároveň nekandiduje. Jak probíhá nominace členů komise a jak jsou za svou práci odměnění.

V každé okrskové volební komisi má zasedat i jeden úředník. Pokud by jich v dané obci nebyl dostatek, mohou je starostům podle ministerstva poskytnout kraje. 

Odměna člena volební komise

Předsedové komisí dosud dostávají za svou práci 2100 korun a zapisovatelé o stokorunu méně. Jejich odměny se zvýšily na současnou úroveň v roce 2018 Pro řadové členy komise se však nic nemzměnilo, jejich odměna je 1300 Kč.

Okrsková volební komise

Okrsková volební komise na svém prvním zasedání vylosuje ze svých členů předsedu a místopředsedu. Losování řídí zapisovatel okrskové volební komise, kterého jmenuje starosta obce. Komise je schopná se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jejích členů s právem hlasovat. Usnesení je přijato, vyslovila-li se pro ně nadpoloviční většina přítomných členů.

Okrsková volební komise - volby do Poslanecké sněmovny 2021

Problematiku členství v okrskové volební komisi při volbách do Poslanecké sněmovny upravuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky. Minimální počet členů okrskové volební komise je pět. Výjimku rovněž tvoří volební okrsky do 300 voličů, kde může být okrsková volební komise čtyřčlenná. Minimální počet stanoví starosta obce s přihlédnutím k počtu voličů ve volebním okrsku ve lhůtě 60 dnů přede dnem voleb.

Jak se stát členem volební komise

Členem okrskové volební komise může být občan ČR, který alespoň v den složení slibu dosáhl věku 18 let, u něhož nenastala překážka v právu volit a nekandiduje ve volbách.

Pokud se chcete dostat do volební komise, lze tak učinit přes politickou stranu, hnutí či koalici, která ve volbách postavila kandidátku v daném volebním kraji. Ty mohou delegovat do volební komise jednoho člena a jednoho zástupce. Žádost o členství v okrskové volební komisi lze podat i na místní úřad.

Zaregistrovat se jako člen volební komise umožňují některé strany i online. Formulář, kterým se mohou lidé do volebních komisí přihlásit má na svém webu hnutí SPD. Online své nominanty do volebních komisí hledají i Piráti, kteří formuláře na svých stránkách spustí v červnu.

Okrsková volební komise dbá o pořádek ve volební místnosti, zajišťuje hlasování a dozírá na jeho průběh, sčítá hlasy a vyhotovuje zápis o průběhu a výsledku hlasování. Poté odevzdává volební dokumentaci do úschovy obecnímu úřadu, s výjimkou jednoho vyhotovení zápisu.

Více o volebním dění čtěte ZDE

Volby

V Česku na podzim proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. Jejich termín vyhlásil prezident na 8. a 9. října.

Volby do Poslanecké sněmovny Informace Voličský průkaz Jak funguje kroužkování

 

 

Hanischka ( 23. května 2019 07:20 )

Mate to blbe,to zvyseni o 500 korun se tykalo vsech clenu komise. Predseda volebni komise ma 2200, zapisovatel 2100 a clen 1800.
Jsem zapisovatelkou uz spoustu let, tak vim. Nejdriv si poradne zjistete jak to je, nez zacnete blabolit nesmysly 😕 Fakt ostuda tohle 😕

babicka15vnoucat ( 13. ledna 2018 09:22 )

Můj manžel nemůže chodit, proto jsem si telefonicky objednala komisi s urnou, aby můj manžel mohl odvolit. Bylo mi řečeno, že musím dát písemnou žádost. Co to je zase za volovinu. Mám kamarádku v Michli, volbou patří do školy u Mendíků v Praze 4 a tam jsem jí vždy jenom zavolala a oni přišli. Teď potřebuji pro svého manžela a chtějí to písemně!!! Co to je zase za nešvar??? Děkuji za odpověď!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa