Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo 2°C

Jak se stát členem volební komise a kolik za to členové dostávají?

Členy volebních komisí čekají vyšší odměny.  (Autor: ČTK)
Autor: ixs - 
13. března 2019
15:30

Od roku 2018 mají členové volebních komisí vyšší odměny. O nárůstu o 500 korun rozhodlo ministerstvo vnitra. Odměny se komisím zvýšily poprvé po devíti letech.

V každé okrskové volební komisi má zasedat i jeden úředník. Pokud by jich v dané obci nebyl dostatek, mohou je starostům podle ministerstva poskytnout kraje. 

Odměna člena volební komise

Předsedové komisí dosud dostávají za svou práci od roku 2018 2100 korun a zapisovatelé o stokorunu méně. Odměny se jim zvýšily po devíti letech Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny by nárůst odměn měl vést k větší profesionalitě členů komise. Pro řadové členy komise se však nic nemzměnilo, jejich odměna zůstala na částce 1300 Kč.

Nové odměny dostaly okrskové volební komise poprvé během prezidentských voleb 2018.

Okrsková volební komise

Okrsková volební komise na svém prvním zasedání vylosuje ze svých členů předsedu a místopředsedu. Losování řídí zapisovatel okrskové volební komise, kterého jmenuje starosta obce. Komise je schopná se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jejích členů s právem hlasovat. Usnesení je přijato, vyslovila-li se pro ně nadpoloviční většina přítomných členů.

Okrsková volební komise – Krajské volby 2020

Problematiku členství v okrskové volební komisi při volbách do zastupitelstev obcí upravuje zákon č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů. Minimální počet členů okrskové volební komise je šest. Výjimku tvoří volební okrsky do 300 voličů, kde může být okrsková volební komise čtyřčlenná. Minimální počet stanoví starosta obce s přihlédnutím k počtu voličů ve volebním okrsku ve lhůtě 60 dnů přede dnem voleb do krajských zastupitelstev.

Okrsková volební komise - senátní volby 2020

Problematiku členství v okrskové volební komisi při volbách do Senátu upravuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky. Minimální počet členů okrskové volební komise je pět. Výjimku rovněž tvoří volební okrsky do 300 voličů, kde může být okrsková volební komise čtyřčlenná. Minimální počet stanoví starosta obce s přihlédnutím k počtu voličů ve volebním okrsku ve lhůtě 60 dnů přede dnem senátních voleb.

Jak se stát členem volební komise

Členem okrskové volební komise může být občan ČR, který alespoň v den složení slibu dosáhl věku 18 let, u něhož nenastala překážka v právu volit a nekandiduje ve volbách.

Pokud se chcete dostat do volební komise, lze tak učinit přes některého z nezávislých kandidátů, případně přes politickou stranu, hnutí či koalici, která působí v Poslanecké sněmovně nebo Senátu. Ty mohou delegovat do volební komise jednoho člena a jednoho zástupce. Žádost o členství v okrskové volební komisi lze podat i na místní úřad.

Okrsková volební komise dbá o pořádek ve volební místnosti, zajišťuje hlasování a dozírá na jeho průběh, sčítá hlasy a vyhotovuje zápis o průběhu a výsledku hlasování. Poté odevzdává volební dokumentaci do úschovy obecnímu úřadu, s výjimkou jednoho vyhotovení zápisu.

 

Více o volebním dění čtěte ZDE

Volby 2020

V České republice proběhly krajské volby a senátní volby pokračují druhým kolem ve 26 senátních obvodech.

Volby ONLINE Krajské volby Volby do Senátu Volby z karantény

Výsledky voleb

Výslekdy krajských voleb Výsledky voleb do Senátu

 

Hanischka ( 23. května 2019 07:20 )

Mate to blbe,to zvyseni o 500 korun se tykalo vsech clenu komise. Predseda volebni komise ma 2200, zapisovatel 2100 a clen 1800.
Jsem zapisovatelkou uz spoustu let, tak vim. Nejdriv si poradne zjistete jak to je, nez zacnete blabolit nesmysly 😕 Fakt ostuda tohle 😕

babicka15vnoucat ( 13. ledna 2018 09:22 )

Můj manžel nemůže chodit, proto jsem si telefonicky objednala komisi s urnou, aby můj manžel mohl odvolit. Bylo mi řečeno, že musím dát písemnou žádost. Co to je zase za volovinu. Mám kamarádku v Michli, volbou patří do školy u Mendíků v Praze 4 a tam jsem jí vždy jenom zavolala a oni přišli. Teď potřebuji pro svého manžela a chtějí to písemně!!! Co to je zase za nešvar??? Děkuji za odpověď!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud