Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Volby do Evropského parlamentu 2024: Vše, co potřebujete vědět o volbách europoslanců

Autor: Pavlína Zítková, simao - 
15. dubna 2024
11:51

Každých pět let probíhají volby do Evropského parlamentu. Zvolit si své zástupce tak budeme moci i v červnu 2024. Kolik se volí europoslanců? Kdy přesně volby proběhnou a co musí kandidáti do Evropského parlamentu splňovat?

Celkem 21 nových europoslanců si budeme volit ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2024.

Tyto eurovolby se konají každých pět let. Europoslanci spolu s vládami jednotlivých členských zemí Evropské unie rozhodují o většině unijní legislativy. Mimo jiného jsou to otázky jednotného trhu. Kromě legislativní funkce disponuje Evropský parlament také rozpočtovou a kontrolní pravomocí.

V tomto článku se dozvíte:

Termín voleb do Evropského parlamentu 2024

Termín eurovoleb 2024 v Česku byl stanoven na 7. a 8. června 2024. Volby do Evropského parlamentu v Česku se konají vždy ve dnech v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. 

Každá země EU si přitom může rozhodnout, jaké dny vzhledem k volební tradici v rozmezí čtyř dnů (6. - 9. června) zvolí. Třeba Nizozemsko volí většinou ve čtvrtek. Irsko naopak volí v pátek. Na Maltě a Lotyšsku se běžně volí v sobotu. Většina evropských zemí pak volí v neděli.

Systém voleb do Evropského parlamentu

Stejně jako u jiných voleb, i volby do Evropského parlamentu probíhají tajně vhozením hlasovacího lístku do volební urny. Hlasovací lístky pro volby do Evropského parlamentu jsou jednostranné ve formátu A4 a jsou vytištěné zvlášť pro každou kandidující politickou stranu, politické hnutí a koalici. V České republice musí strana získat alespoň 5 procent hlasů, aby se dostala do Evropského parlamentu.

Každá strana si zvolí do čela své kandidátky hlavního kandidáta. Podobné představení lídrů probíhá i v samotném europarlamentu, kde si jednotlivé frakce staví do čela tzv. spitzenkandidáta. V případě vítězství frakce se pak tento kandidát stává hlavou Evropské komise.

V roce 2019 získalo nejvíce hlasů hnutí ANO, na druhém místě pak ODS a na třetím Piráti. Do Evropské parlamentu se pak ještě dostala koalice STAN+TOP 09, SPD, KDU-ČSL a KSČM. Celkově v Evropském parlamentu získala nejvíce křesel frakce ESL (Evropské lidové strany), pak S&D a Renew Europe.

Kroužkování

A jak hlasovat? I zde lze využít možnost preferenčních hlasů, ale není to nutné. Zakroužkovat lze nejvýše 2 kandidáty uvedené v témže hlasovacím lístku a vyznačit, kterému z kandidátů dáváte přednost.

Pokud zakroužkujete více kandidátů, nebude se při sčítání počítat žádný. Jestliže některý z kandidátů obdrží od voličů strany alespoň 5 procent hlasů, může přeskočit kandidáty výše uvedené. Pokud tyto podmínky splní více kandidátů, rozhoduje počet udělených preferenčních hlasů. Jestli nastane případ, že je tento počet stejný, rozhoduje původní postavení na kandidátní listině.

Kandidáti do Evropského parlamentu 2024

Europarlament měl ještě v době posledních voleb 751 poslanců. Odchodem Spojeného království z Evropské unie ale toto číslo kleslo na 705. V současnosti zastupuje Českou republiku 21 poslanců. 

Kandidáti do Evropského parlamentu musí alespoň druhý den voleb dosáhnout věku 21 let. Kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu mohou podat podle instrukcí ministerstva vnitra politické strany a politická hnutí, které jsou registrované na Ministerstvu vnitra, jejichž činnost nebyla pozastavena, a jejich koalice, a to pouze prostřednictvím zmocněnce.

Kandidovat mohou i cizinci, ale je potřeba dodržet podmínku, že kandidát na europoslance může být uveden pouze na jedné kandidátní listině a nesmí kandidovat ve vícero členských státech. Kandidátní listiny se podávají nejpozději 66 dnů přede dnem voleb do 16 hodin Ministerstvu vnitra.

Dostálová a Vondra v čele kandidátek

Své lídry pro eurovolby 2024 již určili hlavní favorité červnových voleb. V čele kandidátky ANO stanula exministryně pro místní rozvoj a místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová, společnou kandidátku SPOLU povede do voleb stávající europoslanec Alexandr Vondra (ODS), v čele kandidátky STAN stojí ekonomka Danuše Nerudová a bývalý poslanec Jan Farský, Piráti do čela nominovali opět Marcela Kolaju.

Kdo může volit do Evropského parlamentu 2024

Volit může každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhne věku 18 let, nebo každý občan jiného členského státu EU, který je nejméně 45 dnů přede dnem voleb přihlášen k trvalému nebo přechodnému pobytu na území ČR.

Volič zároveň nemá omezenou svobodu z důvodu ochrany zdraví a omezenou svéprávnost k výkonu volebního práva. Při volbě je potřeba předložit průkaz totožnosti, tedy platný občanský průkaz, cestovní, diplomatický nebo služební pas České republiky.

Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu

Nemůžete v den voleb hlasovat v místě svého bydliště? Pak máte možnost si zažádat o voličský průkaz, díky kterému můžete hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území ČR. 

O voličský průkaz lze požádat ode dne vyhlášení voleb písemně nebo osobně s tím, že písemná žádost musí být doručena nejpozději 7 dnů přede dnem voleb (tj. týden před volbami v pátek v 16:00 hodin) nebo osobně nejpozději 2 dny přede dnem voleb (tj. ve středu do 16:00 hodin).

Žádost můžete poslat obecnímu úřadu v místě vašeho trvalého pobytu prostřednictvím datové schránky, podat ji tam osobně. Žádat můžete také v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Pardubicích, Opavě a Liberci na úřadě příslušné městské části nebo úřadě městského obvodu. Voliči zapsaní ve zvláštním seznamu voličů na zastupitelském úřadě musí požádat o voličský průkaz svůj zastupitelský úřad.

Jakmile se vám podaří voličský průkaz vyřídit, v den voleb s ním jen přijdete do vybrané volební místnosti a předložíte ho společně s průkazem totožnosti. Průkaz je potřeba odevzdat okrskové volební komisi.

Jak volit v zahraničí

České kandidáty je možné do Evropských voleb volit jen na území České republiky. Jsme přitom jen jednou z mála zemí (vedle třeba Slovenska, Irska a Malty), která svým občanům nedovoluje volit do Evropského parlamentu ze zahraničí. Ostatní země mají buď zavedenou možnost korespondenční či elektronické volby, nebo mohou volit na ambasádě v zahraničí.

Jedinou možností je požádat zastupitelský úřad v místě vašeho bydliště v zahraničí o zápis do seznamu voličů a pak následně požádat o vydání voličského průkazu. Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů je nutné podat nejpozději 40 dnů přede dnem voleb do 16 hodin. S žádostí musí volič doložit svoji totožnost, státní občanství ČR a bydliště v územním obvodu zastupitelského úřadu.

Jinak je ještě možnost si začít studovat politické strany v zahraničí, zaregistrovat se a volit pro europoslance za jiný členský stát. Volební právo v Lucembursku ale třeba získáte až po pěti letech pobytu.

Jak mohou volit cizinci

Stejně jako v zahraničí mají Češi stíženou volbu do europarlamentu, i cizinci pocházející z jiného členského státu EU si zde musí v případě zájmu o volby zažádat o zápis do seznamu voličů. Cizinci zde ale volit mohou. Jestliže už volil na českém území v minulých volbách do Evropského parlamentu, je automaticky v seznamu voličů zapsán. Raději si to ale ověřte u příslušného obecního úřadu.

Podmínkou je, aby volič cizinec měl občanství jiného členského státu EU, nejpozději ve druhý den voleb dosáhl 18 let, má na území ČR pobyt, a to nejpozději 45 dnů přede dnem voleb.

Jestliže tyto podmínky splňuje, pak potřebuje nejpozději 40 dnů přede dnem voleb požádat svůj obecní úřad o přenesení údajů do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, jestliže už třeba v minulosti hlasoval ve volbách do zastupitelstev obcí. Pokud zatím ještě nehlasoval, pak musí do 40 dnů přede dnem voleb požádat svůj obecní úřad o zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu. Vzor žádosti se nachází na stránkách ministerstva vnitra ČR.

Volební účast při volbách do Evropského parlamentu

Volby do Evropského parlamentu rozhodně netáhnou tolik jako třeba volby prezidentské nebo do Poslanecké sněmovny. V roce 2019 činila celorepubliková účast jen 28,72 procenta. O pět let dříve v roce 2014 to bylo pouhých 18,2 procenta. Patříme tak mezi země s nejnižší volební účastí. 

Celoevropsky činila volební účast v roce 2019 celkem 50,66 procenta a v roce 2014 celkem 42,61 procenta. Statistiky tak vylepšují státy jako Belgie s volební účastí 88,47 procenta, Dánsko 66,08 procenta nebo Německo s 61,38 procenty. V Belgii je ale volební účast povinná, což pak výsledná čísla zkresluje.

Video  Volodymyr Zelenskyj v Evropském parlamentu. (9.2.2023)  - EP
Video se připravuje ...

donypan ( 15. dubna 2024 19:53 )

Jestli si umím někohu představit na postu eurokomisaře,tak je to Kateřina Konečná.Je to plitička na rozdíl od pánů Zdec­hovský­ho.Ko­laji,­Nieder­maye­ra která ví o čem mluví.Ještě si dokážu představit v evropském parlamentu pana Zaorálka.

Uživatel_5766095 ( 15. dubna 2024 18:00 )

Dilema nevoličů, k čemu nám Evropský parlament?

Lenka Čechová ( 27. října 2023 18:52 )

No, trochu jste mi přetvořili příjmení - Čechová - ale budiž.
Já považuji za výraznější europoslankyni než jsou zde uvedení Kateřinu Konečnou. Moc bych si přála, aby pokračovala v EP i v dalším funkčním období.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa