Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Volby do Evropského parlamentu 2024: Kdy můžete volit v jiné zemi a jak mohou volit cizinci v ČR

Autor: Pavlína Zítková - 
26. února 2024
11:16

Letos v červnu uplyne pět let od posledních voleb do Evropského parlamentu a všichni občané Evropské unie si tak budou moci zvolit svých nových 705 europoslanců a europoslankyň. Termín nových eurovoleb je 7. a 8. červen 2024. Oproti volbám do Poslanecké sněmovny, Senátu nebo krajů ale mají tyto volby svá specifika. Třeba to, jak může Čech volit v zahraničí nebo jak mohou cizinci volit u nás.

Zajímavostí těchto voleb je, že podle smlouvy o fungování Evropské unie každý občan Unie mající bydliště v členském státě, jehož není státním příslušníkem, má právo volit a být volen ve volbách do Evropského parlamentu v členském státě, v němž má bydliště – a to za stejných podmínek jako státní příslušníci tohoto státu.

Volně přeloženo, pokud u nás žije občan Německa, může ve volbách do Evropského parlamentu v České republice volit, a dokonce i kandidovat. Podmínkou je splnění pravidel platných pro občany Česka. Stejně tak Češi při volbě v zahraničí mohou volit do Evropského parlamentu pouze místní kandidátku podle místních pravidel. Jaká ta pravidla jsou?

Jak volit v zahraničí

České kandidáty je možné do Evropských voleb volit jen na území České republiky. Jsme přitom jen jednou z mála zemí (vedle třeba Slovenska, Irska a Malty), která svým občanům nedovoluje volit do Evropského parlamentu ze zahraničí. Ostatní země mají buď zavedenou možnost korespondenční či elektronické volby, nebo mohou volit na ambasádě v zahraničí.

Jedinou možností je požádat zastupitelský úřad v místě vašeho bydliště v zahraničí o zápis do seznamu voličů a pak následně požádat o vydání voličského průkazu.

Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů je nutné podat nejpozději 40 dnů přede dnem voleb do 16 hodin. S žádostí musí volič doložit svoji totožnost, státní občanství ČR a bydliště v územním obvodu zastupitelského úřadu.

Jinak je ještě možnost si začít studovat politické strany v zahraničí, zaregistrovat se a volit pro europoslance za jiný členský stát. Volební právo v Lucembursku ale třeba získáte až po pěti letech pobytu. 

Pokud byste si přáli volit třeba na Slovensku, v takovém případě tam musíte mít trvalý pobyt a nejpozději 40 dní před konáním voleb se zapsat do volebního seznamu v obci vašeho trvalého bydliště.

Jak mohou volit cizinci

Stejně jako v zahraničí mají Češi stíženou volbu do europarlamentu, i cizinci pocházející z jiného členského státu EU si zde musí v případě zájmu o volby zažádat o zápis do seznamu voličů.

Cizinci zde ale volit mohou. Jestliže už volili na českém území v minulých volbách do Evropského parlamentu, jsou automaticky v seznamu voličů zapsáni. Raději si to ale ověřte u příslušného obecním úřadě.

Podmínkou je, aby volič cizinec měl občanství jiného členského státu EU, nejpozději ve druhý den voleb dosáhl 18 let, má na území ČR pobyt, a to nejpozději 45 dnů přede dnem voleb.

Jestliže tyto podmínky splňuje, potřebuje nejpozději 40 dnů přede dnem voleb požádat svůj obecní úřad o přenesení údajů do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, jestliže už třeba v minulosti hlasoval ve volbách do zastupitelstev obcí. Pokud zatím ještě nehlasoval, musí do 40 dnů přede dnem voleb požádat svůj obecní úřad o zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu. Vzor žádosti se nachází na stránkách ministerstva vnitra ČR.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa