Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Vohralíková s Mynářem o inauguraci Pavla: Obrazovky na Hradě, stovky hostů a společný oběd prezidentů

Aktualizováno -
23. února 2023
20:14
Autor: trm, Mii, ČTK - 
23. února 2023
10:39

O chystané inauguraci zvoleného prezidenta Petra Pavla na Pražském hradě jednala budoucí kancléřka Jana Vohralíková s šéfem kanceláře Miloše Zemana Vratislavem Mynářem a vedoucím Kanceláře Poslanecké sněmovny Martinem Plíškem. Všechny tři týmy se dohodly na zásadních otázkách, veřejnost bude moci inauguraci sledovat z velkoplošných obrazovek na Hradčanském náměstí a 3. nádvoří. Finalizovaný je i seznam hostů, kterých bude několik stovek.

„Definitivně jsme si odsouhlasili a předali seznamy hostů,“ řekl Plíšek na tiskové konferenci. Na konci tohoto týdne budou rozesílány pozvánky pro hosty do Vladislavského sálu i na další akce, které budou bezprostředně navazovat, uvedl.

Sdělil také, že areál Hradu bude veřejně přístupný lidem, kteří inauguraci budou moci sledovat na velkoplošných obrazovkách. U vstupu do areálu ale budou zachovány současné bezpečnostní kontroly.

„Už jsme dohodnutí na všech zásadních otázkách s tím, že naše týmy budou řešit nějaké detaily,“ podotkl Plíšek. 

Inauguraci bude předcházet společný oběd končícího a nastupujícího prezidenta s manželkami na Pražském hradě, doplnil hradní kancléř Vratislav Mynář. „Bude v jedné speciálně vybrané místnosti na Pražském hradě, prezident Miloš Zeman se zúčastní inaugurace, oběda, ale z číše vína se omluvil,“ řekl Mynář.

Video  Vohralíková, Mynář a Plíšek o inauguraci Pavla: Na čem se domluvili?  - ČTK
Video se připravuje ...

Společná schůze obou Parlamentních komor by měla trvat asi 50 minut, poté se hosté přesunou z Vladislavského do Španělského sálu, uvedla Vohralíková. „Budou zde doplnění ostatními hosty, mezitím pan prezident vyjde na balkon, kde pozdraví veřejnost, potom půjde k soše prezidenta (Tomáše Garrigua) Masaryka. Poté, co položí květinu, by se rád pozdravil s veřejností, která věřím, že bude lemovat cestu,“ uvedla.

Kancléři již dříve uvedli, že se počítá s účastí asi 800 hostů ve Vladislavském sále a na následnou číši vína ve Španělském sále by mohlo dorazit až 3000 lidí. Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ve středu na twitteru uvedla, že podepisuje 850 pozvánek. Součástí programu bude také v 18:00 děkovná bohoslužba Te Deum v katedrále sv. Víta. Podle Lidových novin veřejnost také uslyší 21 salv vystřelených na počest nové hlavy státu.

Zahraniční hosté na slavnostní akt podle budoucí kancléřky Vohralíkové nepřijedou, inaugurace je plánovaná jen pro tuzemské hosty.

Den před inaugurací se uskuteční generální zkouška za účasti předsedů obou komor Parlamentu. „Naše týmy budou všechno ladit ještě v týdnu od 6. března na místě, aby tato velká událost proběhla bez problémů, v pořádku a důstojně,“ řekl Plíšek. Dílčí technické zkoušky se budou podle Vohralíkové konat i příští týden.

Program zvoleného prezidenta Petra Pavla v den inaugurace:

  • 12:00-13:00 Společný oběd Petra Pavla a Miloše Zemana s manželkami
  • 14:00-14:50 Společná schůze komor Parlamentu, při níž Petr Pavel složí prezidentský slib
  • 14:55-15:05 Petr Pavel pozdraví občany z balkonu Pražského Hradu
  • 15:10-15:25 Položení květin u sochy T. G. Masaryka
  • 15:30-16:30 Číše vína s hosty inaugurace ve Španělském sále
  • 18:00-18:30 Te Deum a modlitba v kapli sv. Václava

valachia ( 24. února 2023 08:20 )

Ať nám Vohralíková vysvětlí vazby na dozimetra Hlubučka.

jajas ( 24. února 2023 07:46 )

Tak jestli si myslíš že ty ne...pak jseš vedle jako ta jedle!

Honza Poustka ( 23. února 2023 21:40 )

To zas jednou bude na hradě šaškárna.

erlslelka ( 23. února 2023 21:18 )

Tak ať vám všem vyjde počasí.

erlslelka ( 23. února 2023 21:17 )

Já poslouchám Kalouska až večer bude film s Firthem.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa