Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Nerudová „sníží důchody“, Pavel v zajetí lobbistů i „převálcovaný“ Babiš: Volební dezinformace udeřily

Autor: Markéta Mikešová, swp - 
8. ledna 2023
05:00

Prezidentské volby jsou za dveřmi a to znamená, že v plném proudu je i šíření dezinformací, které se týkají jednak průběhu voleb jako takových a jednak samotných kandidátů. Nejčastěji se dezinformátoři zaměřují na dva hlavní favority Petra Pavla a Danuši Nerudovou, třetí člen vedoucí party, Andrej Babiš, zatím zůstává převážně ušetřen. „Některá z těchto tvrzení jsou opravdovými stálicemi české dezinformační scény,“ konstatuje ministerstvo vnitra. Co se šíří a proč jsou to nesmysly?

Dusno začalo být na českých sociálních sítích už loni na podzim, když ještě ani nebylo jasno, kdo všechno do finálového výběru kandidátů postoupí. Například se šířil příspěvek, podle kterého má předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský připravenou novelu zákona o volbě prezidenta republiky, která by zájemcům o Hrad umožnila uzavírání předvolebních koalic. Vítězná koalice by si pak v tajném hlasování zvolila ze svého středu jednu osobu, která by se stala prezidentem Česka.

Žádná pasáž z příspěvku nebyla pravdivá a ani nemůže být. Ústavní soudci, natož jejich předseda, nemají pravomoc navrhovat zákony. Soudy v Česku vykonávají moc soudní, vláda moc výkonnou, moc zákonodárná náleží jen Parlamentu, tedy Poslanecké sněmovně a Senátu. A ani jedna komora žádnou novelu tohoto zákona v poslední době nenavrhovala ani neprojednávala, naposledy k novelizaci došlo v roce 2019 a týkala se jen členů volebních komisí.

„Osočování státních či jiných institucí z údajné snahy zmanipulovat či dokonce zfalšovat výsledky voleb se stalo již tradičním doplněním každých voleb. Různí aktéři takto cíleně podkopávají důvěru občanů ve stát a jeho demokratické instituce,“ uvádí Centrum proti hybridním hrozbám ministerstva vnitra. Podle něj mezi tyto snahy spadají i falešné zprávy o tom, že někdo poškozuje pečeti na volebních urnách či že jsou hlasy vyhazovány.

(Ne)vlastenecký kandidát

V současné době zesílily především příspěvky o vedoucích kandidátech prezidentských voleb. Ovšem jen dvou – expremiér Andrej Babiš se v nich převážně nevyskytuje, nebo je vykreslován v pozitivním světle. Největší podporu dezinformační scény má kandidát SPD Jaroslav Bašta, který je popisován jako jediný autentický vlastenec a Babiše co do zájmu válcuje.

Podle expertů to ale s jeho vlastenectvím není tak horké. „Kandidát na prezidenta a poslanec SPD Jaroslav Bašta dlouhodobě a systematicky napomáhá šíření ruského vlivu v České republice, a to například popíráním viny Ruska na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích nebo šířením prokremelských dezinformací na dezinformačních webech,“ hodnotí nevládní organizace Evropské hodnoty a přidává příklad.

„Poskytl rozhovor ruské státní agentuře RIA Novosti, která spadá pod Rusko dnes. V něm přirovnal Evropskou unii k nepovedené kopii Sovětského svazu. RIA Novosti je ruský propagandistický kanál a Bašta jako poslanec ji poskytnutím rozhovoru pomohl legitimizovat,“ upozorňují experti.

Dráždí hlavně ekonomické otázky

Danuše Nerudová a Petr Pavel jsou pak v dezinformačních příspěvcích doslova zosobněním zla. O Nerudové se například šíří po sociálních sítích zpráva, že pokud bude zvolena „důchody všem klesnou o tisíce korun“ a lidé se „budou muset začít hrabat v popelnicích“.

Dezinformátoři vycházejí z toho, že Nerudová byla za působení exministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody. Tato komise se skutečně důchodovým systémem zabývala, protože důchodová reforma v Česku je nevyhnutelná a v programovém hlášení ji měla už Babišova vláda. Ovšem reforma automaticky neznamená, že důchody se budou snižovat. Jen je třeba změnit strukturu, jak se financují, a naopak z dlouhodobého hlediska budou klesat, pokud se nic nezmění, což je fakt, na který upozorňuje Nerudová.

Z původního návrhu komise mimochodem vzešla novinka, která platí od nového roku, kdy ženy k důchodu začaly dostávat tzv. výchovné, tudíž jejich důchody se zvýšily ještě nad rámec zákonné valorizace.

Nejdůležitější ale je, jak už bylo zmíněno, že zákony a novely má právo navrhovat jen Parlament, tudíž Nerudová by si z pozice prezidentky nemohla prosadit snížení/zvýšení důchodů, ani kdyby chtěla. Mohla by zákon maximálně vetovat, ale i veto může Parlament přehlasovat.

Další dezinformace, která se o Nerudové šíří, je například, že za ní stojí nejmenovaná „zájmová skupina“. Tomu, koho má bývalá rektorka kolem sebe, jsme se podrobně věnovali v tomto textu.

Video  Škraloup z minulosti Danuše Nerudové  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Je jí od dezinformátorů také dáváno do úst, že podporuje zavedení školného, což sama odmítla v superderbatě Blesku. „V tuto chvíli jsem proti zavedení školného, protože ten systém má celou řadu nedostatků,“ uvedla. A nechybí na dezinformačních webech ani narážky na jejího manžela, který má vlastnit exekutorskou agenturu, ovšem to také není pravda, její manžel Neruda a potenciální první gentleman vlastní podíl v advokátní kanceláři.

Americká lobby i skrytá minulost

U Petra Pavla to v dezinformačních příspěvcích není tolik o jeho názorech, jako o jeho osobě jako takové. Opět nechybí texty o tom, že je ovládán „zájmovou skupinou“, tentokrát lobbisty z Ameriky zosobněnými postavou bývalého diplomata Petra Koláře. Ten působí v americké advokátní kanceláři Squire Patton Boggs, kde má na starosti poradenství v oblasti mezinárodních otázek a příspěvky vyslovují přesvědčení, Kolář bude přes Pavla tlačit nedefinované americké zájmy.

Kolář se skutečně v okolí Pavla vyskytuje, ale prezidentský kandidát odmítl, že by bývalý diplomat měl na jeho působení zásadní vliv. „Lidé mají rádi spiklenecké teorie. Petr Kolář je člověk, který má bezesporu velkou odbornou zkušenost v diplomacii a v politice. Pohybuje se v tomto prostředí vlastně celý život, takže je pro mě rozhodně cenou zásobárnou zkušeností a rad. Na druhou stranu je to také člověk, který je velice svobodomyslný a rád funguje jako solitér. A já to naprosto respektuji, proto taky jsme se domluvili na tom, že nebude součástí týmu, ale že bude přispívat radou tam, kde ji budeme chtít,“ vysvětloval Pavel v superdebatě Blesku a dodal, že v případě jeho zvolení by Kolář na Hradě neměl pozici placeného poradce, pouze „velmi externího“. 

Video  Škraloup z minulosti Petra Pavla  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Koloritem je také připomínání Pavlovy minulosti za minulého režimu, kde řada příspěvků trvá na tom, že generál o reálné podstatě svého zpravodajského studia lže. Kde leží pravda, budou muset zpětně vyhodnotit až historici a ti nemají jednotný názor. Pavel nicméně trvá na tom, že v jeho předrevolučním působení nebyly žádné nekalé úmysly. „Zpravodajská zpráva neboli vojenské zpravodajství je složka, kterou mají všechny státy na světě (…) Já jsem do té školy nastoupil s tím, že po třech letech se chci stát vojenským diplomatem, to byla moje preference. To, že jsem se v rámci té školy seznamoval i s agenturní přípravou, to prostě byl obsah studia,“ uvedl Pavel opět v superdebatě Blesku.

Nejčastější metody dezinformátorů

Podle Centra proti hybridním hrozbám jsou některá témata stálicemi dezinformační scény a je možné, že se budou vyskytovat znovu, například údajná podpora od miliardáře George Sorose. Problém je ale obsáhlejší. „Prezidentské volby nejsou zdaleka jen o konkrétních kandidátech a o tom, co reprezentují. Je potřeba dávat si pozor na dezinformace a manipulativní tvrzení o kandidátech, ale vnímat i nastolování jednotlivých témat, která jsou součástí celospolečenské diskuze,“ upozorňuje pracoviště ministerstva vnitra.

Podle něj mezi klasické metody dezinformátorů patří nálepkování, přirovnávání, hanlivé označování a skandalizace kandidátů či užívání citově zabarvených slov nebo vulgarismů. „Kvazi-média ve své tvorbě zpravidla upřednostňují (myšleno systematicky kritizují) ty kandidáty, kteří neodpovídají jejich světonázoru či jsou s ním v kontrastu,“ popisuje centrum.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Video  Superdebata Blesku kandidátů na prezidenta 2023  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Robbert ( 9. ledna 2023 14:11 )

Nerudova u Moravce prohlásila, že stát nemá na důchody a bude je muset podle tohoto upravit a to i přesto, že jsou nízké. Stát podle ní nemá na zvýšení prostředky.

Takže byť prezident nemá možnost důchody ovlivnit, je třeba brát v úvahu to, co kandidát řekne. Takže se slovy dezinformace bych byl opatrnější.

bizon_pepa ( 9. ledna 2023 04:59 )

Tak Danuše sníží důchody a stredula ji za to bude podporovat. Ze by příprava na nějakou trafiku nebo přikrytí průšvihu, který by mohl vypnout.

milan59 ( 9. ledna 2023 00:55 )

Hahaha zajímavé,že se našli jen spisy na Babiše a ostatní byly SKARTOVANÉ !!

milan59 ( 9. ledna 2023 00:50 )

Hm tak proč dává svůj plat na charitu,loni dal 221 200 Kč hrubého.A kolik dává/dali jiní politici? Ani káču

Uživatel_5167781 ( 9. ledna 2023 00:06 )

Tohle je fakt hustý. Pokud bude zvolen Pavel, tak bude celý demokratický svět valit oči a bude to velká ostuda nás všech. - Generál ve výslužbě Andor Šándor studoval v osmdesátých letech 20. století stejnou školu pro komunistické vojenské špiony jako Petr Pavel. Na rozdíl od něho však své začátky ve vojenské rozvědce popsal poměrně věcně. Vzpomínky Andora Šándora dokládají, že výroky Petra Pavla o údajné škole pro „výsadkáře průzkumníky“ či budoucí diplomaty se nezakládají na pravdě. Jednalo se výhradně o přípravu operativních pracovníků vojenské rozvědky. Pro kontext je nutné uvést, že Zpravodajská správa Generálního štábu (ZS GŠ), jak zněl název komunistické vojenské rozvědky, byla vytvořena podle sovětského vzoru jako menší sestra Hlavní správy rozvědky, známé pod zkratkou GRU, jíž byla fakticky podřízena.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa