
Nerudová „sníží důchody“, Pavel v zajetí lobbistů i „převálcovaný“ Babiš: Volební dezinformace udeřily

Prezidentské volby jsou za dveřmi a to znamená, že v plném proudu je i šíření dezinformací, které se týkají jednak průběhu voleb jako takových a jednak samotných kandidátů. Nejčastěji se dezinformátoři zaměřují na dva hlavní favority Petra Pavla a Danuši Nerudovou, třetí člen vedoucí party, Andrej Babiš, zatím zůstává převážně ušetřen. „Některá z těchto tvrzení jsou opravdovými stálicemi české dezinformační scény,“ konstatuje ministerstvo vnitra. Co se šíří a proč jsou to nesmysly?
Dusno začalo být na českých sociálních sítích už loni na podzim, když ještě ani nebylo jasno, kdo všechno do finálového výběru kandidátů postoupí. Například se šířil příspěvek, podle kterého má předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský připravenou novelu zákona o volbě prezidenta republiky, která by zájemcům o Hrad umožnila uzavírání předvolebních koalic. Vítězná koalice by si pak v tajném hlasování zvolila ze svého středu jednu osobu, která by se stala prezidentem Česka.
Žádná pasáž z příspěvku nebyla pravdivá a ani nemůže být. Ústavní soudci, natož jejich předseda, nemají pravomoc navrhovat zákony. Soudy v Česku vykonávají moc soudní, vláda moc výkonnou, moc zákonodárná náleží jen Parlamentu, tedy Poslanecké sněmovně a Senátu. A ani jedna komora žádnou novelu tohoto zákona v poslední době nenavrhovala ani neprojednávala, naposledy k novelizaci došlo v roce 2019 a týkala se jen členů volebních komisí.
„Osočování státních či jiných institucí z údajné snahy zmanipulovat či dokonce zfalšovat výsledky voleb se stalo již tradičním doplněním každých voleb. Různí aktéři takto cíleně podkopávají důvěru občanů ve stát a jeho demokratické instituce,“ uvádí Centrum proti hybridním hrozbám ministerstva vnitra. Podle něj mezi tyto snahy spadají i falešné zprávy o tom, že někdo poškozuje pečeti na volebních urnách či že jsou hlasy vyhazovány.
(Ne)vlastenecký kandidát
V současné době zesílily především příspěvky o vedoucích kandidátech prezidentských voleb. Ovšem jen dvou – expremiér Andrej Babiš se v nich převážně nevyskytuje, nebo je vykreslován v pozitivním světle. Největší podporu dezinformační scény má kandidát SPD Jaroslav Bašta, který je popisován jako jediný autentický vlastenec a Babiše co do zájmu válcuje.
Podle expertů to ale s jeho vlastenectvím není tak horké. „Kandidát na prezidenta a poslanec SPD Jaroslav Bašta dlouhodobě a systematicky napomáhá šíření ruského vlivu v České republice, a to například popíráním viny Ruska na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích nebo šířením prokremelských dezinformací na dezinformačních webech,“ hodnotí nevládní organizace Evropské hodnoty a přidává příklad.
„Poskytl rozhovor ruské státní agentuře RIA Novosti, která spadá pod Rusko dnes. V něm přirovnal Evropskou unii k nepovedené kopii Sovětského svazu. RIA Novosti je ruský propagandistický kanál a Bašta jako poslanec ji poskytnutím rozhovoru pomohl legitimizovat,“ upozorňují experti.
Dráždí hlavně ekonomické otázky
Danuše Nerudová a Petr Pavel jsou pak v dezinformačních příspěvcích doslova zosobněním zla. O Nerudové se například šíří po sociálních sítích zpráva, že pokud bude zvolena „důchody všem klesnou o tisíce korun“ a lidé se „budou muset začít hrabat v popelnicích“.
Dezinformátoři vycházejí z toho, že Nerudová byla za působení exministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody. Tato komise se skutečně důchodovým systémem zabývala, protože důchodová reforma v Česku je nevyhnutelná a v programovém hlášení ji měla už Babišova vláda. Ovšem reforma automaticky neznamená, že důchody se budou snižovat. Jen je třeba změnit strukturu, jak se financují, a naopak z dlouhodobého hlediska budou klesat, pokud se nic nezmění, což je fakt, na který upozorňuje Nerudová.
Z původního návrhu komise mimochodem vzešla novinka, která platí od nového roku, kdy ženy k důchodu začaly dostávat tzv. výchovné, tudíž jejich důchody se zvýšily ještě nad rámec zákonné valorizace.
Nejdůležitější ale je, jak už bylo zmíněno, že zákony a novely má právo navrhovat jen Parlament, tudíž Nerudová by si z pozice prezidentky nemohla prosadit snížení/zvýšení důchodů, ani kdyby chtěla. Mohla by zákon maximálně vetovat, ale i veto může Parlament přehlasovat.
Další dezinformace, která se o Nerudové šíří, je například, že za ní stojí nejmenovaná „zájmová skupina“. Tomu, koho má bývalá rektorka kolem sebe, jsme se podrobně věnovali v tomto textu.
Je jí od dezinformátorů také dáváno do úst, že podporuje zavedení školného, což sama odmítla v superderbatě Blesku. „V tuto chvíli jsem proti zavedení školného, protože ten systém má celou řadu nedostatků,“ uvedla. A nechybí na dezinformačních webech ani narážky na jejího manžela, který má vlastnit exekutorskou agenturu, ovšem to také není pravda, její manžel Neruda a potenciální první gentleman vlastní podíl v advokátní kanceláři.
Americká lobby i skrytá minulost
U Petra Pavla to v dezinformačních příspěvcích není tolik o jeho názorech, jako o jeho osobě jako takové. Opět nechybí texty o tom, že je ovládán „zájmovou skupinou“, tentokrát lobbisty z Ameriky zosobněnými postavou bývalého diplomata Petra Koláře. Ten působí v americké advokátní kanceláři Squire Patton Boggs, kde má na starosti poradenství v oblasti mezinárodních otázek a příspěvky vyslovují přesvědčení, Kolář bude přes Pavla tlačit nedefinované americké zájmy.
Kolář se skutečně v okolí Pavla vyskytuje, ale prezidentský kandidát odmítl, že by bývalý diplomat měl na jeho působení zásadní vliv. „Lidé mají rádi spiklenecké teorie. Petr Kolář je člověk, který má bezesporu velkou odbornou zkušenost v diplomacii a v politice. Pohybuje se v tomto prostředí vlastně celý život, takže je pro mě rozhodně cenou zásobárnou zkušeností a rad. Na druhou stranu je to také člověk, který je velice svobodomyslný a rád funguje jako solitér. A já to naprosto respektuji, proto taky jsme se domluvili na tom, že nebude součástí týmu, ale že bude přispívat radou tam, kde ji budeme chtít,“ vysvětloval Pavel v superdebatě Blesku a dodal, že v případě jeho zvolení by Kolář na Hradě neměl pozici placeného poradce, pouze „velmi externího“.
Koloritem je také připomínání Pavlovy minulosti za minulého režimu, kde řada příspěvků trvá na tom, že generál o reálné podstatě svého zpravodajského studia lže. Kde leží pravda, budou muset zpětně vyhodnotit až historici a ti nemají jednotný názor. Pavel nicméně trvá na tom, že v jeho předrevolučním působení nebyly žádné nekalé úmysly. „Zpravodajská zpráva neboli vojenské zpravodajství je složka, kterou mají všechny státy na světě (…) Já jsem do té školy nastoupil s tím, že po třech letech se chci stát vojenským diplomatem, to byla moje preference. To, že jsem se v rámci té školy seznamoval i s agenturní přípravou, to prostě byl obsah studia,“ uvedl Pavel opět v superdebatě Blesku.
Nejčastější metody dezinformátorů
Podle Centra proti hybridním hrozbám jsou některá témata stálicemi dezinformační scény a je možné, že se budou vyskytovat znovu, například údajná podpora od miliardáře George Sorose. Problém je ale obsáhlejší. „Prezidentské volby nejsou zdaleka jen o konkrétních kandidátech a o tom, co reprezentují. Je potřeba dávat si pozor na dezinformace a manipulativní tvrzení o kandidátech, ale vnímat i nastolování jednotlivých témat, která jsou součástí celospolečenské diskuze,“ upozorňuje pracoviště ministerstva vnitra.
Podle něj mezi klasické metody dezinformátorů patří nálepkování, přirovnávání, hanlivé označování a skandalizace kandidátů či užívání citově zabarvených slov nebo vulgarismů. „Kvazi-média ve své tvorbě zpravidla upřednostňují (myšleno systematicky kritizují) ty kandidáty, kteří neodpovídají jejich světonázoru či jsou s ním v kontrastu,“ popisuje centrum.
"Nerudová sníží důchody" - ona kandiduje do vlády?
Babišovy hnojomety jedou na plné obrátky.