Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Danuše Nerudová: Profil a program prezidentské kandidátky

Autor: simao, swp, urw - 
9. ledna 2023
14:35

Ekonomka a profesorka Danuše Nerudová oznámila kandidaturu v prezidentských volbách 2023. Zkušenosti s řízením velké instituce má i jako rektorka Mendelovy univerzity v Brně. V roce 2018 se stala rovněž předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody. Rozhodla se vydat směrem sběru podpisů občanů, kterých nasbírala 80 tisíc.

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová

Narozena 4. ledna 1979, Brno
Manžel Robert Neruda
Povolání Ekonomka
Studium Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Provozně ekonomická fakulta (2002), dokončené doktorské studium (2005)
Pracovní zkušenosti Akademická pracovnice. Na univerzitě působila jako vedoucí Ústavu účetnictví a daní, proděkanka, prorektorka i rektorka

Danuše Nerudová jako česká verze slovenské prezidentky Zuzany Čaputové? Její prezidentská kandidatura visela ve vzduchu delší dobu.

Danuše Nerudová v říjnu oznámila, že shromáždila se svým týmem přes 80 000 podpisů občanů. Pro kandidaturu musí být platných 50 000 podpisů, Nerudová předpokládá, že bude nutné vyřadit přibližně 20 procent z nich kvůli chybě nebo nečitelnosti. 

„Za tímhle číslem se skrývá neuvěřitelné množství práce všech dobrovolníků a podporovatelů, kterým bych chtěla ze srdce poděkovat. Moc si vážím každého jednoho podpisu a je to pro mě obrovský závazek,“ uvedla Nerudová. „Hodí se dodat, že jsem odmítla také několik nabídek na dodání podpisů 'pay-per-signature', nikdo tedy nedostal za svůj podpis zaplaceno,“ uvedla Nerudová.

Video  Vzkaz voličům Danuše Nerudové  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Rozhovor s Danuší Nerudovou pro Blesk

Blesku na téma svojí kandidatury poskytla obsáhlý rozhovor. 

Oznámila jste kandidaturu na Hrad. Myslíte si, že jsou Češi připraveni na prezidentku?

„Z průzkumů vím, že 80 % Čechů si ženu prezidentku umí představit. Prospěla by nám hlava státu, která má empatii, umí přivést lidi k jednacímu stolu a nechat ego za dveřmi.“

Jste akademička, bývalá rektorka a ekonomka. Nebojíte se, že vás voliči nebudou vnímat jako lidovou kandidátku?

Moje představa je spíš civilní než lidová. Většinu volného času trávím na Vysočině, je to kraj mého srdce. Jsem člověk, který má hodně blízko k vesnici a přírodě a nedokážu bez toho žít. Nejšťastnější jsem s rodinou, dětmi, v lese a na rybách.“

ZBYTEK ROZHOVORU ČTĚTE ZDE:

Program Danuše Nerudové pro prezidentské volby 2023

S jakým programem by Nerudová do boje o Hrad mohla jít? Její profesní působení a zaměření naznačuje, že by se mohla obracet i ke směrem ekonomickým otázkám a potřebám občanů ČR. Řadu postřehů je možné vypozorovat i z twitterového účtu Danuše Nerudové.

Ekonomika

Odbornice na oblast daní míní, že zrušení superhrubé mzdy byla chyba. „Skutečně nás čeká nelehké období. Z mého pohledu je pro společnost v tuto chvíli největší problém růst cen energií,“ varovala Danuše Nerudová v pořadu Reflexu Prostor X.

Během pandemie koronaviru Nerudová kritizovala pro změnu omezení, která Babišova vláda připravila pro malé a střední podniky a služby. Zatímco menší provozovatelé museli zavřít, velkých řetězců se to netýkalo.

„Osobně vnímám jako nespravedlivé to, že mohly být otevřeny velké obchody nadnárodních řetězců, které prodávaly veškerý sortiment zboží a nemohly být otevřené malé obchody, které prodávaly tentýž sortiment,“ uvedla v listopadu 2020 v pořadu Epicentrum a důraz kladla právě na podporu malých a středních podniků a živnostníků.

Státní správa

Danuše Nerudová opakovaně klade důraz na efektivnější státní správu a odstraňování chyb při nesystematickém řízení státu. „Úřady mají sloužit občanům. Místo toho zbytečně žerou náš čas i peníze. Změny, které pomohou v první řadě lidem, jim i vrátí důvěru ve státní správu samotnou,“ věří.

Důchody

Coby předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody kladla Nerudová opakovaně důraz na nutnost důchodové reformy. Komise se během svých jednání shodla na třech základních principech, které by měly být sledovány a měly patři mezi základní cíle penzijní reformy - udržitelnost, spravedlnost a srozumitelnost.

„Občané nemají důležité informace, neví, jaký budou mít důchod v průběhu jejich výdělečné kariéry,“ avizovala dříve Nerudová při tiskovce na MPSV. „Občané důchodovému systému nedůvěřují, snadno podléhají dezinformacím a mají velmi nízké úspory na stáří,“ varovala v prosinci 2020. Upozorňovala také na to, že počet starobních důchodců dále poroste a vrcholu se dosáhne někdy kolem roku 2060.

Vzdělávání

Profesorka Nerudová s ohledem na své zaměření logicky tíhne k akademické půdě a oblasti vzdělávání. Našemu školství dle ní chybí lepší práce s talenty a také peníze. „Talenty plýtváme, protože je neumíme podpořit. Penězi šetříme, protože nebereme školství jako investici. Vedeme k průměrnosti, ale nefinancujeme ani jako v průměrné zemi OECD,“ postěžovala si na sociální síti v prosinci 2021.

Video  Nerudová: Zeman je prezidentem svých kamarádů na Hradě. Vláda jedná nedostatečně  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

20 otázek Blesku pro Danuši Nerudovou

Blesk si pro prezidentské kandidáty připravil anketu s 20 otázkami. Danuše Nerudová se tak stejně jako pět dalších nejvážnějších kandidátů zpovídala z toho, jak by vedla úřad prezidenta:

Jmenovala byste premiérem/premiérkou automaticky šéfa/šéfku vítězné strany?

„Sestavením vlády bych v prvním pokusu pověřila vítěze vloeb. Pokud by odmítl, nebo neuspěl, tak bych následně sestavením pověřila toho, kdo by měl největší šanci získat důvěru Sněmovny k sestavení stabilní a demokratické vlády. Ctila bych demokratický proces voleb a Ústavu neohýbala podle svých sympatií ke zvoleným kandidátům.”

Budete část svého prezidentského platu věnovat na charitativní účely?

„Ano. Celý život s manželem podporujeme ty, kteří to potřebují, a v prezidentském úřadu by to nebylo jinak.”

Povýšíte plukovníka Koudelku do generálské funkce?

„Ano, povýšila bych pana Koudelku. Je pro mě už roky generálem. Navíc bych osobně ráda ocenila práci celé BIS a navštívila jejich sídlo, kde bych poděkovala za jejich dlouholetou velmi kvalitní práci. Za absolutně nejlepší poděkování považuji to, že budu brát zprávy BIS vážně a postupovat vždy tak, abych chránila naši bezpečnost, svobodu a dmokracii”

Všechny odpovědi Danuše Nerudové i dalších kandidátů čtěte ZDE:

Video  Den s Danuší Nerudovou  - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

Předvolební preference Danuše Nerudové

Nejnovější průzkum volebních preferencí od agentury Median ukázal Danuši Nerudovou jako favoritku prezidentksé volby.

Sázkové kurzy na výhru Danuše Nerudové v prezidentských volbách 2023

Jako největší favoritku prezidentských voleb 2023 vidí Danuši Nerudovou i sázkové kanceláře. 

Její šance přitom od léta dlouhodobě rostou.
 

Životopis prof. Ing. Danuše Nerudové, Ph. D.

Danuše Nerudová se narodila 4. ledna 1979 v Brně. Vystudovala obor Hospodářská politika a správa na PEF (Provozně ekonomická fakulta) Mendelovy univerzity s titulem Ing., v roce 2005 následně dokončila doktorské studiu s titulem Ph. D. V roce 2007 nastoupila do čela Ústavu účetnictví a daní PEF MENDELU.

Profesorkou v oboru Finance je Danuše Nerudová od roku 2017. Jako expertka na oblast daní se zapojila i do mezinárodního výzkumného projektu FairTax H2020, financovaného z EU, jehož cílem je poskytnout politickým činitelům na evropské úrovni vodítko, jak udržitelné a spravedlivé je současné zdanění a jakým směrem by se mělo dále vyvíjet.

Během pandemie covid-19 se stala členkou řídícího výboru občanského uskupení KoroNERV-20, složeného z expertů na řadu oblastí. Je také autorkou několika knih včetně posledního počinu Máme na víc, vydaného v roce 2021. 

Působení na MENDELU

Jméno Danuše Nerudové je tak spojeno především s Mendelovou univerzitou. V letech 2009 až 2014 byla proděkankou fakulty PEF, později prorektorkou. V roce 2018 byla zvolena rektorkou MENDELU. Předchůdcem Nerudové ve funkci byl biolog, genetik a profesor Ladislav Havel.

„Já vím, že žena ve vedení může být výhodou. Jednání se v přítomnosti ženy vedou úplně jinak. Hrany se snáz otupí. Žena je empatičtější a nemá tak silné ego jako muž,“ uvedla v minulosti pro magazín vysokých škol.

Kandidovat do čela MENDELU znovu odmítla. „Když jsem šla do funkce rektorky, brala jsem to jako čtyřletý projekt a kolegům jsem to řekla. Měli jsme vytyčené nemalé cíle, které se z většiny podařilo splnit,“ řekla v listopadu 2021 pro E15.cz. Rektorkou byla do konce ledna 2022, na MENDELU zůstala jako profesorka a garantka klíčových studijních programů.

Video  Škraloup z minulosti Danuše Nerudové  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...
 

Manžel Danuše Nerudové prvním gentlemanem?

Danuše Nerudová je vdaná, jejím manželem je právník Robert Neruda. Mají dva syny - staršího Filipa a mladšího Daniela.

Advokát Neruda, absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a spolumajitel kanceláře Havel & Partners, je někdejším pracovníkem a prvním místopředsedou ÚHOS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže). A také autorem několika odborných knih. V komunálních volbách 2018 v obci Kuřim v okrese Brno - venkov kandidoval ze 12. místa za Kuřimáci.cz, sdružení pro Kuřim.

Nerudová s manželem žijí v obci Telecí na Svitavsku. Zrekonstruovali tam objekt bývalé fary.

Video  Kandidáti na prezidenta: Danuše Nerudová  - Videohub
Video se připravuje ...
Video  Prostor X: Rozhovor s Danuší Nerudovou  - Videohub
Video se připravuje ...
Video  Danuše Nerudová rozhovor  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa