Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Stížnost Rohanové dorazila k soudu: O boj o Hrad přišla kvůli předčasně podané kandidátní listině

Aktualizováno -
28. prosince 2022
16:10
Autor: ČTK, swp - 
28. prosince 2022
15:43

Z prezidentských voleb vyloučená Denisa Rohanová podala stížnost u Ústavního soudu. Žádá v ní o odklad voleb a vykonatelnosti usnesení Nejvyššího správního soudu (NSS), řekla Rohanová ČTK. NSS rozhodl, že se Rohanová nemůže jako kandidátka účastnit prezidentských voleb a že ministerstvo vnitra, které ji zaregistrovalo jako kandidátku, nemělo brát její kandidátní listinu vůbec v potaz. Mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi dnes ČTK informovala o obdržení stížnosti Rohanové.

Rohanová ČTK řekla, že ve stížnosti napadá rozhodnutí NSS a žádá o odklad voleb a vykonatelnosti usnesení NSS. „Vadí mi jedna podstatná věc, a to je to, že zákon tady byl nahrazen výkladem,“ řekla k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Poznamenala, že i podle usnesení NSS neporušila žádný paragraf ústavy nebo volebního zákona.

Problém u Rohanové spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, kterým skončil mandát loni. V té době však ještě nebyly prezidentské volby vyhlášené. Zákon sice takový postup výslovně nezapovídá, přesto však podle soudu není možný. „Shodli jsme se na tom, že nelze podávat kandidátní listiny dříve, než je konkrétní volba prezidenta republiky řádně vyhlášena předsedou Senátu,“ řekl soudce NSS Tomáš Langášek.

„Končící poslanci či senátoři nemohou uspět s pokusem natáhnout svůj politický vliv a uplatnit svá oprávnění spojená s mandátem daleko za jeho konec. To by bylo v příkrém rozporu s ústavním principem vlády na vymezený čas,“ uvedl Langášek. Jde podle něj o natolik samozřejmou věc, že ji není třeba výslovně zmiňovat v právní úpravě. Vnitro nemělo kandidátní listinu Rohanové brát v potaz, natož pak ji registrovat. Soud se kandidaturou Rohanové zabýval na základě podnětu podaného skupinou senátorů, kteří podpořili Marka Hilšera.

Rohanové je 47 let a od roku 2017 je prezidentkou spolku Česká asociace povinných. Pomáhá lidem v dluzích a exekucích. Prvního kola prezidentské volby, které se uskuteční 13. a 14. ledna, se zúčastní devět kandidátů. Vítěz voleb nahradí dosluhujícího Miloše Zemana.

Video  Soud rozhodl o kandidátech: Diviš může bojovat o Hrad, Janeček a Rohanová mají smůlu.  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jajas ( 29. prosince 2022 09:56 )

Jasně, to je logické....dlužím prachy, musím si je tedy nějak vydělat....budu prezidentkou...i to je řešení!

jajas ( 29. prosince 2022 09:55 )

Podle mne tady pochybily dva subjekty. Paní Rohanové si třeba zajistila hlasy, dnes již bývalých členů sněmovny, ale především podala svou žádost ještě dříve, než byly volby vyhlášeny.
"Zákon sice takový postup výslovně nezapovídá, přesto však podle soudu není možný. „Shodli jsme se na tom, že nelze podávat kandidátní listiny dříve, než je konkrétní volba prezidenta republiky řádně vyhlášena předsedou Senátu,“ řekl soudce NSS Tomáš Langášek." A tady, podle mne,pochybilo i "slavné ministerstvo vnitra v čele s úžasným ministrem Rakušanem...ano opět ten pán", kdy ministerstvo vnitra, které ji zaregistrovalo jako kandidátku, nemělo brát její kandidátní listinu vůbec v potaz." Takže celé to divadélko podle mne způsobil opět Rakušan a jeho parta, že její žádost přijali....a dali jí tak naději v kandidatuře pokračovat.

Jiří Zvěřina ( 28. prosince 2022 22:59 )

Nikdo nemohl předpokládat, že i takový typ člověka bude chtít kandidovat na prezi­denta/­prezi­dentku­...

Jiří Zvěřina ( 28. prosince 2022 22:58 )

Ten musí být kandidátem těch mladých, kteří ještě nemají volební právo...

rezacek ( 28. prosince 2022 21:41 )

Je hloupá. Takhle mohla vycouvat se ctí. Svou stížností jen ukazuje, jak jí na tom moc a moc záleží. Tak takovouhle prezidentku bych fakt nechtěl. I kdyby nakrásně u toho soudu vyhrála, stejně skončí jako předposlední v hvězdné pěchotě - po ní bude už samozřejmě jen Zima a těsně před ní už jen Bašta.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa