Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Pavel Fischer: Profil a program prezidentského kandidáta

Autor: simao, ČTK, swp, urw - 
5. ledna 2023
11:38

Senátor Pavel Fischer je dalším z kandidátů na prezidenta v prezidentských volbách 2023. Je jedním z trojice, kterou podporuje koalice Spolu. 3. listopadu podal kandidátní listinu, podepsalo mu ji 54 poslanců a senátorů. Bronzový muž posledního přímého prezidentského klání, který překvapil 3. příčkou za Milošem Zeman a Jiřím Drahošem, vyrazil do boje s heslem "Česká republika na prvním místě".

Prezidentský kandidát Pavel Fischer

Narozen: 26. srpna 1965, Praha
Manželka: Klára Fischerová
Povolání: Politik, senátor, diplomat
Studium: Filozofická fakulta UK, obor čeština - francouzština, Ecole Nationale d'Administration v Paříži - veřejná správa
Pracovní zkušenosti: Kancelář prezidenta republiky - zástupce mluvčího, poté ředitel politického odboru za Václava Havla. Velvyslanec ve Francii a Monaku (2003 - 2010), ředitel STEM (2015 - 2017)
Politické zkušenosti: Kandidát ve 2. přímých volbách prezidenta, senátor zvolený jako nezávislý

Prezidentské volby 2018 byly pro Pavla Fischera vstupenkou na politickou scénu - v první kole sice zůstal daleko za postupujícími Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem, přesto ho mohlo hřát alespoň konečné třetí místo se ziskem 10,23 procent hlasů. Pro Fischera se rozhodlo 526 694 voličů.

Stejně jako poražený Drahoš či další z účastníků voleb Marek Hilšer Fischer následně uspěl ve volbách do Senátu 2018 na Praze 12. Kandidátku za Piráty Evu Tylovou porazil ve 2. kole jednoznačně (78,08 procenta ku 21,91). V Senátu Fischer působí jako předseda Výboru pro zahraniční obranu a bezpečnost.

Video  Vzkaz voličům Pavla Fischera  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Program Pavla Fischera pro prezidentské volby 2023

Fischer hovoří plynně francouzsky, anglicky a částečně dalšími jazyky - domluví se německy, rusky či katalánsky. S ohledem na své zaměření by zcela jistě ani jako prezident nemlčel k zahraniční politice státu. Fischer opakovaně vyzývá k soudržnosti v rámci NATO i schopnosti společně jednat v rámci EU. 

Platí také za kritika postupu Ruska mj. na Ukrajině. „Na území suverénního státu Ukrajina operovala Ruská federace, její vojenské síly, akorát že se převlíkly a působily jako zelení mužíčci. Nebyla to Ukrajina, kdo okupoval Rusko. Bylo to Rusko, kdo okupoval suverénní území Ukrajiny. Na to bychom neměli zapomínat,“ říkal v prosinci 2021 Fischer v Senátu a dodal: „Mám za to, že když se podíváme, jak se Vladimir Putin dívá na Ukrajinu, tak ho možná rozčiluje Ukrajina, která je suverénní a chce prosperovat bez Ruska.“

V pořadu Epicentrum v listopadu 2022 poznamenal, že s Ruskem není o čem vyjednávat. A to nejen kvůli tomu, že odstartovala válka na Ukrajině, ale také kvůli tomu, že vyhlásilo Česko jako nepřítele státu, neomluvilo se nám za Vrbětice a narušuje suverenitu Ukrajiny a tím i dalších států. 

Svůj program Fischer již v minulosti uveřejnil např. zde. Zahrnuje jak obranu a bezpečnost naší země coby prioritu, tak i problematiku zaostalých regionů země. Fischer v minulosti působil i v neziskovém sektoru. Byl mj. předsedou správní rady Nadace Forum 2000. I k neziskovkám by se mohla zaměřit jeho případná prezidentská podpora.

Stejnopohlavní manželství ano, ale...

Za své priority označil Fischer úctu k tradicím státu a lidským právům. Soustředit se chce i na bezpečnost, ekonomiku, sociální oblast či zdravotnictví. „Ve svém profesionálním i soukromém životě bojuji proti totalitě a jakémukoliv omezování lidských práv. Hodlám v tom aktivně pokračovat i jak prezident. Nikdy nedopustím ohrožení naší suverenity ekonomickou či politickou závislostí na jiném státě,“ řekl.

Fischer kvůli některým svým dřívějším výrokům čelil na představení kandidatury hlavně otázkám na svůj postoj k sexuálním menšinám. Uvedl, že by jako prezident podepsal zákon na zrovnoprávnění svazků stejnopohlavních párů s manželstvím. „Bude-li mít za sebou robustní podporu Parlamentu a bude-li v souladu s právními a ústavními pravidly, tak bych ho podepsal,“ řekl.Občas ale šokuje novými výroky, které LGBT komunitu pobuřují.

20 otázek Blesku pro Pavla Fischera

Blesk si pro prezidentské kandidáty připravil anketu s 20 otázkami. Pavel Fischer se tak stejně jako pět dalších nejvážnějších kandidátů zpovídal z toho, jak by vedl úřad prezidenta:

Jmenoval byste premiérem/premiérkou automaticky šéfa/šéfku vítězné strany?

„Jmenoval bych šéfa/šéfku vítězné strany, pokud by měl/měla dohodnutou většinu v Poslanecké sněmovně.”

Budete část svého prezidentského platu věnovat na charitativní účely?

„Na charitu přispívám dnes, takže bych pokračoval i ve funkci prezidenta.”

Povýšíte plukovníka Koudelku do generálské funkce?

„Ano.”

Všechny odpovědi Pavla Fischera i dalších kandidátů čtěte ZDE:

Video  Den s Pavlem Fischerem: Domácí chleba, srdeční záležitosti i boj s malomyslností  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Volební preference Pavla Fischera

Průzkumy volebních preferencí Pavla Fischera neřadí mezi favority prezidentské volby 2023.

Pokud by se ovšem Fischerovi podařilo postoupit do druhého kola společně s Andrejem Babišem, byl by podle průzkumů lehkým favoritem.

Sázkové kurzy na Pavla Fischera při volbě prezidenta 2023

Na čtvrté místo řadí Pavla Fischera i sázkové kanceláře. Proti vedoucí trojici mu ovšem už dávají mnohem menší šance.

Pavel Fischer: Životopis

Pavel Fischer pochází ze čtyř dětí a vyrůstal v rodině vědce - otec Jan byl vědeckým pracovník ve Fyzikálním ústavu Akademie věd, externě působil i na Matfyzu.

Jeho matka Jana vystudovala hudbu a český jazyk. sám Fischer je hudebně založený - hraje na housle a kytaru, působil při studiu i jako houslista Pražského studentského orchestru či v pěveckém sboru. Ze skauta si odnesl přezdívku Bob. Absolvoval Filozofickou fakultu UK v Praze a také prestižní francouzskou vysokou školu pro úředníky Ecole Nationale d´Administration. 

V administrativně následně našel své uplatnění mj. v pražském arcibiskupství, ale především v Kanceláři prezidenta republiky v době prezidentství Václava Havla. Působil tam od roku 1995 do roku 2003 nejprve jako tiskový specialista, poté vedoucí tiskového odboru a zástupce mluvčího a nakonec jako ředitel politického odboru.

Pavel Fischer: Vzpomínky na Havla

„Na Václava Havla vzpomínám jako na skvělého šéfa, na velmi slušného nebo ohleduplného člověka a také na politického lídra, který si dokázal stát za svým. To je věc, která se i s odstupem času jeví jako mimořádně důležitá pro českou společnost i v dnešní době,“ uvedl Fischer pro Rádio Z ve výročí 10 let od Havlovy smrti.

„Já jsem k němu nastupoval jako úředník a tak to také zůstalo. Vždycky jsme si spolu vykali. To ale neznamená, že v těch vztazích nebyly i prvky určitého přátelství nebo blízkosti, to se nevylučuje,“ poznamenal s tím, že si s Havlem vykal i v době, kdy již nebyl ve funkci. Za nejzajímavější považuje debaty s Havlem za zavřenými dveřmi. „Protože on by umělec, svět vnímal jako múzický člověk, to znamená, že uměl zaznamenávat i věci, které ostatní lidi nezajímají, ale které mohou být určující. Třeba atmosféru mezi lidmi nebo slova, která používají,“ uvedl Fischer.

„Jako prezident měl (Havel) omezené pravomoci a přitom veřejnost od něj očekávala doslova zázraky. Jako by se na něj dívali lidé s očekáváním, že všechno vyřeší jak onějaký kouzelník a on dobře věděl, že ta očekávání mohou být často nesplnitelná a potom, že se proti němu obrátí i nespokojenost veřenosti. A to těžce nesl,“ dodal Fischer s tím, že Havel dle něj odcházel z funkce s pocitem určitého „životního zápasu, který nedopadl úplně dobře“.

Velvyslanec a nositel řádů

On sám v letech 2003 až 2010 působil coby velvyslanec ve Francii a Monaku. Je nositelem Řádu svatého Karla (2009) a francouzského Řádu čestné legie (2010)

Po velvyslanecké éře Fischer nastoupil mj. jako vrchní ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, působil i jako poradce pro strategické a bezpečnostní otázky pro vládní i nevládní sektor či poradce náčelníka Generálního štábu Armády ČR pro zahraniční politiku (2016) a poradce ministra kultury pro oblast zahraniční politiky (2016 – 2017). V letech 2015 až 2017 vedl coby ředitel Ústav empirických výzků STEM. V roce 2018 pak již přišel Fischerův první boj o Hrad.

Video  Škraloup z minulosti Pavla Fischera 
Video se připravuje ...

První dáma Klára Fischerová? A ztráta syna

O svém životě Fischer píše na svých oficiálních stránkách, kde nechybí ani foto jeho rodiny. Tedy manželky Kláry a dospělých dětí. Celkem jich mají Fischerovi tři - Markétu, Barboru a Benedikta.

Fischerovi zemřel syn Vojtěch, který se narodil v roce 1994 a trpěl vážnými zdravotními obtížemi - vzácným neurodegenerativním onemocněním. Klára Fischerová o ztrátě syna promluvila i pro Blesk pro ženy

„Jsem spíše ostýchavý typ, ze začátku mi to dělalo potíže, ale když se rozhodl, stojím při něm. I kdyby nevyhrál, vždycky se bude angažovat. Vždycky to, co umí, nabízel státu,“ říkala o svém manželovi a jeho první kandidatuře na prezidenta paní Klára, která pracuje v Domácím hospici Cesta domů. Přijde i druhý pokus o zteč Hradu?

Video  Kandidáti na prezidenta: Pavel Fischer  - Videohub
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Video se připravuje ...
Další videa