Trump si volal s Putinem: Schůzka i se Zelenským bude do dvou týdnů?
Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem dohodl, že schůzka Putina s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským by se měla uskutečnit do dvou týdnů. Po bilaterálním jednání má následovat třístranná schůzka s Trumpovou účastí. Místo ještě nebylo stanoveno, řekl německý kancléř Friedrich Merz podle tiskových agentur po jednání v Bílém domě.
„Americký prezident hovořil s ruským prezidentem telefonicky a dohodl se, že se v příštích dvou týdnech uskuteční schůzka mezi ruským a ukrajinským prezidentem,“ řekl Merz podle agentury Reuters.
Trump souhlasil s tím, že následně svolá další, třístrannou schůzku, aby jednání mohla skutečně začít, dodal Merz. Soudí, že takový summit je představitelný pouze tehdy, pokud ztichnou zbraně.
Sám Zelenskyj vyjádřil ochotu se s Putinem setkat bez předběžných podmínek.
Ukrajina je připravena jednat s Putinem v jakémkoliv formátu. Schůzka by se měla uskutečnit bez jakýchkoliv předběžných podmínek, řekl Zelenskyj podle tiskových agentur.
Ukrajina nepotřebuje přestávku v bojích, ale skutečný mír, prohlásil Zelenskyj. O územních otázkách by se mělo podle ukrajinského prezidenta rozhodnout při jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou.
Kancléř Merz po několikahodinovém jednání v Bílém domě podle agentury DPA vyjádřil spokojenost, vidí pokrok na cestě k míru na Ukrajině. „Moje očekávání byla nejen splněna, ale i překonána. Mohlo to dopadnout jinak,“ řekl o „osudových dnech pro Ukrajinu a pro Evropu“.
Otázka, kdo se bude na bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu bude podílet a do jaké míry, se ještě musí projednat mezi evropskými partnery a vládou USA, uvedl kancléř. „Je naprosto jasné, že by se měla podílet celá Evropa,“ řekl.
Generální tajemník NATO Mark Rutte podle DPA označil Trumpův závazek účasti na bezpečnostních zárukách za důležitý krok. „Toto je skutečně průlom,“ prohlásil.
Detaily bezpečnostních záruk pro Ukrajinu by měly být vypracovány během deseti dnů, řekl Zelenskyj, podle kterého z americké strany zazněl důležitý signál, že by USA měly být součástí bezpečnostních záruk a měly by je koordinovat. Také uvedl, že Ukrajina nabídla, že koupí americké zbraně za přibližně 90 miliard dolarů (asi 1,9 bilionu Kč).